Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: Pięć setów w Finlandii, na ZAKSĘ czeka teraz Arkas

Puchar CEV: Pięć setów w Finlandii, na ZAKSĘ czeka teraz Arkas

Podopieczni Sebastiana Świderskiego potrzebowali dwóch wygranych setów, aby zapewnić sobie awans do kolejnej rundy Pucharu CEV. Kędzierzynianie co prawda przegrali z fińskim VaLePa Sastamala, ale osiągnęli niezbędne minimum.

Dla siatkarzy kędzierzyńskiej ZAKSY planem minimum na wyjazd do Finlandii były wygrane dwa sety, które zapewniłyby awans do ćwierćfinału Pucharu CEV. Jednak jak pokazała pierwsza odsłona meczu, gospodarze postawili bardzo trudne warunki gry. Na początku seta raz jeden, raz drugi zespół wychodził na prowadzenie, jednak inicjatywa leżała po stronie podopiecznych Sebastiana Świderskiego, którzy prowadzili już 6:4. Finowie odrobili straty, schodząc na pierwszej przerwie technicznej przy stanie 8:7. ZAKSA błyskawicznie doprowadziła do wyrównania, odskakując przy stanie 10:8 na dwa oczka. Miejscowi, dzięki najlepiej punktującemu w spotkaniu Ollemu Kunnariemu, nie składali broni, kilkakrotnie zrównując się z kędzierzynianami punktami, ale na kolejnej przerwie technicznej było 16:14 dla ZAKSY, która utrzymywała dwu-, trzypunktowy dystans. Kiedy partia zmierzała w końcową fazę, siatkarze z Sastamala pokręcili tempo, doprowadzając do stanu 22:23 na co natychmiast zareagował Sebastian Świderski. Po wznowieniu gry ekipa z Kędzierzyna-Koźla przełamała rywala, wygrywając na przewagi 25:23.

Podopieczni Sebastiana Świderskiego uskrzydleni wygraną w premierowej odsłonie meczu nieznacznie prowadzili w drugiej partii. Kędzierzynianie co prawda nie potrafili na siatce zatrzymać sprawiającego znaczne problemy Kunnariego, ale skuteczność ich ataku pozwoliła utrzymywać dystans punktowy. Po wznowieniu gry po pierwszej przerwie technicznej do głosu doszli siatkarze Ugisa Krastinsa, odskakując na 10:8 i prowadząc na kolejnej regulaminowej przerwie 16:14. Zespół z Opolszczyzny zdołał odrobić straty i rzutem na taśmę wygrał drugą partię 25:22, która zapewniła awans do kolejnej rundy.

Po zmianie stron szkoleniowiec ZAKSY dokonał kilku zmian. W miejsce Jurija Gladyra i Michała Ruciaka pojawili się Krzysztof Rejno i Krzysztof Zapłacki. Co prawda Finowie błyskawicznie przejęli inicjatywę, dyktując na boisku warunki gry, jednak kędzierzynianie, którzy osiągnęli już swój cel, nie dawali za wygraną. Trzeciego i czwartego seta przegrali do 18 i 16, ale do skutecznej gry wrócili pod koniec tie-breaka. W samej końcówce zabrakło jednak skuteczności i to VaLePa wygrała seta prawdy.

W ćwierćfinale Pucharu CEV rywalem siatkarzy z Opolszczyzny będzie turecki Arkas Izmir

VaLePa Sastamala – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2
(23:25, 22:25, 25:18, 25:16, 15:12)
awans: ZAKSA

VaLePa: Esko (2), Krastins (14), Pollock (18), Hoogendroon (12), Venski (8), Kunnari (22), Korhonen (libero) oraz Maekinen
ZAKSA: Abdel-Aziz (14), Witczak (13), Gladyr (2), Kooy (13), Ruciak (11), Kaźmierczak (6), Zatorski (1, libero) oraz Rejno (4), Zapłacki (3), Loh i Superlak (3)