Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Nad Iranem zawisła groźba wykluczenia z FIVB

Nad Iranem zawisła groźba wykluczenia z FIVB

fot. archiwum

Po tym, jak irański sąd skazał młodą Irankę Goncheh Ghavami na rok więzienia za próbę obejrzenia meczu Iran - Włochy, który odbył się w czerwcu, nad siatkarskim Iranem pojawiły się czarne chmury. Pojawiła się nawet groźba usunięcia z szeregów FIVB.

Mieszkająca w Wielkiej Brytanii 25-letnia Iranka Goncheh Ghavami została w lipcu aresztowana wraz z kilkunastoma innymi kobietami za próbę wejścia do hali w Teheranie, gdzie Irańczycy mierzyli się z Włochami (20 czerwca). Początkowo została wypuszczona, ale gdy próbowała spakować się i wrócić do Wielkiej Brytanii, aresztowano ją ponownie i przewieziono do więzienia „Evin”, gdzie reżim umieszcza więźniów politycznych i dziennikarzy, reprezentujących linię inną niż oficjalna. Irański sąd skazał ją na rok więzienia. Sprawa wywołała wielkie poruszenie w świecie siatkówki. Szef PZPS-u Mirosław Przedpełski mówi nawet o wykluczeniu reprezentacji Iranu z oficjalnych rozgrywek.

Tak nie może być, to skandal! – powiedział Przedpełski w rozmowie z „Faktem”. – Cały świat siatkarski jest oburzony postępowaniem sądu w Iranie i żąda uwolnienia dziewczyny – stwierdził szef Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Debatowaliśmy nad tym w ostatni weekend na kongresie FIVB. Wszyscy wstali i przez pięć minut bili brawo jako wyraz poparcia dla Goncheh Ghavami – dodał.

Szef FIVB Ary Graca napisał list do prezydenta Iranu w sprawie uwiezionej kobiety. Federacja nie ma zamiaru biernie przyglądać się tragedii kibica. – Być może wykluczymy Iran z naszych struktur, chociaż tego nie chcemy. Siatkówka w tym kraju rozwija się przecież znakomicie. Ale nie może to przysłonić problemów kobiet w Iranie – wyznał Przedpełski.Jak informuje Amnesty International, kobietom w Iranie zabroniono uczęszczania na mecze siatkówki w 2012 roku. Dwa miesiące temu brat Goncheh Ghavami Iman złożył petycję o jej uwolnienie do ONZ. Ze względu na fakt, że Ghavami posiada także brytyjskie obywatelstwo, w sprawę zaangażowało się ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju.

Jesteśmy w stałym kontakcie z jej rodziną i próbujemy uzyskać wyjaśnienia od irańskiego rządu. Poprosiliśmy o więcej informacji dotyczących jej stanu zdrowia i psychiki, a także tego, czego dokładnie dotyczą skierowane przeciw niej zarzuty – powiedział Philip Hammond, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

 

źródło: Fakt, wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-11-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved