Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > II liga M: Zmiana liderów w drugiej i trzeciej grupie

II liga M: Zmiana liderów w drugiej i trzeciej grupie

W miniony weekend doszło do zmiany liderów w grupach. Gwardia Wrocław doznała pierwszej porażki w sezonie z Astrą Nowa Sól i to właśnie ten zespół króluje w grupie 2. MKS Kalisz przegrał zaś 0:3 z Czarnymi Rząśnia i fotel lidera w grupie 3. zajęły Wilki Wilczyn.

Bez porażki pozostaje w grupie 1. GTPS Gorzów Wielkopolski. Podobnie jak w zeszłym tygodniu, zespół z województwa lubuskiego do zwycięstwa potrzebował aż pięć setów. Prowadził już 2:0 z Olimpią Sulęcin, która w trzeciej partii jeszcze zerwała się do walki i doprowadziła do tie-breaka. – Cieszy, że w piątej partii znów pokazaliśmy grę na miarę zwycięstwa, choć równie dobrze mogło być w tym spotkaniu 3:0 dla nas – powiedział na łamach serwisu sport.pl trener gorzowian, Krzysztof Kocik. Swoje mecze wygrywały także pozostałe drużyny z czołówki tabeli – AZS UAM Poznań pokonał 3:1 KS Gniezno, zaś Orzeł Międzyrzecz okazał się w trzech setach lepszy od KS-u Chełmża. Historyczną wygraną odnieśli podopieczni Waldemara Pankiewicza, którzy po raz pierwszy wygrali na wyjeździe – ich wyższość musiał uznać Stoczniowiec Gdańsk. Dodajmy jeszcze, że w pojedynku dwóch najsłabszych drużyn w grupie lepszy okazał się SPS Słupsk, pokonując 3:1 LO MS Świnoujście.

W hicie 11. kolejki w meczu na szczycie lepsza okazała się Astra Nowa Sól, która pokonała 3:1 niepokonaną do tej pory Gwardię Wrocław. Tylko w trzeciej partii udało się wrocławianom kontrolować przebieg meczu, w pozostałych partiach to gospodarze byli na prowadzeniu. Ta porażka kosztowała drużynę ze stolicy województwa dolnośląskiego utratę fotela lidera… na rzecz swojego sobotniego rywala. Astra Nowa Sól ma wprawdzie tyle samo punktów, ale lepszy bilans setów. I to był jedyny pojedynek w drugiej grupie w miniony weekend, w którym do rozstrzygnięcia wyniku potrzebnych było więcej niż trzy sety. W innych spotkaniach AZS UZ Zielona Góra zgodnie z oczekiwaniami pokonał 3:0 Mickiewicz Kluczbork, problemy mając tylko w pierwszym secie, zakończonym grą na przewagi. Również zgodnie z planem zakończyło się spotkanie pomiędzy Sobieskim Areną Żagań i Bielawianką Bielawa, w którym goście okazali się lepsi od ostatniego zespołu drugiej grupy i odnieśli swoje trzecie zwycięstwo z rzędu. W pojedynku sąsiadów w tabeli Orion Sulechów pokonał Olavię Oława i tylko Siatkarz Oleśnica postarał się o niespodziankę. Podopieczni Sławomira Kudłaczewskiego nie dość, że pokonali wyżej notowanego rywala Chrobry Głogów na jego własnym terenie, to w dodatku jeszcze w trzech setach. To było dopiero drugie w sezonie zwycięstwo zespołu z województwa dolnośląskiego.

Również w trzeciej grupie doszło do zmiany na samym szczycie tabeli. Dotychczasowy lider, MKS Kalisz, uległ Czarnym Rząśnia 0:3. Tym samym podopieczni Sławomira Augustyniaka udanie zrewanżowali się za porażkę z pierwszej części sezonu – przegrali wtedy z kaliszanami 1:3. W sobotnim spotkaniu goście wręcz zdemolowali MKS. Jak widać, chęć odegrania się była u nich ogromna. – Przez ostatni tydzień widać było bardzo dużą chęć zrewanżowania się zespołowi z Kalisza za porażkę w pierwszej kolejce rozegranej w Rząśni. W ostatnim tygodniu pauzowaliśmy i dlatego odczuwalny był mały głód grania. Dodatkowo mecz z takim przeciwnikiem jakim jest Kalisz odpowiednio mobilizował nasz zespół – powiedział po spotkaniu dla klubowej strony trener Augustyniak. Porażka kosztowała MKS Kalisz utratę fotela na rzecz Wilków Wilczyn, które bez problemów ograły 3:0 czerwoną latarnię grupy, STS Skarżysko-Kamienna. Jeżeli ktoś uważa, że w meczach grupy 2 mało było emocji, to dwa tie-breaki, jeden rozegrany w Ozorkowie, drugi w Częstochowie, dostarczyły ich aż nadto. Bzura Ozorków okazała się lepsza od AZS-u UŁ Łódź, zaś Norwid Częstochowa od SMS-u PZPS II Spała. Co ciekawe, dla częstochowian był to już czwarty tie-break rozegrany z rzędu, natomiast trzeci zwycięski. W minionej kolejce pauzował zespół z Tomaszowa Mazowieckiego.

W grupie 4. Centrum Augustów wygrało kolejne spotkanie, tym razem pokonując 3:1 Wicher Wilkasy. Zespół z Wilkas wygrał swojego pierwszego seta (sic!) w sezonie, ale to było wszystko, na co było go stać w starciu z liderem grupy. – Mecz z Wichrem nie był spacerkiem. Goście bronili się ofiarnie i udało im się ugrać pierwszego seta w tym sezonie. Obawiałem się trochę tego spotkania, ale najważniejsze, że wygraliśmy – podsumował spotkanie Wojciech Iwanowicz, trener zespołu z Augustowa. Jego podopieczni umocnili się po tej wygranej na pozycji lidera i od drugiego w tabeli Huraganu Wołomin dzielą ich dwa punkty. Huragan w ten weekend podejmował u siebie MKS MDK Legię Warszawa i bez większych problemów pokonał wojskowych 3:0. W pierwszym secie wszystko szło dobrze dla warszawian do momentu kontuzji Tomasza Kusia, potem ich gra się posypała. Również w trzech setach zakończyło się spotkanie w Hajnówce, w którym miejscowy zespół przegrał z MOS-em Wola Warszawa. Jedyny tie-break w 11. kolejce w czwartej grupie został rozegrany w Olsztynie, gdzie drugi zespół AZS-u musiał uznać wyższość Czołgu AZS UW Warszawa.

W 11. kolejce w grupie 5. gospodarze solidarnie wygrali swoje mecze 3:0. Do wygrywania za trzy punkt wrócił zespól TKKF Czarni Katowice, który bez problemów rozprawił się z AZS-em Rafako Racibórz. AZS Politechnika Opolska pokonał Juvenię Głuchołazy, ale wbrew temu, co mógłby sugerować wynik, nie było to jednostronne spotkanie. W pierwszej partii goście wysoko prowadzili i dopiero w końcówce stracili przewagę, przegrywając 26:28. W kolejnych odsłonach przyjezdni również walczyli, tym bardziej jest więc to cenne zwycięstwo dla siatkarzy z Opolszczyzny, zwłaszcza że pozwoliło im wrócić na pozycję wicelidera. W najciekawszym spotkaniu tej kolejki pomiędzy Volleyem Rybnik i TKS-em Tychy górą była niżej plasująca się przed tym meczem drużyna z Rybnika. Po wygranej za trzy punkty to Volley Rybnik jest teraz na trzecim miejscu, a zespół z Tychów spadł z drugiej na czwartą lokatę. O ile zwycięstwo drugoligowej drużyny Jastrzębskiego Węgla nad JSW Koks Radlin nie jest jakimś zaskoczeniem, o tyle już pokonanie przez ostatni w tabeli UKS Strzelce Opolskie drużyny z Czechowic-Dziedzic jest niespodzianką, zwłaszcza że było to dopiero pierwsze zwycięstwo UKS-u w tym sezonie.

Nie zwalnia tempa lider z Sanoka, po zeszłotygodniowej wygranej w pięciu setach z Hutnikiem Dobry Wynik Kraków, w tej kolejce zainkasował komplet punktów, pokonując 3:0 Wisłok Strzyżów. Gospodarze tylko w trzeciej partii nawiązali walkę, pozostałe partie przebiegały zupełnie bez historii, pod dyktando lidera. W pojedynku na szczycie tabeli pomiędzy drugą i trzecią ekipą lepszy okazał się MCKiS Jaworzno, który po wygranej 3:0 nad MKS-em Andrychów zamienił się ze swoim sobotnim rywalem miejscami. Błękitni Ropczyce w miniony weekend pokonali 3:1 Karpaty Krosno. Kluczowe dla losów meczu były tutaj wydarzenia z trzeciego seta – przy remisie 1:1 w setach, w tej odsłonie początkowo wszystko układało się po myśli zawodników z Krosna, ale Błękitni cierpliwie gonili rywala, w samej końcówce udało im się wyrównać i dwa skuteczne bloki przesądziły o tym, że w tej partii wygrali gospodarze, którzy w czwartym secie poszli za ciosem i wygrali całe spotkanie. Dodajmy jeszcze, że MOSiR Bochnia wygrał również w stosunku 3:1 z Płomieniem Sosnowiec, a Hutnik Dobry Wynik Kraków w trzech setach pokonał LKS Kłos Olkusz.