Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: Historyczna wygrana beniaminka z Ostrowca Św.

Orlen Liga: Historyczna wygrana beniaminka z Ostrowca Św.

Pierwszą, historyczną wygraną w tegorocznym sezonie Orlen Ligi odniósł beniaminek, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Podopieczne Dariusza Parkitnego oddały legionowiankom tylko jednego seta. Ostrowczanki opuściły ostatnie miejsce w tabeli.

Gospodyniom bardzo zależało na tym, aby w meczu przeciwko legionowiankom sięgnąć po pierwsze zwycięstwo w sezonie. Potwierdził to udany start ostrowczanek. Podopieczne Macieja Kosmola próbowały wszystkich wariantów rozegrania, ale ani Aleksandra Wójcik, ani Magdalena Piątek nie były w stanie zdobyć punku (0:5). Po nieudanym początku meczu przyjezdne pozbierały się jednak, w ataku „odblokowała się” Wójcik, pewnie swoje akcje kończyła także Kanadyjka Jaimie Thibeault. Zespoły dobrze odczytywały zamiary rywalek, co skutkowało długimi i bardzo emocjonującymi akcjami. Marta Bechis musiała nieco odciążyć w ataku Aleksandrę Wójcik, którą rywalki angażowały w przyjęciu ostrą zagrywką. Wartość dodaną dla zespołu z Legionowa wniosły Katarzyna Połeć pojedynczym blokiem i Bechis agresywnym wprowadzeniem piłki do gry (12:13). Przyjezdne nie wykorzystały jednak swojej szansy, zabrakło stabilności w przyjęciu i znowu kilka punktów z rzędu padło łupem gospodyń. Duży przegląd pola w ofensywie prezentowała Barbara Bawoł i w końcówce wszystkie posłane do niej piłki zamieniała na punkt. Gospodynie zasłużenie wygrały premierową odsłonę 25:20.

Podopieczne Dariusza Parkitnego z dużym animuszem, niemal identycznie jak w pierwszym secie, zdominowały pierwsze minuty drugiej partii. Siatkarki drużyny beniaminka w najwyższej klasie rozgrywkowej zamykały wszystkie możliwości w ataku skrzydłowym z Legionowa. Kiedy Marta Wójcik i Sophie Godfrey powstrzymały kolejną akcję przeciwniczek, obie drużyny schodziły na przerwę techniczną (8:2). W polu zagrywki dobrze radziła sobie Katarzyna Brojek, a Wójcik udanie rozprowadzała blok zawodniczek z centralnej Polski. Na boisku pojawiły się Monika Bociek i Iga Chojnacka, by poderwać do walki swoje koleżanki. Ostrowczanki nie zwalniały jednak tempa, w kontrze w drugiej linii fantastycznie odnalazła się Brojek. „Asem” z rękawa okazało się wprowadzenie na zagrywkę, grającej również w drużynie w Młodej Lidze, Alicji Stefańskiej (25:14), która przesądziła o losach partii (25:20).

Zawodniczki SK Banku Legionovii Legionowo wyciągnęły wnioski z dwóch poprzednich odsłon, tym razem na boisku rozgorzała walka punkt za punkt. Daria Paszek i Monika Bociek zmieniły nieco charakterystykę ataku i obijając ręce skaczącym w bloku ostrowczankom, stopniowo odbudowały swoje morale. Grę swoich koleżanek potrafiła poukładać Natalia Gajewska, odpłacając się trenerowi za powierzone jej zaufanie. Presja spowodowała, że błędów, których wcześniej nie popełniały gospodynie, nie uniknęła nawet Joanna Kuligowska. Szczęście sprzyjało przyjezdnym, Połeć zaskoczyła rywalki spadającą zagrywką, po niej piłka przy udziale siatki przewinęła się na drugą stronę. Oba zespoły zamieniły się rolami, legionowianki pokazały charakter i doprowadziły do kolejnego seta w bardzo przekonującym stylu. Kropkę nad „i” postawiła atakiem z prawego skrzydła Bociek (25:18).

Siatkarki z Ostrowca Św. swojej szansy w czwartym secie szukały w podjęciu większego ryzyka z sytuacyjnych piłek. Ofiarne obrony były ozdobą tego spotkania, ale to Brojek i Bawoł wykazały się sprytem w przedłużających się i granych przy narastającym zmęczeniu akcjach. Kamila Ganszczyk dobrze odczytała intencje w ataku Bociek, co z kolei skłoniło trenera Kosmola do powrotu do wyjściowego ustawienia. Sześciopunktowa zaliczka siatkarek grających w pomarańczowych strojach nieco wybiła je z rytmu, choć gdy po raz kolejny ze zmianą „trafił” Parkitny, ostrowczanki były już bardzo blisko pierwszego zwycięstwa w sezonie. Niesione pozytywną energią panującą w zespole gospodynie doprowadziły mecz do końca i cieszyły się z historycznego zwycięstwa (25:19).

MVP meczu: Marta Wójcik

KSZO Ostrowiec Św. –  Legionovia Legionowo 3:1
(25:20, 25:14, 18:25, 25:19)

KSZO: Brojek (21), Wójcik (4), Kuligowska (9), Bawoł (15), Ganszczyk (11), Godfrey (9), Ścibisz (libero) oraz Stefańska (1), Grzelak i Vasileva
Legionovia: Piątek (7), Bechis (1), Paszek (9), Wójcik (9), Thibeault (9), Połeć (10), Wysocka (libero) oraz Chojnacka (2), Gajewska (2), Bociek (4) i Studzienna