Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: ZAKSA awansuje mimo porażki

Puchar CEV: ZAKSA awansuje mimo porażki

W rundzie rewanżowej 1/16 finału Pucharu CEV nie było zbyt wielu emocji. Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle polegli w Finlandii w tie-breaku, ale awans do dalszych gier zapewnili sobie po trzech setach, gdyż potrzebowali do tego dwóch wygranych.

Oczy polskich kibiców zwrócone były przede wszystkim na północ, gdzie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle mierzyła się z fińskim Tiikerit Kokkola. Rywale zagrali o wiele lepiej aniżeli przed dwoma tygodniami i sprawili naszej drużynie mnóstwo problemów. Po zaciętej walce wygrali pierwszego seta 31:29. Na szczęście dwie kolejne partie padły łupem podopiecznych Sebastiana Świderskiego i stało się jasnym, że w kolejnej rundzie zagrają Polacy. Ekipa prowadzona przez Tommiego Tiilikainena walczyła jednak do samego końca o zwycięstwo w meczu i ostatecznie rozstrzygnęła na swoją korzyść decydującą piątą odsłonę. Na wyróżnienie zasługuje Tommi Siirila – zdobywca 17 punktów (skończył 10 z 13 ataków, zaserwował 3 asy, postawił 4 punktowe bloki). W szeregach kędzierzynian błysnął nowy atakujący – Kay Van Dijk. Holender zanotował na swoim koncie aż 29 punktów przy 60% skuteczności w ataku. Dzielnie wspierał go Lucas Loh (16 punktów, 65% skuteczności).

Emocji nie zabrakło w szwajcarskim Nafels. Miejscowy Biogas Volley pokonał Draismę Dynamo Apeldoorn 3:2 (zwyciężając w tie-breaku 15:5), ale więcej zimnej krwi w złotym secie zachowali goście, którzy wygrali go 15:13 i zameldowali się w kolejnej fazie.

Straty z pierwszego meczu (porażka 2:3) odrobili też zawodnicy Kecskemet RC. Węgrzy pokonali Dynamo Bukareszt 3:1. Podobnej sztuki udało się dokonać SCM U Craiova. Klub z Rumunii po porażce w Belgradzie z Partizanem (2:3) odpłacił się rywalom, zwyciężając pewnie 3:0. Do końca o wynik musieli drżeć również kibice w Tel Awiwie. Maccabi po raz drugi w pięciu setach okazało się lepsze od OK Mladost Brcko.

W pozostałych spotkaniach emocji było jak na lekarstwo. Zwycięzcy z pierwszych spotkań pewnie stawiali kropkę nad „i” i dobijali przeciwników. W ten sposób do 1/8 finału Pucharu CEV awansowali Energy TI Diatec Trentino (przez dwa sety na parkiecie przebywał Łukasz Żygadło), Dynamo Moskwa, Arkas Izmir, Spacer’s Toulouse, Volley Asse-Lennik, Istanbul BBSK, Landstede Zwolle, TV Ingersoll Buhl, GFC Ajaccio oraz Valepa Sastamala. To właśnie ta ostatnia drużyna będzie kolejnym rywalem kędzierzynian. Oznacza to, że po raz kolejny los skojarzył naszą drużynę z ekipą z Finlandii.