Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Stanisław Gościniak: Drużyn z 1974 i 2014 roku nie da się porównać

Stanisław Gościniak: Drużyn z 1974 i 2014 roku nie da się porównać

fot. archiwum

- Byłem bardzo szczęśliwy, że po czterdziestu latach doczekałem się drugiego w historii mistrzostwa świata - mówi złoty medalista globu z 1974 roku Stanisław Gościniak. - Radowali się też moi koledzy z reprezentacji Huberta Wagnera - dodaje.

Gdy w 1974 roku reprezentacja Polski udawała się do Meksyku na mistrzostwa świata, o medalach zawodnicy głośno nie mówili. – Jednak każdy z nas wiedział, że jesteśmy mocni – wspomina Stanisław Gościniak.W meczach przed turniejem wygrywaliśmy z najsilniejszymi w tamtym czasie, m.in. z ZSRR i Czechosłowacją. Czuliśmy się mocni. Znaliśmy swoją siłę i wartość. Byliśmy pewni swojej dobrej gry.

Czy Stanisław Gościniak był pewny gry reprezentacji z 2014 roku? – Przed turniejem życzyłem, podobnie jak wiele osób w naszym kraju, zdobycia medalu. Z każdym spotkaniem widziałem jak powstaje znakomita drużyna, która gra coraz lepiej, nabiera doświadczenia i pewności siebie. Gdy awansowała do półfinału, powiedziałem sobie: co się mamy rozdrabniać? Jeżeli chłopaki idziecie tak ostro, to idźcie do końca – przyznaje.

Drużyn z 1974 i 2014 roku nie da się porównać – mówi Stanisław Gościniak.Grano na różnych szybkościach, inna była taktyka oraz technika. Od tego czasu dokonano też wielu ważnych zmian w przepisach. Można tylko dodać, że obie ekipy były najlepsze na świecie – dodaje.Polska będzie organizatorem mistrzostw Europy mężczyzn w 2017 roku. – Mamy kolejny dowód uznania dla naszej siatkówki. Przyznanie roli gospodarza wielkiej międzynarodowej imprezy świadczy o mocnej pozycji Polski – kończy Stanisław Gościniak.

VIII Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 1974 odbyły się w sześciu miastach – Meksyku, Guadalajarze, Monterrey, Tijuanie, Puebli, Toluce od 12 do 28 października.

Skład drużyny mistrzów świata z 1974 roku: Ryszard Bosek, Wiesław Czaja, Wiesław Gawłowski, Stanisław Gościniak, Marek Karbarz, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Sadalski, Aleksander Skiba, Edward Skorek, Włodzimierz Stefański, Tomasz Wójtowicz, Zbigniew Zarzycki.

Autor: Eugeniusz Andrejuk

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-10-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved