Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Ważne zmiany przepisów uchwalone przez FIVB

Ważne zmiany przepisów uchwalone przez FIVB

fot. archiwum

W ostatnim dniu obrad kongresu FIVB zostały zatwierdzone zmiany przepisów dotyczących gry. Najważniejsze dotyczą dotknięcia siatki oraz liczby przerw technicznych i ustalenia na potrzeby systemu challenge, kiedy piłka jest w boisku.

Kongres FIVB w Cagliari zakończył swoje obrady głosowaniem nad zmianą przepisów dotyczących gry. Dotyczyły one wielu kwestii: m.in. wymiarów boiska, wyglądu siatki, rozgrzewki czy błędu ustawienia. Jednak najważniejsze kwestie, o których warto szerzej wspomnieć, dotyczyły trzech zagadnień: dotknięcia siatki, liczby przerw technicznych oraz uznania kiedy piłka jest w boisku.

Zgodnie z nowymi przepisami – przepis 11.3 „Kontakt zawodnika z siatką pomiędzy antenkami w czasie rozgrywania akcji piłką jest błędem”. Do tej pory dotknięcie siatki nie było błędem, jeśli nie utrudniało ono rozegrania akcji. Drugim ważnym rozstrzygnięciem jest określenie, głównie na potrzeby systemu challenge, kiedy piłka jest w boisku. Po zmianie przepisów jeżeli w którymkolwiek momencie piłka dotknie boiska lub jego linii końcowej, czyli także jeżeli pierwotnie była poza placem gry, ale ulegnie spłaszczeniu, to jest ona w boisku. Do tej pory brano pod uwagę pierwszy kontakt piłki z podłożem, a nie jej spłaszczenie.

Ponadto dla oficjalnych zawodów w kategoriach seniorskich organizowanych pod egidą FIVB może zostać zmniejszona liczba przerw technicznych do jednej w secie. Wszystko będzie zależeć od regulaminu konkretnych zawodów.źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2014-11-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved