Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Ryszard Bosek: Czuliśmy, że jesteśmy silnym zespołem

Ryszard Bosek: Czuliśmy, że jesteśmy silnym zespołem

fot. archiwum

Bronisław Komorowski, prezydent RP w poniedziałek - w wigilię 40. rocznicy zdobycia przez polskich siatkarzy MŚ w 1974 roku - spotkał się także ze złotymi medalistami z Meksyku. - Po cichu wierzyliśmy, że możemy dobrze wypaść - wspomina Ryszard Bosek.

Zwycięstwo w Meksyku było pierwszym złotym medalem mistrzostw świata zdobytym przez Polskę w grach zespołowych. Dwa lata wcześniej biało-czerwoni grali w igrzyskach i wyniki uzyskane w Monachium nie zapowiadały tak znakomitego rezultatu. Z tym turniejem olimpijskim wiązano ogromne nadzieje. Start zakończył się zajęciem dziewiątego miejsca. – Wynik z igrzysk olimpijskich w Monachium był dla nas sporym rozczarowaniem. Nie da się ukryć, że również wcześniejsze igrzyska olimpijskie w Meksyku nie zakończyły się dla nas tak, jak byśmy tego oczekiwali. Często zdarzało się tak, że o dalszej grze decydował jeden mecz. W Monachium nasza reprezentacja na początku przegrała mecz z Czechosłowacją. Później grało się nam bardzo ciężko. Takim przykładem w mistrzostwach świata w 2014 roku mogą być Amerykanie. Grali dobrze, ale ulegli Argentynie i wrócili do kraju bez medalu. Podczas tak ważnych turniejów trzeba mieć naprawdę silny zespół przede wszystkim pod względem charakteru, a także mieć dużo szczęścia. Nam tego zabrakło w Monachium – powiedział Ryszard Bosek, mistrz świata z 1974 roku i mistrz olimpijski z 1976 roku.

Po nieudanym turnieju w Monachium podjęto decyzję o zmianie szkoleniowca drużyny narodowej. Wybór padł na 32-letniego Huberta Jerzego Wagnera. Jak tę decyzję przyjęli sami zawodnicy, dla których był on kolegą z boiska? – Hubert Wagner był nie tylko moim kolegą z boiska. Mieszkaliśmy w jednym pokoju. Jego kandydaturę na trenera reprezentacji Polski przyjęliśmy bardzo dobrze, choć niektórzy byli nieco zdziwieni jego nominacją. Nasza reprezentacja wygrywała dużo spotkań przed ważnymi turniejami, ale mniej w tych najważniejszych. Mówiono wtedy, że może być tylko lepiej. Gorzej już być nie może. A poważnie mówiąc, wszyscy przyjęli Wagnera bardzo dobrze. Na początku naszej współpracy trener zrobił odprawę,  podczas której przedstawił swoje propozycje pracy. Jeśli komuś to nie odpowiadało, mógł odjeść bez żadnych konsekwencji – wyznał mistrz świata z Meksyku.

Pod wodzą nowego szkoleniowca Polska zdobyła w Meksyku w 1974 roku mistrzostwo świata. – Słowa, że jedziemy po medal, padły dopiero przed wylotem na igrzyska do Montrealu w 1976 roku. Z kolei przed wyjazdem na mistrzostwa świata sami po cichu wierzyliśmy, że możemy dobrze wypaść. Byliśmy drużyną, która grała w jednym składzie od dwóch lat i wygrywała dużo ważnych meczów. Czuliśmy, że jesteśmy silnym zespołem – podkreślił Bosek.Lecieliśmy do Meksyku przede wszystkim na ważny turniej. Byliśmy skoncentrowani tylko na grze – dodał.Po czterdziestu latach od sukcesu drużyny Huberta Wagnera polscy kibice doczekali się kolejnego złotego medalu. 21 września 2014 roku reprezentacja Polski prowadzona przez Stephane’a Antigę w finale mistrzostw świata pokonała Brazylię 3:1 i stanęła na najwyższym stopniu podium. W poniedziałek zawodnicy wraz ze sztabem szkoleniowym wzięli udział w uroczystości w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. – Uważam, że drużynie i każdemu zawodnikowi z osobna należał się udział w tej uroczystości. W trakcie mistrzostw stworzyła się niesamowita reprezentacja, która okazała się najsilniejszą podczas całego turnieju. Należą im się – puchary, medale, odznaczenia i nasze uznanie. Może należałoby im się trochę więcej odpoczynku po zakończeniu czempionatu, ale mają swoje obowiązki względem klubów – zakończył Ryszard Bosek, mistrz świata z Meksyku i złoty medalista olimpijski z Montrealu.

Autor: Katarzyna Porębska

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-10-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved