Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV K: Wygrana dąbrowianek, walkower dla „Atomówek”

Puchar CEV K: Wygrana dąbrowianek, walkower dla „Atomówek”

W pierwszej fazie 1/16 finału Pucharu CEV obyło się bez niespodzianek. Do awansu przybliżyły się siatkarki Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza, pokonując 3:1 Dynamo Bukareszt. Pewne gry w kolejnej rundzie są „Atomówki" - ich rywalki wycofały się z rozgrywek.

Jak to często bywa na starcie rozgrywek, wiele spotkań było niemal całkowicie pozbawione emocji. Swoje mecze bez straty seta wygrały Crvena Zvezda Belgrad, Lokomotiw Baku, HPK Hameelinna czy Galatasaray Stambuł. Za ciekawostkę należy uznać rozkład przyjęcia i ataku w ekipie tureckiej. Caterina Bosetti przyjmowała zagrywkę 42 razy, podczas gdy druga przyjmująca Ezgi Guc – 5, a libero Nihan Guneyligil – 7. Pewną dysproporcję dało się zauważyć również w ataku. Floortje Meijners otrzymała od rozgrywającej aż 43 piłki, podczas gdy wszystkie pozostałe zawodniczki łącznie 67. To sprawiło, że holenderska skrzydłowa w trzech krótkich setach zdobyła 23 punkty.

Nieco więcej emocji przyniósł hit kolejki, czyli spotkanie pomiędzy Igor Gorgonzola Volley Novara i Dynamem Krasnodar. Włoszki ze znaną z występów w Atomie Treflu Sopot Kimberly Hill w składzie wygrały pierwszą partię 25:20, ale później na boisku dominowały zawodniczki z Rosji z Tatianą Koszelewą (25 punktów), Fernandą Garay Rodrigues (18) i Julią Podskalnają (11) na czele. Świeżo upieczona mistrzyni świata, która po zakończeniu ubiegłego sezonu pożegnała się z Orlen Ligą, zakończyła spotkanie z 12 oczkami na koncie i 44-procentową skutecznością w ataku.

Blisko awansu są zawodniczki Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza. Podopieczne Juana Manuela Serramalery kontrolowały przebieg spotkania, ale utrata koncentracji w trzecim secie sprawiła, że przegrały tę partię w stosunku 22:25. W szeregach polskiej drużyny znakomicie zaprezentowały się Katarina Zakrewskaja i Gina Mancuso, które zanotowały odpowiednio 24 punkty przy 56% skuteczności i 22 punkty przy 67% skuteczności. Pewne gry w kolejnej rundzie są natomiast zawodniczki Atomu Trefla Sopot. Ich przeciwniczki – Siewierodonczanka Siewierodonieck – wycofały się z rozgrywek, a polski zespół awansował walkowerem. Podobne szczęście spotkało Naturhouse Ciudad de Logorno, bowiem do meczu nie przystąpiła także azerska ekipa Igtisadchi Baku. Przewagę dwóch setów przed rewanżami mają też Kralove Pole Brno (zwycięstwo z ASKO Linz-Steg) i Prosecco Doc-Imoco Conegliano. Najjaśniejszym punktem włoskiego klubu w starciu z Chimikiem Jużne była kolejna z niegdysiejszych „Atomówek” – Neriman Ozsoy. Turecka atakująca zdobyła 24 punkty.

Ciężki bój z rumuńskim CS Volei Alba Blas musiała stoczyć polska rozgrywająca – Marta Ostrowska. Jej Volley Koniz przegrywał już 0:2 w setach, ale zdołał odwrócić losy spotkania i w decydującej partii zwyciężyć 15:12. Tie-breakami kończyły się ponadto konfrontacje Haifa VC z Beziers VB i Nova Branik Maribor z Sagres Neuchatel UC. Prawdziwą huśtawkę nastrojów przeżyli kibice w Ołomuńcu, gdzie miejscowa Sigma rozegrała dziwny, nierówny mecz z belgijskim Gea Happel Amigos Zoersel. Czeszki triumfowały w pierwszym, trzecim i piątym secie odpowiednio 25:21, 25:16 i 15:6, natomiast Belgijki w drugim i czwartym (25:17 i 25:12). Runda rewanżowa rozpocznie się 25 listopada