Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: Bezradne dąbrowianki w Sopocie

Orlen Liga: Bezradne dąbrowianki w Sopocie

Mimo walki siatkarki z Dąbrowy Górniczej musiały uznać wyższość rywalek. Brązowe medalistki ubiegłego sezonu nie zostawiły rywalkom złudzeń. Moment niepewności pojawił się w partii trzeciej, wygranej przez MKS, sytuacja szybko wróciła do normy.

Sopocianki dobrze rozpoczęły mecz od gry w bloku, umożliwiała im to mocna zagrywka i niedokładne przyjęcie gości. Gospodynie bez przeszkód kontynuowały zdobywanie punktów, a na pierwszą przerwę techniczną schodziły z pięciopunktowym prowadzeniem, po pojedynczym bloku Charlotte Leys na Dziękiewicz (8:3). Dąbrowianki nie potrafiły się przeciwstawić brązowym medalistkom poprzedniego sezonu Orlen Ligi – popełniały masę błędów własnych, a sopocianki grały spokojnie i konsekwentnie we wszystkich elementach. Przewaga gospodyń wzrosła do siedmiu oczek na drugiej przerwie technicznej, a zawodniczki zeszły na nią po ataku Zuzanny Efimienko z przechodzącej piłki. Oba zespoły dobrze ustawiały się w obronie, jednak większą skuteczność na kontrze miały atomówki. To one dyktowały warunki w tej partii, a kiedy uzyskały dziesięciopunktowe prowadzenie, nie było wątpliwości, kto lepiej wszedł w ten mecz. Partię zakończyła Katarzyna Zaroślińska, atakując obok podwójnego bloku (25:16).

Dąbrowianki zaczęły drugiego seta nieco bardziej zmotywowane. Tym razem to one starały się narzucić własną grę gospodyniom, co im się ostatecznie udało. Sopocianki w końcu zaczęły popełniać błędy, które były wymuszane przez dobre zagrania przyjezdnych. Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła po ataku w siatkę Jany Matiasowskiej (3:8). Serią świetnych zagrywek popisała się Lena Dziękiewicz, która tym samym powiększyła przewagę swojej drużyny (12:4). Przed drugą przerwą techniczną sopocianki odrobiły kilka oczek, poprawiając grę w ataku, jednak to przyjezdne prowadziły 16:9, po serwisie w siatkę Brittnee Cooper. Dopiero dobre zagrywki Klaudii Kaczorowskiej oraz błędy w ataku Joanny Staniuchy-Szczurek doprowadziły do jedynie dwóch oczek prowadzenia dąbrowianek (20:18). Przyjezdne ponownie nie potrafiły przerwać dobrej serii gospodyń. Doszło do nerwowej końcówki, gdzie w bloku lepsze okazały się gospodynie spotkania (27:25).

Trzecia odsłona meczu od pierwszych piłek była bardzo wyrównana. Oba zespoły dobrze ustawiały się w obronie i ograniczyły swoje błędy do minimum, co stworzyło ciekawe widowisko. Po asie serwisowym Efimienko zespoły schodziły na pierwszą przerwę techniczną (8:6). W kolejnej fazie seta sopocianki, co zyskały trzypunktową przewagę, za chwilę ją traciły. Podobnie było na drugiej przerwie technicznej – atomówki prowadziły 16:13 po błędzie odbicia Ozge Cemberci, ale po powrocie na boisko przyjezdne zniwelowały straty i nawet zdołały wyjść na prowadzenie. Kibice w hali 100-lecia w Sopocie ponownie mogli oglądać zaciętą i bardzo ciekawą końcówkę partii. Oba zespoły grały na maksymalnym ryzyku. Lepszą skuteczność na kontrze utrzymały jednak dąbrowianki, a Tamara Kaliszuk zakończyła partię na korzyść swojego zespołu (25:22).

Sopocianki, mocno zdenerwowane wynikiem końcowym poprzedniego seta, rozpoczęły czwartą partię od ostrej zagrywki i prowadzenia 4:1. Nie trwało to jednak długo – przyjezdne szybko odrobiły straty i toczyły walkę punkt za punkt do pierwszej przerwy technicznej. Tę zarządziła Kaliszuk atakiem po skosie (8:7). Kolejne minuty przyniosły wiele zwrotów akcji – dąbrowianki zyskały trzy oczka przewagi po dobrej grze w polu serwisowym, ale sopocianki dobrą grą blokiem odwróciły wynik na swoją stronę. Na drugą przerwę techniczną zaprosiła Kaliszuk autowym atakiem (13:16). Sopocianki były na fali wznoszącej, a konkretnie Maja Tokarska, która najpierw kilkoma zagraniami na siatce, a następnie zagrywką powiększyła przewagę Atomu Trefla Sopot (21:14). Tak wysokie prowadzenie gospodyń, wybiło z głowy walkę o lepszy rezultat w tym meczu zespołowi z Dąbrowy Górniczej. Zagrywka poza boisko Tamary Kaliszuk zakończyła spotkanie zwycięstwem atomówek (25:17). MVP spotkania: Zuzanna Efimienko.

Trefl Sopot – MKS Dąbrowa Górnicza 3:1
(25:16, 27:25, 22:25, 25:17)

Trefl: Leys (14), Bełcik (6), Efimienko (14), Cooper (2), Kaczorowska (13), Zaroślińska (17), Durajczyk (libero) oraz Matiasowska, Tokarska (7), Miros (1) i Kaczmar
MKS: Dziękiewicz (7), Mancuso (13), Zakreuskaja (1), Cemberci (3), Kaliszuk (19), Sobolska (3), Strasz (libero) oraz Staniucha-Szczurek (13) i Urban (libero)