Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: Developres podzielił się z Pałacem punktami

Orlen Liga: Developres podzielił się z Pałacem punktami

Dla zespołów Developresu i Pałacu, które znajdują się w dolnej cześć tabeli Orlen Ligi, pojedynek na Podpromiu miał ogromne znaczenie. Lepsze okazały się podopieczne Marcina Wojtowicza, które pozwoliły rywalkom wywieźć z Rzeszowa jeden punkt.

Pierwszy punkt udanym atakiem zdobyła Paula Szeremeta, przypominając o tym, jak duże zagrożenie dla rywalek stanowi atakująca gospodyń. Obie drużyny dość długo grały zachowawczo, próbując „wybadać” przeciwniczki. Jednak gdy w polu zagrywki stanęła Ewa Śliwińska, jej zagrywka z wyskoku sprawiła ogromne problemy przyjmującym z Bydgoszczy i już na pierwszej przerwie technicznej zaczęła zarysowywać się przewaga Developresu Rzeszów (8:3). Imponujący atak Magdaleny Olszówki zdawał się potwierdzać, że podopieczne Marcina Wojtowicza nie wyobrażają sobie innego scenariusza niż pewne zwycięstwo we własnej hali. Chyba jedynym elementem, który funkcjonował poprawnie w ekipie z Bydgoszczy, był blok, szczególnie ten pasywny, i to dzięki niemu przyjezdne potrafiły zdobywać punkty dające nadzieję na lepszy wynik. W zespole brakowało jednak skuteczności, ani Julia Twardowska, ani nawet kapitan drużyny, Zuzanna Czyżnielewska, nie mogły skończyć akcji w pierwszym podejściu. Gospodynie ciągle powiększały przewagę i wszystko układało się po ich myśli, a głównymi egzekutorkami były Śliwińska i Szeremeta (19:13). W samej końcówce pojawiły się symptomy lepszej gry w ekipie prowadzonej przez Dawida Pawlika, Patrycja Polak i Czyżnielewska pokazały, że mają ogromne możliwości, ale to rzeszowianki cieszyły się ze zwycięstwa w inaugurującym to spotkanie secie (25:19).

Przyjezdne popełniały dość dużo prostych błędów wynikających z niedokładności i braku precyzji. Przyczyniło się do tego słabe przyjęcie, bez poprawy którego bydgoszczanki nie mogły myśleć o korzystnym rezultacie. Punkty zdobywane bezpośrednio z zagrywki czy piłki przyjmowane wysoko na 3. metr uniemożliwiały Marcie Biedziak rozegranie zaskakującej kontry. Z ekstremalnie niewygodnymi piłkami nie radziły sobie skrzydłowe z Bydgoszczy i choć rywalki nie były już tak skuteczne jak w pierwszej odsłonie, to zdołały szybko wyjść na prowadzenie (8:6). Chyba zbyt łatwo gospodynie zdobyły tę sportową zaliczkę, bo chwila nieco niższej koncentracji i zaangażowania w obronie dodała skrzydeł rywalkom, które nie tylko odrobiły straty, ale i mądrzej wybierały warianty ataku (12:9). Rzeszowianki próbowały odzyskać pewność jaka charakteryzowała ich ataki w poprzednim secie, a Olszówka jako jedyna w najtrudniejszych sytuacjach zachowywała zimną krew. Po asie serwisowym Karoliny Filipowicz zrobiło się po 18. Wydawało się, że pałacanki doprowadzą tego seta do końca, ale pojedynczy blok na Julii Twardowskiej przyniósł dodatkowe emocje dla publiczności zgromadzonej na Podpromiu (22:22). Wydawało się, że w tej sytuacji atut doświadczenia pozwoli rzeszowiankom odwrócić losy seta, stało się jednak inaczej i po autowym ataku gospodyń mieliśmy remis (26:24).

Trzecią odsłonę lepiej rozpoczęły zawodniczki beniaminka Orlen Ligi (3:0), nękając zagrywką bydgoszczanki. Blok Twardowskiej i Skorupy pokazał, że podbudowane swoją postawą bydgoszczanki będą jeszcze liczyć się w tym pojedynku i wcale nie stoją na straconej pozycji. Na pierwszej przerwie technicznej to właśnie one prowadziły 8:7. Zdecydowanie mniej szkód zawodniczkom Pałacu Bydgoszcz sprawiała zagrywka gospodyń, za to trener Wojtowicz próbował zmienić obraz gry, na boisku pojawiła się Emilia Mucha. Siatkarki obu ekip grały bardzo „szarpaną” siatkówkę, co chwila zmieniając się na prowadzeniu. Przy stanie 13:14 byliśmy świadkami dość kuriozalnej sytuacji, kiedy Filipowicz, ratując się przebiciem piłki palcami, zdobyła punkt. Niewykorzystana szansa zemściła się na ekipie przyjezdnej. Seria pomyłek zespołu o najniższej średniej wieku w Orlen Lidze przesądziła o zwycięstwie gospodyń (25:19).

Pierwsze akcje czwartego seta to siatkówka, która charakteryzuje oba zespoły – dużo walki w obronie, odważne ataki i efektowne rozegrania. Zaskakiwać może fakt, że to przyjezdne w tych przedłużających się wymianach potrafiły zachować więcej cierpliwości (4:0). Gdy w ataku pomyliła się Katarzyna Warzocha, kibice w Rzeszowie mogli poczuć się zaniepokojeni (1:8). Błędem byłoby jednak lekceważenie rzeszowianek, które bazując na okresie fatalnej gry podopiecznych Pawlika, mogły naprawić swoje grzechy z początku seta. Grą swojego zespołu dyrygowała od tej pory Paulina Bałdyga, 18-letnia rozgrywająca bydgoszczanek. Świetna gra reprezentantki Polski w kategoriach młodzieżowych, także w defensywie, zaprocentowała i na drugiej przerwie technicznej jej koleżanki prowadziły 16:14. Tym razem przyjezdne zagrały nadzwyczaj konsekwentnie, a rzeszowianki sprawiały wrażenie nieco zdenerwowanych tym, że w tym meczu mogą stracić cenne punkty do ligowej tabeli. Tie-break był jednak nieunikniony i zawodniczki z Bydgoszczy stanęły przed szansą odniesienia pierwszego zwycięstwa w tym sezonie (25:20).

Gospodynie bardzo skoncentrowane rozpoczęły decydującą odsłonę tego meczu, dobrze ustawiając blok, który zatrzymał Skorupę. Komfort gry rzeszowiankom starała się zaburzyć Weronika Fojucik, popisując się efektywnymi zagraniami. Przy zmianie stron zawodniczki z Podkarpacia prowadziły 8:6. Paula Szeremeta nie wybaczyła błędów rywalkom, te nie zachowały spokoju w decydującym fragmencie meczu i trzecie zwycięstwo w tym sezonie odniosły rzeszowianki (15:9).

MVP meczu: Magda Hawryła

KS Developres Rzeszów -KS Pałac Bydgoszcz 3:2
(25:19, 24:26, 25:19, 20:25, 15:9)

Developres: Olszówka (16), Nowakowska (3), Hawryła (17), Śliwińska (9), Szeremeta (19) K. Filipowicz (5), Borek (libero) oraz Warzocha (1), Głaz (1), Mucha (11) i Budzoń
Pałac: Polak (10), Biedziak (2), Misiuna (7), Twardowska (14), Skorupa (13), Czyżnielewska (18), Korabiec (libero) oraz Dybek (1), Śmieszek, Bałdyga (1) i Fojucik (7)