Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Kędzierzynianie lepsi od „inżynierów”

PlusLiga: Kędzierzynianie lepsi od „inżynierów”

Młoda ekipa AZS-u Politechniki Warszawskiej nie dała rady siatkarzom z Kędzierzyna-Koźla. Zespół Jakuba Bednaruka ugrał z rywalami tylko premierową partię. W pozostałych górą byli już ekipa kędzierzyńskiej ZAKSY, która triumfowała 3:1.

W pierwszych akcjach spotkania w hali Azoty w roli głównej wystąpili siatkarze z Holandii. Nie były to jednak oskarowe role, ponieważ zarówno Dick Kooy, jak i Kay van Dijk popełnili trzy proste błędy, a zespół z Warszawy uciekł na cztery oczka (5:1). Na ratunek czwartej drużynie ubiegłego sezonu przyszedł blok, dzięki któremu udało jej się zmniejszyć dystans do dwóch punktów (6:8). Dziesiąte oczko po stronie gości punktową zagrywką zdobył Mateusz Sacharewicz (10:7), ale chwilę później na blok nadział się Śliwka i było po 11. W środku seta po stronie ZAKSY w ataku prym wiódł kapitan Michał Ruciak, natomiast po drugiej stronie siatki brak było klasycznego lidera. Niewyraźna gra stołecznego zespołu nie znalazła odzwierciedlenia w wyniku – przez dużą ilość błędów ZAKSY na tablicy wyników widniał remis 19:19. W końcówce na trzy punkty odskoczyli gracze trenera Jakuba Bednaruka (23:20) i choć ZAKSA napędziła im trochę strachu, to gościom udało się wygrać odsłonę 25:23.

Od pierwszej piłki w secie numer dwa na boisku pojawił się Dominik Witczak. Atakujący ZAKSY zmienił przeciętnie grającego van Dijka i już na początku odsłony dał o sobie znać dzięki swojej mocnej i regularnej zagrywce (5:2). W tym secie dosyć szybko obudził się Michał Filip i w trudnym dla jego zespołu momencie wykazał się dużą precyzją w ataku (7:9). Szybko w jego ślady poszła reszta zespołu. Na wielkie brawa za swoją postawę w obronie zasłużył Maciej Olenderek – młody libero z Warszawy bronił zarówno precyzyjne kiwki, jak i potężne zbicia (13:13). ZAKSA zdołała wrzucić drugi bieg i odskoczyć na 17:15 i wtedy gra przyjezdnych się rozsypała. Niepewne przyjęcie, nerwowe ataki prosto w blok i kolejne pomyłki zza linii dziewiątego metra – to wszystkie grzechy warszawiaków, które doprowadziły do porażki 20:25.

Seta numer trzy z wysokiego C rozpoczęła ZAKSA. Siatkarze trenera Sebastiana Świderskiego prezentowali się fantastycznie przy każdym kontakcie z piłką i dzięki temu objęli wysokie prowadzenie 5:1. Gospodarze nie byli usatysfakcjonowani takim prowadzeniem i jeszcze bardziej podkręcili tempo. Bezsprzecznie liderem kędzierzynian był Dominik Witczak, który nie wstrzymywał ręki w zagrywce, a w ataku pokazał swój cały, niezwykle bogaty repertuar zagrań (10:5, 13:5). Przy stanie 16:6 trener ZAKSY był już pewny wygranej i wprowadził na boisko tercet rezerwowych: Abdel-Aziza, Rejno i Loha. Akademicy starali się jeszcze lekko poprawić wynik, ale ich próby często kończyły się błędami i na tablicy wyników wciąż widoczna była dziesięciopunktowa różnica (12:22). Ostatnie oczko siatkarze z Opolszczyzny zdobyli dzięki „gwoździowi” Krzysztofa Rejno.

Seta numer cztery warszawiacy zaczęli z wyraźnie „wyczyszczonymi” głowami. W ich grze wciąż było dużo błędów, głównie w zagrywce, jednak dużo lepiej spisywali się w przyjęciu i ataku (2:2, 6:6). U gospodarzy ciężar zdobywania punktów na swoje barki wziął Dick Kooy, który fenomenalnie radził sobie w atakach z szóstej strefy (12:12). W dalszej części gry oba zespoły poszły na bezkompromisową wymianę ciosów. Na kolejne atomowe uderzenia Kooya i Gladyra równie mocno odpowiadał Michał Filip oraz Jakub Radomski i rezultat wciąż oscylował wokół remisu (18:18). W najważniejszej fazie seta doświadczony zespół z Kędzierzyna-Koźla wypracował sobie dwa oczka przewagi (22:20) i utrzymał to prowadzenie do samego końca (25:23).

MVP: Michał Ruciak

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – AZS Politechnika Warszawska 3:1
(23:25, 25:20, 25:15, 25:23)

ZAKSA: Zagumny (2), Gladyr (10), Kooy (21), van Dijk (2), Ruciak (10), Kaźmierczak (8), Zatorski (libero) oraz Abdel-Aziz, Witczak (19), Rejno (1) i Loh (1)
AZS: Radomski (6), Lipiński (2), Lemański (5), Filip (19), Śliwka (12), Sacharewicz (6), Olenderek (libero) oraz Strzeżek (2), Bieńkowski, Depowski i Mordyl