Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Krakowianie pokonali Avię i nadal pozostają w grze

PP: Krakowianie pokonali Avię i nadal pozostają w grze

Długi i zacięty pojedynek mogli zobaczyć kibice zgromadzeni w krakowskiej hali. Zawodnicy Avii Świdnik dopiero po pięciu setach musieli uznać wyższość miejscowych, którzy w kolejnej rundzie rozgrywek zmierzą się z GTPS-em Gorzów Wielkopolski.

Pierwszy set tego spotkania był niezwykle wyrównany. Oba zespoły od początku partii aż do jej zakończenia szły niemal łeb w łeb. Po stronie świdniczan świetnie funkcjonowała linia obrony, jednakże szczelne bloki miejscowych sprawiały, iż żadna z drużyn nie mogła odskoczyć na więcej niż dwa oczka. Przy stanie 10:10 w szeregi AGH wdarło się kilka błędów własnych, które połączone ze świetną zagrywką przyjezdnych wyprowadziły zespół z Lubelszczyzny na trzypunktowe prowadzenie (17:14). Akademicy nie zaprzestali walki i stopniowo zbliżali się do rywala (20:20). Ponownie zaczęła się walka punkt za punkt, efektywnym akcjom miejscowych, odpowiadały sukcesywne zagrania świdniczan. Pierwszą piłkę setową uzyskali przyjezdni, jednakże świetne akcje Patryka Łaby znacznie przedłużyły tę partię, którą po zaciętej walce wygrali zawodnicy Avii 32:30.

W drugiej odsłonie spotkania zawodnikom z Krakowa bez wątpienia udało się pokazać, że porażka w pierwszej partii nie podcięła im skrzydeł, a wręcz przeciwnie. Akademicy mocno weszli w ten set i tuż po udanym zagraniu Patryka Akali objęli trzypunktowe prowadzenie (8:5), które sukcesywnie powiększali (12:8). Skuteczne ataki Grzegorza Surmy i Michała Dzierwy sprawiły, iż przyjezdni zostali bez prawa głosu na boisku (20:11). W ostatnich akcjach seta świdniczanie starali się nie zostać chłopcami do bicia, jednakże na odrobienie punktów było już za późno – miejscowi wygrali partię do 14.

Fakt, że spotkanie było niezwykle wyrównane, pokazał także trzeci set, w którym zdecydowanie lepiej z kolei wypadła ekipa przyjezdnych. Od początku partii goście rozpoczęli budowanie przewagi (6:4), by w dalszej części sukcesywnie ją powiększać (10:7). Wtedy też o czas dla swojego zespołu poprosił Andrzej Kubacki. Okazało się to świetnym posunięciem, ponieważ tuż po nim akademikom udało się odrobić kilka cennych oczek (12:12). Wyrównany stan gry nie trwał jednak zbyt długo, ponieważ świetna gra w tej partii Doriana Poinca znów pozwoliła przyjezdnym oddalić się od rywali. Ekipa z Lubelszczyzny już do końca partii utrzymywała przewagę nad akademikami. Świetna w końcowych akcjach zagrywka Adama Woźnicy oraz błędy po stronie gospodarzy pozwoliły świdniczanom cieszyć się z drugiego wygranego seta 25:21.

W czwartej partii kibice zgromadzeni w hali ponownie byli świadkami świetnej gry miejscowych. Akademicy, podobnie jak w drugim secie, powstali niczym Feniks z popiołów i świetnie rozpoczęli partię. Punktowe zagrywki Pawła Halaby pozwoliły krakowskiemu AGH odskoczyć na dwupunktowe prowadzenie 4:2, a chwilę później przewagę tę powiększyć do trzech punktów (8:5). Goście udanymi akcjami Marcina Dobrzyńskiego starali się dorównać rywalowi, jednakże akademicy nie odpuszczali nawet na moment (16:11). W dalszej części partii przewaga miejscowych widocznie wzrastała, głównie dzięki dobrej grze Pawła Halaby, który raz po raz popisywał się punktowymi atakami, ale także świetnie sobie radził w polu zagrywki. Efektywna gra przyjmującego w końcówce partii oraz błędy przyjezdnych doprowadziły do końca partii (25:17).

Ostatni set spotkania to zdecydowanie nie jest coś, czym mogliby się pochwalić siatkarze Avii. Poprzednia, przegrana partia podcięła skrzydła ekipie przyjezdnych, przeciwnie do rywali, którzy szli niczym burza (6:1). Wtedy też o czas dla swojego zespołu poprosił Krzysztof Lemieszek. Tuż po nim goście odrobili stracone punkty, a miejscowi wyraźnie stanęli. Emocje w hali sięgnęły zenitu, kiedy akademicy ponownie za sprawą Pawła Halaby oraz Patryka Akali raz po raz zdobywali cenne oczka, oddalając się od rywala i w rezultacie wygrywali partię do 8, a także całe spotkanie, zapewniając sobie awans do kolejnej rundy.

AGH AZS Kraków – Avia Świdnik 3:2
(30:32, 25:14, 21:25, 25:17, 15:8)

AGH: Kosiek, Dzierwa, Akala, Szalacha, Łaba, Halaba, Głód (libero) oraz Górski, Surma, Małysza i Mucha
Avia: Misztal, Konieczny, Szaniewski, Łęgowski, Kwiecień, Woźniak, Sajdak (libero), Sadowski (libero) oraz Skwarek, Dobrzyński, Woźnica i Poinc