Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Raport z Austrii: Polacy poprowadzili swoje drużyny do triumfów

Raport z Austrii: Polacy poprowadzili swoje drużyny do triumfów

fot. zbiory prywatne

Zespoły Polaków grających na austriackich parkietach kontynuują dobrą passę. Zarówno wicemistrz Austrii, Aich/Dob Posojilnica, jak i SG Waldviertel zapisały na swoim koncie komplet oczek. Dobre zawody rozegrali Stanisław Wawrzyńczyk i Bartłomiej Gajdek.

Gorszy czas wyraźnie jest już za siatkarzami SG Waldviertel. Zespół Bartłomieja Gajdka i Michała Peciakowskiego po potknięciach na ligowych parkietach wrócił na zwycięskie tory. Tym razem wyższość zespołu prowadzonego przez Nurko Causevica musieli uznać zawodnicy VBC Weiz. Aktualnie przedostatnia ekipa ligowej tabeli już w przedmeczowych typowaniach skazywana była na porażkę. Już początek meczu to mocny start zespołu Polaków, jednak po wygranej dość pewnie (25:15) odsłonie premierowej siatkarze Waldviertel pozwolili dojść do głosu gospodarzom, którzy wyrównali stan zmagań. – Po długiej podróży czekał nas kolejny mecz, mimo odległego miejsca w lidze, które zajmowała drużyna z Weiz, nie był to łatwy mecz, nie mogliśmy ich zlekceważyć. Pierwszego seta zagraliśmy jak z nut, wszystko się układało. W drugiej partii daliśmy się rozegrać drużynie przeciwnej, do tego doszło kilka istotnych pomyłek sędziowskich i przegraliśmy seta – o nerwowym początku spotkania mówił Bartłomiej Gajdek, podkreślając jednak, że w kluczowym momencie jego zespół zareagował właściwie. – Dwie kolejne części gry były dosyć wyrównane, dopiero w końcówce udało się nam odskoczyć na kilka punktów i zgarnęliśmy komplet bardzo potrzebnych nam punktów – podsumował zawodnik.

To właśnie polski atakujący był najpewniejszym punktem swojego zespołu. Bartłomiej Gajdek na przestrzeni trzysetowego meczu punktował 19 razy, utrzymując 40% efektywność zagrań na siatce. Do oczek zdobywanych w ataku Polak dodał trzy skuteczne bloki i dwa asy serwisowe.

VBC Weiz – SG Waldviertel 1:3
(15:25, 25:21, 22:25, 20:25)Składy zespołów:
VBC Weiz: Holzel (20), Grasserbauer (5), Koraimann T. (2), Koraimann F. (10), Johansson (1), Damm (2), Steiner (libero) oraz Holzl (5) i Ismirović (1)
SG Waldviertel: Isek (6), Calabek (7), Gajdek (19), Boff (11), Peciakowski (3), Filo (12), Maurer (libero) oraz Schmitz (1) i Kellum

Tylko jedną partię stracili siatkarze wicemistrza Austrii. Wygrana z rywalami z Grazu była też wymarzonym debiutem dla nowego szkoleniowca Aich/Dob w rozgrywkach ligi austriackiej. Kiedy po spotkaniu 6. kolejki i porażce z Enns Bogdan Kotnik zrezygnował z dalszego prowadzenia zespołu, tę rolę przejął Martin Micheu, od razu jednak pewne było, że to rozwiązanie tymczasowe. Nowym szkoleniowcem zespołu Polaków został Luka Slabe, aktualny trener reprezentacji Słowenii. Luka Slabe treningi z nowym zespołem rozpoczął 27 listopada, jednak w meczu LM nie mógł poprowadzić swojej drużyny.

Pod kierunkiem nowego szkoleniowca aktualny wicelider rozgrywek zaprezentował się naprawdę dobrze. Wrażenie nieco psuć może przegrana, druga odsłona meczu, jednak jak zgodnie podkreślają biało-czerwoni broniący barw Aich/Dob, był to jedynie wypadek przy pracy. – Mecz, z wyjątkiem drugiego seta, w którym sami siebie wykoleiliśmy własnymi błędami, przebiegał pod nasze dyktando. Obecnie wdrażamy się w zupełnie nowy system gry, którego wymaga od nas nowy trener i myślę, że stąd wynikło potknięcie w postaci przegranej drugiej partii – o spotkaniu mówił Sławomir Zemlik. O tym, co było kluczem do wygranej zespołu Polaków, mówił natomiast kolejny z biało-czerwonych. – W pierwszym secie meczu z Graz mieliśmy dobrą zagrywkę, którą wyrządziliśmy sporo szkód przeciwnikowi. W drugim secie więcej psuliśmy zagrywek i nadziewaliśmy się zupełnie niepotrzebnie na blok, dlatego między innymi ta partia padła łupem zawodników z Grazu. W kolejnych odsłonach meczu powróciliśmy do naszej dobrej zagrywki, zaczęliśmy lepiej grać blokiem i w pełni kontrolowaliśmy już przebieg meczu – dodał Stanisław Wawrzyńczyk.

Najlepiej punktującym wicemistrza Austrii był Andrej Grut, zdobywca 26 oczek. Sporym wsparciem dla swojego lidera był jednak Stanisław Wawrzyńczyk. Polski przyjmujący, mimo iż był najbardziej obciążony odbiorem serwisów rywala (przyjmował 37 razy, utrzymując średnią notę 62%) na przestrzeni całego spotkania punktował aż 16 razy. Sławomir Zemlik tym razem nie otrzymał szansy na zaprezentowanie się w dłuższym wymiarze gry.

UVC Holding Graz – Posojilnica Aich/Dob 1:3
(17:25, 25:22, 11:25, 22:25)

Składy zespołów:
UVC Holding Graz: Michel (11), Steidl (8), Ertl (2), Kratz (7), Unterberger (7), Mozer (8), Steiner (libero) oraz Schachinher, Menner (2), Blaha i Wimmer (1)
Posojilnica Aich/Dob: Rocamora (14), Wohlfahrtstatter (9), Wawrzyńczyk (16), Satler (6), Grut (26), Koncilja (9), Kovacic (libero) oraz Palgut i Pusnik (1)

Zobacz również:
Wyniki oraz tabela ligi austriackiej mężczyzn

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved