Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: W Częstochowie według planu

PlusLiga: W Częstochowie według planu

Nie było niespodzianki w otwierającym 15. kolejkę PlusLigi spotkaniu w Częstochowie.  Podopieczni trenera Marka Kardosa tylko krótkimi momentami potrafili przeciwstawić się rywalom. Głównym problemem akademików było po raz kolejny przyjęcie.

Jastrzębianie po udanych kontrach umiejętnie rozgrywanych przez Michała Masnego przez środek już na otwarcie meczu odskoczyli na 5:1. Pierwszy punkt częstochowianie zdobyli po zdrapce Mariusza Marcyniaka ze środka. Początkowe akcje to popisy w obronie Damiana Wojtaszka i jego vis a vis Adriana Stańczaka. Bartosz Janeczek popisał się pojedynczym blokiem, ale dotknął przy tym siatki i zamiast wyniku 7:7 nastąpiła pierwsza przerwa techniczna przy dwupunktowej zaliczce „pomarańczowych”. Po dwóch asach serwisowych Miguela de Amo ambitnie grającym gospodarzom udało się doprowadzić do wyrównania 9:9. Po pojedynczym bloku Patryka Napiórkowskiego siatkarze AZS-u po raz pierwszy w meczu wysunęli się na prowadzenie 11:10, a po autowym ataku Patryka Czarnowskiego osiągnęli nawet dwa punkty przewagi (15:13), które utrzymali na drugiej przerwie technicznej. Dzięki skutecznemu blokowi goście odrobili straty i wysunęli się na prowadzenie 21:19. Udane zagrywki Mateusza Malinowskiego pozwoliły śląskim graczom pewnie zakończyć pierwszą partię wynikiem 25:21.

Otwarcie drugiej odsłony to walka punkt za punkt do momentu pojawienia się w polu serwisowym Alena Pajenka, którego zagrywka pozwoliła przyjezdnym odskoczyć na dwa oczka (5:3), by za chwilę wzrosnąć do trzech po błędzie częstochowian. Nadwyżka ta widniała na tablicy wyników także na pierwszym regulaminowym czasie (8:5). Kolejne piorunujące zagrywki Michała Łasko sprawiły, że jastrzębianie „odjechali” rywalom (14:7). Podopieczni Roberto Piazzy narzucili swój styl gry i wyraźnie dominowali na boisku. Ataki raz po raz kończył Łasko, wspomagany przez Gierczyńskiego oraz Czarnowskiego i Jastrzębski Węgiel osiągnął nawet 11 oczek przewagi (21:10). Młodzi siatkarze spod Jasnej Góry popełniali błąd za błędem i ledwo przekroczyli magiczną granicę 10 zdobytych punktów w secie. Po zaciętej walce w premierowej odsłonie, w drugiej goście nie pozostawili złudzeń akademikom i zwyciężyli 25:11.

Podrażnieni wysoką porażką w drugiej partii podopieczni Marka Kardosa seta trzeciego otworzyli bardzo pewnie, od prowadzenia 4:1. Rozgrywający De Amo posyłał dokładne piłki na środek i prawe skrzydło do Janeczka, którego skuteczne ataki pozwalały częstochowianom utrzymywać dwa punkty zaliczki, także na pierwszej przerwie technicznej. Dwie bardzo mocne zagrywki Pajenka doprowadziły do remisu po 9 i od tego momentu jastrzębianie wskoczyli na wyższy bieg, wypracowując dwa oczka więcej od rywali (14:12). Mocne uderzenia Bartmana i blok Pajenka umożliwiły gościom zwiększenie przewagi już do czterech punktów na drugim czasie technicznym. Częstochowianie starali się uporządkować swoją siatkówkę, ale w ich grze brakowało precyzji, przez co „pomarańczowi” nie musieli forsować tempa i zdecydowanie zmierzali do zwycięstwa (20:15). Zbicia Gierczyńskiego i Malinowskiego utrzymywały przewagę przyjezdnych. Ich zagraniom próbował przeciwstawić się Janeczek, jednak to nie wystarczyło. Mecz efektownie zakończył atakiem ze środka Pajenk. Jastrzębianie wygrali trzecią odsłonę 25:20 i całe spotkanie 3:0. Młodzi częstochowianie dzielnie walczyli, jednak nie wystarczyło to chociażby na urwanie punktu wyżej notowanemu rywalowi.

AZS Częstochowa – Jastrzębski Węgiel 0:3

(21:25, 11:25, 20:25)