Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębianie wracają z Lubina z tarczą

PlusLiga: Jastrzębianie wracają z Lubina z tarczą

Podopieczni Roberto Piazzy okazali się za mocni dla beniaminka rozgrywek. W starciu z Jastrzębskim Węglem lubinianie, ambitnie dotrzymując kroku rywalom, ostatecznie zdołali ugrać tylko jednego seta. Komplet oczek pojechał więc na Śląsk.

Obie ekipy spotkanie rozpoczęły swoimi nominalnie najmocniejszymi składami, przy sporych rotacjach w składzie dokonywanych przez Roberto Piazzę w ostatnich meczach, tym razem jastrzębianie zagrali z Michałem Łasko w ataku oraz duetem Pajenk – Czarnowski na środku siatki. O sile przyjęcia zespołu ze Śląska stanowić mieli Zbigniew Bartman i Krzysztof Gierczyński. Także w szeregach miejscowych nie doszło do znacznych przetasowań. Spotkanie pewniej rozpoczęli jastrzębianie, na skrzydłach nie mylił się Krzysztof Gierczyński, czujnością na siatce wykazywali się także środkowi Jastrzębskiego Węgla. O sile bloku gości dość szybko przekonał się Marcel Gromadowski, przy mocnym starcie w meczu podopieczni Roberto Piazzy prowadzili 8:5 na pierwszej przerwie technicznej. Taki stan rzeczy nie trwał jednak długo, sygnał do ataku dał swoim kolegom Ivan Borovnjak, najpierw powstrzymując atak Michała Łasko, aby po chwili popisać się skutecznym atakiem (12:13). Podopieczni trenera Cretu szybko więc odzyskali kontakt punktowy z rywalem. Wciąż jednak o krok dalej byli goście, lubinianie nie ustrzegli się błędów w polu serwisowym, ręki w ataku nie zwalniał Michał Łasko (15:16). Problemy jastrzębian z przyjęciem nie pozwoliły przyjezdnym powiększyć przewagi. W polu serwisowym zapunktował Borovnjak (21:20) i to miejscowi w końcówce seta znaleźli się w lepszej sytuacji. W szeregach jastrzębian sygnał do ataku swoim kolegom dał jeszcze Krzysztof Gierczyński (22:21), jednak efektowny finisz Cuprum Lubin to przede wszystkim zasługa ataków Marcela Gromadowskiego i skutecznego serwisu gospodarzy (25:22)

Także początki odsłony kolejnej układały się po myśli gospodarzy. Partię efektownym atakiem ze skrzydła otworzył Borovnjak, równie widowiskowym zagraniem rywalom odpowiedział Zbigniew Bartman. To właśnie przyjmujący jastrzębian wraz z Michałem Łasko sprawiali najwięcej trudności rywalom w tej części meczu. Po drugiej stronie siatki ręki w ataku nie zwalniał Marcel Gromadowski, swoje zagraniami ze środka dodał też Łukasz Kadziewicz. Goście nie ustrzegli się pomyłek, takich jak autowy atak Alena Pajenka i to lubinianie byli w lepszej sytuacji na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Wraz z rozwojem partii przewaga gospodarzy rosła, a po skutecznym bloku Pashytskiego obie ekipy dzieliło pięć oczek (12:7). Cierpliwość i konsekwencja na siatce oraz dobra dyspozycja kapitana Jastrzębskiego Węgla pozwoliły gościom wrócić do gry na styku, chociaż po błędzie Bartmana w polu serwisowym wciąż o krok dalej byli podopieczni trenera Cretu (16:15). Przy grze na styku szybciej zareagowali brązowi medaliści z ubiegłego sezonu. Kluczowy okazał się blok w wykonaniu Patryka Czarnowskiego (17:18), chwilę później skutecznym atakiem popisał się Krzysztof Gierczyński i przewaga zaczęła rosnąć (17:19). Był to początek imponującej serii gości, to, co udawało się ekipie z Lubina w pierwszej partii, tym razem sprzyjało podopiecznym Roberto Piazzy. Kolejne kontrataki wykorzystywał Bartman, intencje rywali odczytywał Patryk Czarnowski, kolejno blokując zagrania przeciwników. Odsłonę zakończył błąd Marcela Gromadowskiego (20:25).

Gra na styku rozpoczęła odsłonę kolejną, w tej części meczu Michal Masny coraz częściej uaktywniał swoich środkowych, a do oczek zdobywanych blokiem Patryk Czarnowski dodawał punktowe ataki (7:8). W szeregach miejscowych nie zawodzili Pashytskyy i Trommel, utrzymując kontakt punktowy z rywalem. Jeszcze przed drugą przerwą techniczna swoje noty efektywności poprawił Zbigniew Bartman (11:11). Szukając swoich szans w ataku, podopieczni Roberto Piazzy po raz kolejny przystąpili do budowania przewagi i po atakach Łasko i Gierczyńskiego wynik przemawiał na korzyść zespołu ze Śląska. Mimo prowadzenia 16:13 na drugiej przerwie technicznej jastrzębianie nie ustrzegli się potknięć. Pogoń za rywalem zapoczątkował Ivan Borovnjak, a w końcówce meczu znów był remis (17:17). Ta część meczu to przede wszystkim efektowne wymiany w ataku, swoje możliwości pokazywali Marcel Gromadowski i Zbigniew Bartman. Nie zabrakło też nerwowości, kiedy po ataku Michała Łasko wynik wskazywał dał punkt przewagi jastrzębianom – 22:21, aby po wideoweryfikacji z przewagi cieszyli się lubinianie. W kluczowym momencie więcej zimnej krwi zachowali goście, wygrywając 25:23.

Początki partii czwartej były bliźniaczo podobne do wcześniejszego seta. Otrzymanych szans nie marnował Bartman, równie skutecznie prezentował się Trommel. W tej części seta żadna z ekip nie była w stanie wypracować wyższego prowadzenia niż dwupunktowe. Na drugiej przerwie technicznej o krok dalej byli siatkarze Jastrzębskiego Węgla (8:6). Po zagraniach Borovnjaka lubinianie wrócili do gry (8:8). Był to jednak ostatni zryw beniaminka PlusLigi. Widząc swoje szanse, jastrzębianie przystąpili do ataku. Kolejne ataki kończyli Bartman z Łasko, problemy z przebiciem się na drugą stronę siatki miał natomiast Marcel Gromadowski (10:13). Serie pomyłek lubinian bezlitośnie wykorzystywali przyjezdni. Skuteczne kontrataki Jastrzębskiego Węgla pozwoliły gościom zdobyć znaczną przewagę (22:15). Tej szansy goście nie zmarnowali, wygrywając 25:17 i w całym meczu 3:1.

MVP meczu: Damian Wojtaszek (Jastrzębski Węgiel)

Cuprum Lubin – Jastrzębski Węgiel 1:3
(25:22, 20:25, 23:25, 16:25)

Cuprum Lubin: Borovnjak (16), Trommel (12), Pashytskyy (12), Gromadowski (13), Kadziewicz (5), Łomacz (3). Rusek (libero) oraz Łapszyński, Michalski (1), Gorzkiewicz i Romać
Jastrzębski Węgiel: Łasko (21), Gierczyński (11), Pajenk (12), Masny (2), Czarnowski (11), Bartman (11), Wojtaszek (libero) oraz Popiwczak i Kańczok