Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga azerska: Udana inauguracja Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty

Liga azerska: Udana inauguracja Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty

fot. archiwum

Od wygranej sezon rozpoczęła Katarzyna Skowrońska-Dolata. Jej Rabita Baku w pierwszym meczu po trzech setach pokonała Azerrail. Spotkanie to było pierwszym, a zarazem... przedostatnim meczem 1. kolejki ligi azerskiej.

Zespoły ligi azerskiej od wielu sezonów pokazują się ze znakomitej strony w europejskich pucharach, a w ich składach znaleźć można nazwiska czołowych zawodniczek. Rozgrywki ligowe to jednak już zupełnie inna bajka. W ubiegłym sezonie brało w nich udział zaledwie sześć ekip. W efekcie w każdej kolejce rozgrywane były jedynie trzy spotkania. Niewielka liczba drużyn pozwalała włodarzom azerskiej ligi na fundowanie zespołom dłuższych przerw (np. pozwalających na przygotowania do meczów w Lidze Mistrzyń), a przekładanie spotkań nie stanowiło problemu.

Wysokie budżety azerskich klubów pozwalają na kontraktowanie gwiazd żeńskiej siatkówki. Dzięki temu rodzime zawodniczki miały mieć okazję uczyć się od najlepszych i ogrywać się w europejskich pucharach. Taka polityka związku jednak nie przełożyła się na znaczącą poprawę gry reprezentacji, o sile której wciąż stanowią indywidualności. W efekcie w tym sezonie zdecydowano się na wprowadzenie limitu obcokrajowców – co najmniej 3 Azerki muszą znaleźć się w meczowej dwunastce, a w wyjściowej szóstce – 1.

To nie jedyna zmiana w tym sezonie. Na kilka dni przed inauguracją z powodów finansowych do rozgrywek nie została dopuszczona ekipa Igtisadchi. Do ostatniej chwili istniała szansa, że zastąpi ją budowana „naprędce” drużyna składająca się z azerskich siatkarek. Ostatecznie jednak nie udało się to i w rozgrywkach weźmie udział 5 ekip: Rabita, Azerrail, Azeryol, Lokomotiv i Telekom Baku, a w każdej kolejce rozgrywane będą 2 mecze…Rozgrywki zainaugurowała w tym sezonie potyczka Rabity Baku z Azerrail. Najbliższe rywalki Chemika Police w Lidze Mistrzyń rozpoczęły spotkanie od wyrównanej walki (5:5), jednak szybko narzuciły rywalkom swoje warunki. Ekipa Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty poprawiła skuteczność w ataku, dzięki czemu zaczęła budować przewagę i zwyciężyła 25:20. Podobnie w drugiej odsłonie drużyny rozpoczęły od walki punkt za punkt, tym razem do stanu 10:10. Lepsza gra w przyjęciu Rabity przełożyła się także na skuteczniejszy atak. W efekcie tego, jak i mniejszej ilości błędów własnych, drużyna Skowrońskiej wygrała i w tej odsłonie, tym razem do 22. Początek kolejnej partii należał do zawodniczek Azerrail, które szybko wyszły na prowadzenie 8:6 i w połowie partii ich przewaga wynosiła trzy punkty (17:14). Nie zdołały jednak jej utrzymać, bowiem w ich grę zaczęły się wkradać błędy, podczas gdy rywalki utrzymywały skuteczność w ataku. To właśnie pozwoliło Rabicie odrobić straty i ostatecznie triumfować także w tej odsłonie, a tym samym w całym meczu.

Całe spotkanie w barwach Rabity rozegrała Skowrońska-Dolata, która powróciła na swoją pozycję. Reprezentacyjna atakująca zapisała na swoim koncie 9 punktów – 7 w ataku (41% skuteczności) i po jednym blokiem i zagrywką.

Rabita Baku – Azerrail Baku 3:0
(25:20, 25:22, 25:22)

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-11-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved