Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Pamięć o tych, którzy odeszli

Pamięć o tych, którzy odeszli

fot. archiwum

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są czasem, kiedy w szczególności wspominamy naszych bliskich zmarłych. Nie inaczej jest w naszej siatkarskiej rodzinie, którą opuściło dotychczas wielu znakomitych sportowców, ale przede wszystkim wspaniałych ludzi.

Śmierć, choć jest nierozerwalnie związana z ludzką egzystencją, zawsze wywołuje wiele skrajnych emocji. Nie możemy pogodzić się, że ktoś tak dla nas ważny odszedł na zawsze. Prawdą jest, że czas leczy rany, jednak blizny pozostawione przez taką stratę już zawsze będą nam towarzyszyć. Może ona sprawić, że staniemy się bardziej zamknięci na innych ludzi, ale też wiele nas nauczyć i spowodować, że będziemy silniejsi. Schyłek życia może nam ukazać, jak kruchy jest nasz żywot i sprawić, że będziemy doceniali każdą chwilę spędzaną z krewnymi i przyjaciółmi.

W tym dniu wspominamy wszystkich zawodników, trenerów i działaczy siatkarskich, którzy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat odeszli na zawsze.

7 września 2000 r. zmarł we Włoszech Aleksander Skiba – trener, siatkarz warszawskich drużyn AZS-u AWF i Legii, mistrz świata z Meksyku (1974), trener drużyny narodowej Polski. Zespół pod jego kierownictwem wywalczył w igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 r. 4. miejsce, a w mistrzostwach Europy w 1979 i 1981 r. zdobywał srebrne medale.14 listopada 2000 r. zginął w wypadku samochodowym na trasie ze Słupna do Białołęki koło Płocka Wiesław Gawłowski – trener, mistrz świata z Meksyku i mistrz olimpijski z Montrealu, trzykrotny wicemistrz Europy, medalista mistrzostw Polski. W reprezentacji narodowej rozegrał 366 spotkań (1969-1980), co do niedawna było rekordem w polskiej siatkówce.

23-letni Maciej Olszewski zmarł na skutek obrażeń doznanych w wypadku samochodowym 24 czerwca 2001 r. – reprezentant Polski w siatkówce plażowej – uczestnik młodzieżowych mistrzostw Europy w San Marino wraz z Danielem Plińskim.

4 marca 2002 r. w Warszawie zmarł Tadeusz Szlagor – polski siatkarz, a następnie trener siatkówki. Dziesięciokrotny mistrz Polski jako zawodnik, trener reprezentacji Polski seniorów (1966-1973), w tej roli zdobywca brązowego medalu mistrzostw Europy (1967).

Hubert Jerzy Wagner był najwybitniejszym trenerem polskiej reprezentacji. To pod jego wodzą zdobyła on mistrzostwo świata w Meksyku 1974 i złoto Igrzysk Olimpijskich Montreal 1976. Zginął w wypadku samochodowym w Warszawie przy ul. Wspólnej 13 marca 2002 roku, jego przyczyną był zawał serca. 22 października 2010 roku został przyjęty do amerykańskiej galerii siatkarskich sław (ang. Volleyball Hall of Fame). Od 2003 roku w Polsce jest organizowany turniej siatkarski – Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, będący jednym z najważniejszych turniejów towarzyskich na siatkarskiej mapie Europy, na który to są zapraszane najlepsze reprezentacje na świecie.

23 stycznia 2004 roku po długiej i ciężkiej chorobie w Warszawie zmarł Zdzisław Ambroziak – polski siatkarz i dziennikarz sportowy. Jako reprezentant Polski zdobył brąz mistrzostw Europy (Stambuł 1967 r.) i srebro Pucharu Świata, który odbył się w Polsce w 1965 r. Po zakończeniu kariery sportowej pracował jako dziennikarz, był komentatorem prasowym i telewizyjnym, obok siatkówki zajmował się także tenisem.

17 października 2004 roku, między miejscowościami Pociecha i Bogucin niedaleko Lublina, doszło do tragicznego wypadku samochodowego, w którym śmierć ponieśli trzej siatkarze Avii Świdnik Wojciech Trawczyński, Łukasza Jałoza i Jakub Zagaja. Zginęli młodzi, utalentowani zawodnicy, dla których kariera sportowa stała otworem oraz kierowca busa, którym wracali z meczu serii B.

16 września 2005 r. w wypadku samochodowym na austriackiej autostradzie A2 w Griffen koło Klagenfurtu zginął Arkadiusz Gołaś. Środkowy bloku, reprezentant Polski, olimpijczyk, wielokrotny medalista mistrzostw Polski był nadzieją polskiej i światowej siatkówki, przed śmiercią podpisał kontrakt z jednym z najlepszych klubów w Europie – Lube Bancą Macerata.

31 sierpnia 2007 r. odszedł Jan Strzelczyk, polski siatkarz i trener. Mistrz Polski zarówno jako zawodnik, jak i trener. Był twórcą największych sukcesów Resovii Rzeszów – trzykrotnego złotego medalu i dwukrotnie brązowego mistrzostw Polski. Jego zawodnikami w rzeszowskim klubie byli m.in. Stanisław Gościniak, Marek Karbarz, Alojzy Świderek, Zbigniew Jasiukiewicz, Jan Such, Włodzimierz Stefański i Bronisław Bebel. Trenował także Płomień Milowice i Karpaty Krosno. W Rzeszowie organizowany jest poświęcony mu memoriał, jego imię nosi hala na Podpromiu.

Po długiej walce z chorobą mielodysplazji szpiku kostnego 4 czerwca 2008 r. zmarła Agata Mróz-Olszewska, polska siatkarka, dwukrotna mistrzyni Europy 2003 i 2005, 138-krotna reprezentantka Polski w latach 2003-2006. Odeszła czternaście dni po przeszczepie szpiku kostnego w wyniku posocznicy i związanego z nią wstrząsu septycznego. Osierociła córkę Lilianę.

Wojciech Zieliński – dziennikarz i komentator sportowy, absolwent warszawskiej AWF zmarł 26 lipca 2008 r. niespodziewanie w Gdańsku, gdzie pojechał na turniej siatkówki plażowej, aby komentować turniej FIVB Satellite Pomeranka Cup 2008. Zadebiutował 29 czerwca 1969 roku w programie TVP „Rekreacja ludzi morza” obok Bohdana Tomaszewskiego i Jacka Żemantowskiego, po tym jak wygrał konkurs na telewizyjnego sprawozdawcę sportowego. Pracował przy dziesięciu igrzyskach olimpijskich. Bezpośrednio relacjonował ich przebieg z Montrealu, Moskwy, Barcelony i Atlanty. Jego głos najbardziej został zapamiętany podczas finałowego spotkania siatkarzy, w którym Polska pokonała po zaciętym spotkaniu ekipę ZSRR i zdobyła złoty medal olimpijski w siatkówce w Montrealu.

15 września 2013 roku zmarł Roman Fomin. Był zawodnikiem, trenerem i sędzią siatkarskim. W 1990 roku uznany został za najlepszego polskiego arbitra.

Pamiętajmy o nich i o wielu innych, którzy żyli wśród nas i odeszli…

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Więcej artykułów z dnia :
2014-11-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved