Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Gdańska ekipa Anastasiego nadal szaleje i wygrywa

PlusLiga: Gdańska ekipa Anastasiego nadal szaleje i wygrywa

Komplet punktów wywieźli spod Jasnej Góry podopieczni Andrei Anastasiego. Jak do tej pory rewelacja PlusLigi - Lotos Trefl - pozwoliła akademikom z Częstochowy urwać sobie tylko jednego, pierwszego seta i dołożyła do swojego dorobku kolejne trzy oczka.

Spotkanie pojedynczym blokiem otworzył Wojciech Grzyb. Od pierwszych piłek trwała wyrównana walka, żadna z drużyn nie potrafiła zbudować prowadzenia (7:8). Dopiero przy zagrywce Artura Udrysa gospodarze zdołali zmusić przeciwników do błędów, dzięki czemu zdobyli trzypunktową przewagę, a o czas poprosił trener Andrea Anastasi (15:12). Mocny atak Mateusza Przybyły sprowadził drużyny na drugą przerwę techniczną (16:13). Gdy za linią dziewiątego metra pojawił się konsekwentnie i technicznie zagrywający Murphy Troy, przyjezdni doprowadzili do wyrównania (16:16). Szybka interwencja szkoleniowca częstochowian wystarczyła, by gospodarze ponownie wyszli na prowadzenie. W drużynie z Częstochowy bardzo dobrze funkcjonował pasywny blok (23:21). Oba zespoły walczyły o każdą piłkę, jednak ostatecznie to częstochowianie po skutecznym ataku Michała Kaczyńskiego cieszyli się ze zwycięstwa.

Od początku drugiego seta akademicy mieli problem z przebiciem się przez szczelny blok gdańszczan (0:3). Bardzo pewnie zarówno w polu zagrywki, jak i w ataku prezentował się Murphy Troy. Autowy atak Michała Kaczyńskiego sprowadził drużyny na pierwszą regulaminową przerwę, podczas której przyjezdni prowadzili 8:6. Bardzo dobra gra w obronie i seria trudnych zagrywek Kaczyńskiego pozwoliły gospodarzom wyjść na prowadzenie, które jednak nie trwało długo (10:8, 10:10). Rozgorzała wyrównana walka. Pojedynczy blok Mateusza Miki na Kaczyńskim dał sygnał do kolejnej przerwy technicznej. Chociaż podobnie jak w pierwszej części seta akademicy odrobili straty, dzięki skutecznym zagraniom Sebastiana Schwarza ponownie to podopieczni Andrei Anastasiego prowadzili (18:18, 21:18). Gra obu zespołów była szarpana i niepozbawiona błędów, jednak przyjezdni wciąż utrzymywali przewagę. Podwójny blok gdańszczan zakończył kolejną odsłonę spotkania.

Otwarcie trzeciego seta obfitowało w błędy własne gospodarzy. W przeciwieństwie do akademików, podopieczni trenera Anastasiego wyraźnie uspokoili swoją grę, dzięki czemu zbudowali trzypunktowe prowadzenie. Konsekwentne trzymanie się założeń taktycznych pozwoliło siatkarzom z Gdańska utrzymywać przewagę. Przyjezdni górowali na siatce, zaś gra częstochowian nie poprawiała się pomimo kolejnych zmian. Murphy Troy mocnym atakiem sprowadził drużyny na drugą przerwę techniczną (16:13). Podopieczni trenera Marka Kardosa byli tylko tłem dla zdecydowanie grających przeciwników. Na lewym skrzydle konsekwentnie blok obijał Sebastian Schwarz (24:19). Ostatni punkt w tej partii przyjezdnym podarował autowym atakiem Kaczyński.

Od początku czwartej odsłony spotkania rozgorzała wyrównana walka. Mocny atak Michała Kaczyńskiego po skosie dał sygnał do przerwy technicznej (8:7). Po czasie gospodarze zaczęli popełniać błędy, przez co na tablicy wyników pojawił się remis, jednak szybko dzięki dwóm punktowym blokom częstochowianie ponownie prowadzili (13:11). Gra była wyrównana, jednak obu drużynom zdarzało się popełniać proste błędy (16:15). Po ataku w taśmę Bartosza Gawryszewskiego kolejny czas w tym spotkaniu wykorzystał trener Andrea Anastasi. W decydującym momencie seta kilkoma trudnymi zagrywkami popisał się Mateusz Mika, a zupełnie nieskutecznego Kaczyńskiego zmienił Napiórkowski. Efektowną serię gdańszczan przerwał dopiero Bartosz Janeczek, mocno obijając blok (20:23). Skuteczne zagranie Schwarza dało kolejne piłki meczowe przyjezdnym (24:21). Cały pojedynek zamknął autowy atak Rafała Szymury.

MVP meczu: Marco Falaschi

AZS Częstochowa – Trefl Gdańsk 1:3
(25:23, 21:25, 19:25, 21:25)

AZS: Udrys (6), De Amo (3), Szymura (13), Kaczyński (16), Janeczek (12), Przybyła (10), Stańczak (libero) oraz Marcyniak (3), Napiórkowski (1), Buczek i Khilko
Trefl: Grzyb (9), Falaschi, Schwarz (17), Gawryszewski (4), Troy (20), Mika (17), Gacek (libero) oraz Schulz (1)