Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: Zespół Budowlanych Łódź nie dał rady sopociankom

Orlen Liga: Zespół Budowlanych Łódź nie dał rady sopociankom

W meczu kończącym dziewiątą kolejkę spotkań siatkarki Budowlanych Łódź podejmowały Atom Trefl Sopot. Brązowe medalistki mistrzostw Polski wygrały w trzech setach. Najwięcej emocji było w trzeciej partii, gdzie przez większość czasu prowadziły miejscowe.

Już na samym początku spotkania widać było, że sopocianki za wszelką cenę chcą udowodnić swoją pozycję w lidze – Izabela Bełcik szybkimi piłkami do Katarzyny Zaroślińskiej i Mai Tokarskiej zasiała popłoch po stronie gospodyń, ale te odwdzięczyły się jej blokami na atomówkach i efektownym atakiem Sanji Popović (3:4). Sytuacja nie rozwinęła się po myśli brązowych medalistek z poprzedniego sezonu, bowiem po zatrzymaniu na siatce Gabrieli Polańskiej i atakującej łodzianek ponownie straciły one koncentrację przez błędy Charlotte Leys (8:7). Wyrównaną walkę przerwało przełożenie po stronie miejscowych, które zachwiało ich rozegraniem – tę sytuację szybko wykorzystały siatkarki Trefla, które blokiem na Sylwii Pyci, asem Belgijki oraz dokładnością Brittnee Cooper wypracowały sobie wysoką przewagę na drugiej przerwie technicznej (16:11). Nie oznaczało to jednak końca emocji w tej partii. Dzięki błędom Deji McClendon i zaktywizowaniu się w ataku Eweliny Sieczki siatkarki z Łodzi zdołały nawiązać walkę z rywalkami (15:17). Nie wystarczyło to jednak, żeby wybić z uderzenia zawodniczki z Pomorza, które po zdobyciu punktów bezpośrednio z zagrywki przez Tokarską i bloku na Natalii Skrzypkowskiej spokojnie zmierzały ku finiszowi w secie (24:19). Finalnie kropkę nad „i” postawiła amerykańska środkowa przyjezdnych (25:20).

Kolejna odsłona boju otwarta została pierwszą długą wymianą w meczu – zwyciężyły w niej łodzianki, które jednak krótko cieszyły się z wygranej, bowiem chwilę później popełniły kilka błędów, będących podstawą do budowania przewagi przez gości (7:2). Ta część zmagań zdecydowanie należała do Zaroślińskiej, która serwisem podporządkowała sobie defensywę gospodyń, a następnie stanowiła dla nich zaporę nie do przejścia na kontrze, przyśpieszając kolejną interwencję Błażeja Kryształowicza (10:3). Po przerwie, mimo chwilowej poprawy, Budowlane błyskawicznie roztrwoniły ciężko wypracowane oczka przez błędy dotychczas skutecznej Valérie Courtois (5:13). Dopiero rozłożenie ciężaru gry pomiędzy Popović i Sieczkę przyczyniło się do poprawy ich prezencji na boisku, lecz i tak to nie powstrzymało Cooper przed sprawdzaniem ich czujności na środku siatki (16:11). Od tego momentu ponownie można było mówić o zaciętej walce, ale w sytuacji, kiedy Atom prowadził kilkoma punktami, takie rozwiązanie było korzystniejsze właśnie dla trzeciego zespołu poprzedniego sezonu (19:14). Po bloku na Zaroślińskiej i zatrzymaniu przeciwniczek przez Leys set wkroczył w decydująca fazę, w której górą byli goście pod wodzą Klaudii Kaczorowskiej (25:21).

Nieco inaczej oba zespoły prezentowały się w pierwszej fazie ostatniej partii, którą otworzyły trzy błędy z rzędu atomówek (1:4). Wyżej notowane siatkarki starały się jak najszybciej rozwiać nadzieję łodzianek na znalezienie swojej szansy w tym meczu, ale te odpowiadały im taktycznymi kiwkami Popović i mocnymi atakami Skrzypkowskiej (7:11). Kolejne skuteczne akcje Sieczki i błędy dotknięcia siatki po stronie Trefla zmusiły Lorenzo Micellego do interwencji – ta przyniosła pozytywne skutki, gdyż przyczyniła się do polepszenia ofensywnej gry sopocianek oraz powrotu bloku duetu Tokarska-Bełcik (13:14). Było to jednak za mało, żeby powstrzymać rozpędzone Budowlane, które pod wodzą swojej atakującej piłka za piłką coraz bardziej zaskakiwały przyjezdne (17:14). Ta partia była niewątpliwie najbardziej zaciętą w meczu, a zgromadzeni w hali kibice cieszyli oczy długimi wymianami – jedna z nich, po której Cooper i Kaczorowska zablokowały Skrzypkowską, okazała się brzemienna w skutki, bowiem Atom wyrównał stan seta, a następnie wyprzedził punktowo zawodniczki z Łodzi (20:19). As serwisowy Leys podarował wiele pewności siebie przyjezdnym, co błyskawicznie wykorzystały w końcówce. Ostatecznie w wyrównanym boju Kaczorowska, McClendon i Zaroślińska wspólnymi siłami zapisały trzecią partię na konto swojego zespołu (26:24).

Budowlani Łódź SSA – Atom Trefl Sopot 0:3
(20:25, 21:25, 24:26)

Budowlani: Śliwa (1), Polańska (6), Skrzypkowska (10), Popović (16), Pycia (1), Sieczka (13), Curtois (libero) oraz Kajzer, Ściurka i Sikorska (3)
Trefl: Tokarska (1), McClendon (6), Leya (8), Bełcik (3), Cooper (14), Zaroślińska (18), Durajczyk (libero) oraz Efimienko i Kaczorowska (3)