Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: Muszynianka z kompletem punktów

Orlen Liga: Muszynianka z kompletem punktów

Choć pojedynek w Muszynie, kończący siódmą kolejkę Orlen Ligi, rozpoczął się od wygranej Impelu Wrocław, to w kolejnych setach nastąpił zwrot i inicjatywę przejęły gospodynie. Ekipa Bogdana Serwińskiego wygrała spotkanie w czterech setach.

Poniedziałkowe spotkanie zostało otwarte długą akcją, która pokazała, jaką determinacją obdarzone są obie drużyny – cały wachlarz swoich siatkarskich możliwości pokazała w niej Paulina Maj-Erwart, która następnie nie potrafiła przeciwstawić się sile uderzenia Miry Topić (4:3). Wypracowana dwupunktowa przewaga Impelu na pierwszej przerwie technicznej była dziełem Denise Hanke i Joanny Kaczor, które skutecznie wykorzystywały nieliczne niedociągnięcia gospodyń w defensywie. Ponowne wyrównanie w meczu przyniósł atak w sam narożnik boiska Katie Carter oraz siatkarski gwóźdź z drugiej linii Topić. Efektownie wyglądało także obicie piłki o blok przez Karolinę Różycką, lecz, na nieszczęście dla zgromadzonych w hali kibiców, od tej pory widowiskowe akcje przeplatane były błędami własnymi miejscowych (12:16). Chwile przerwy nie przyniosły odmiany w grze siatkarek z Małopolski i, pod dowództwem chorwackiej przyjmującej, to wrocławianki zaczęły stanowić ścianę nie do przejścia dla Natalii Kurnikowskiej i spółki (21:12). Receptę na dobrą grę gości znalazł Bogdan Serwiński, jednak mimo jego wskazówek siatkarki z Muszyny nie pilnowały brylującej na środku Hanke, co stało się początkiem końca partii (24:14). Pojawienie się na boisku Karoliny Ciaszkiewicz-Lach co prawda przyczyniło się do poprawy prezencji MKS-u, ale przyjezdne nie dały sobie już wyrwać zbudowanej wcześniej przewagi – po długiej walce kropkę nad „i” w tym secie po ataku po skosie postawiła Kaczor (25:18).

Kolejną odsłonę meczu zainaugurowały trzy pomyłki po stronie przyjezdnych, dla których największym problemem przy zagrywce Justyny Sosnowskiej było poprawne dogranie piłki do siatki (1:4). Kolejne taktyczne zagrania Sylwii Wojcieskiej dodały jeszcze większej pewności siebie powracającym do spotkania mineralnym, co poskutkowało całą serią błędów po stronie gości – siatkarki z województwa dolnośląskiego utraciły sportową czujność, co stopniowo oddalało je od rywalek (9:4). Ratunkiem dla tonącego wrocławskiego statku miało być desygnowanie do gry doświadczonej Katarzyny Mroczkowskiej – przyjmująca zagroziła MKS-owi swoim zagrywką, a to finalnie pozwoliło jej zespołowi zbliżyć się punktowo do przeciwniczek (10:13). Nie zmieniło to jednak zamierzeń gospodyń co do wyrównania stanu spotkania, bowiem ich dominacja rosła w miarę zwiększenia pewności siebie Gabrieli Jasińskiej, która, wzorem Hanke z pierwszego seta, pozwalała sobie na ataki z drugiej piłki (19:12). W tym momencie pojedynku sytuacja na parkiecie bliźniaczo przypominała tę z poprzedniej partii, tyle że z zamianą ról obu teamów – po atakach Sosnowskiej siatkarki Impelu wzięły się za odrabianie dużych strat, w czym pomogła im przodująca w polu serwisowym Monika Ptak (18:22). Finalnie sportowej sprawiedliwości stało się zadość i to miejscowe zawodniczki cieszyły się z wygranej w secie (25:18).

Mimo obiecującego początku spotkania, ilość błędów w grze obu ekip wzrastała wraz z upływem czasu – na początku trzeciej odsłony meczu to właśnie pomyłki po stronie mineralnych dały Impelowi sporą przewagę (6:1). Po pierwszej przerwie technicznej, przez niepewność w obronie Agaty Sawickiej, zespołowi z Muszyny udało się nawiązać walkę z przeciwniczkami, lecz wrocławianki z lekko kontuzjowaną Topić na czele nie pozwalały narzucić sobie stylu gry MKS-u (10:8). Nie zmieniło to jednak faktu, że stopniowo w grę podopiecznych Tore Aleksandersena zaczęła wkradać się stagnacja, a jedyna aktywna w tym momencie zmagań siatkarka, czyli Agnieszka Kąkolewska, sama nie potrafiła wyciągnąć z niej swojej drużyny (12:12). Po szarpanej walce siatkarkom z Muszyny w końcu udało się objąć kilkupunktowe prowadzenie, które miało być ich zaliczką przez finalną fazą partii (21:18). W ostatniej chwili ich rywalki rzuciły jednak całe swoje siły, żeby powstrzymać ekspansję gospodyń i, głównie za sprawą Kaczor, doprowadziły do remisu (23:23). Do ostatniej piłki trudno było wyłonić zwycięzcę, lecz dwie błyskotliwe akcje po stronie podopiecznych trenera Serwińskiego pozwoliły miejscowym na wygraną na przewagi (26:24).

Zawodniczki Impelu, rozzłoszczone porażką w trzecim secie, w kolejnym dość szybko wyszły na prowadzenie, głównie za sprawą taktycznej zagrywki Kaczor (3:0). Pomimo zwolnionego tempa rozegrania gospodynie nie odpuszczały, wyrównując stan partii przy pomocy zagrań Różyckiej (7:7). Nie zmieniło to faktu, że im dłużej trwała ta odsłona meczu, tym większą rolę odgrywała nerwowość wrocławianek, które efektowne akcje (na przykład asy serwisowe Kąkolewskiej) przeplatały z nieprzytomnością obrony i błędami przy wprowadzaniu piłki do gry kapitan swojego zespołu (11:14). W pewnym momencie udało im się zbliżyć się do MKS-u, a nawet objąć prowadzenie, lecz ich rywalki błyskawicznie odskoczyły na dalsze kilka oczek, w czym duży udział miały świetnie dysponowana na środku Wojcieska i Carter na prawym skrzydle (20:18). W chwili kiedy punktowe bloki dołożyła Ciaszkiewicz-Lach, a dodatkowo zza dziewiątego metra wspomogła ją Danica Radenković, stało się jasne, że mineralne nie pozwolą sobie wyrwać zwycięstwa za trzy punkty w zmaganiach z wicemistrzem Polski. Ostatecznych formalności w tym pojedynku dopełniła amerykańska atakująca miejscowych (25:21).

MVP: Katie Carter (Polski Cukier Muszynianka Muszyna)

Polski Cukier Muszynianka Muszyna – Impel Wrocław 3:1
(18:25, 25:18, 26:24, 25:21)

Muszynianka: Carter (16), Różycka (13), Wojcieska (6), Radenković (4), Sosnowska (12), Maj-Erwardt (libero) oraz Jasińska (2), Ciaszkiewicz-Lach (12) i Hatala
Impel: Ptak (10), Kąkolewska (7), Cutura (9), Hanke (5), Topić (20), Kaczor (16), Sawicka (libero) oraz Mroczkowska (3), Kwiatkowska (1) i Gryka (1)