Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Akademickie derby dla inżynierów z Warszawy

PlusLiga: Akademickie derby dla inżynierów z Warszawy

Trzeci mecz i trzecie zwycięstwo to bilans inżynierów w tym sezonie. Po zespołach z Bydgoszczy i z Kielc, tym razem wyższość podopiecznych Jakuba Bednaruka musieli uznać częstochowianie, którzy w akademickich derbach przegrali w trzech setach.

Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy po asie Aleksandra Śliwki prowadzili 4:1. Trzypunktowa przewaga warszawian utrzymywała się do stanu 7:4, kiedy to częstochowianie odrobili część strat (6:7). Ale to inżynierowie schodzili na pierwszą przerwę techniczną z dwoma punktami przewagi. Goście gonili wynik, ale kiedy po punktowej zagrywce Śliwki stołeczni wyszli na prowadzenie 11:8, o czas poprosił trener Kardos. W kolejnych akcjach przyjęcie gości nadal szwankowało i po asie Michała Filipa warszawianie prowadzili już 14:10, a skończona przez Artura Szalpuka kontra dała podopiecznym Jakuba Bednaruka sześć oczek przewagi (16:10). Po drugiej przerwie technicznej przewaga miejscowych jeszcze wzrosła (19:11). Przyjezdni odrobili jednak część strat – w końcówce po skutecznym ataku Bartosza Janeczka oba zespoły dzieliło tylko pięć punktów (23:18), ale już w następnej akcji Michał Filip skończył atak, po czym zapunktował bezpośrednio z zagrywki i Politechnika wygrała pierwszego seta 25:18.

Drugi set rozpoczął się od gry punkt za punkt do stanu 4:4. Wtedy Bartłomiej Lemański zepsuł zagrywkę, po czym Kaczyński zaatakował po bloku i gdy chwilę później częstochowianie zablokowali atak Artura Szalpuka, mieli już trzy punkty przewagi i tym samym po raz pierwszy tak wysokie prowadzenie w tym meczu. Ale nie cieszyli się nim długo – dwa skuteczne zbicia Mateusza Sacharewicza i potem Michała Filipa dały remis 7:7, a gdy przyjmujący inżynierów skończył dwie następne akcje, na tablicy wyników było już 9:7. W tym momencie o czas poprosił Marek Kardos. Jego zawodnikom udało się doprowadzić do wyrównania 12:12, ale stołeczni znów odskoczyli i po ataku Śliwki prowadzili na drugiej przerwie technicznej 16:12. Czteropunktowe prowadzenie warszawian utrzymywało się do stanu 19:15. Wtedy atak skończył Rafał Szymura, asa dołożył Kaczyński, w kolejnych akcjach stołeczni dodali jeszcze dwa punkty w ataku i ponownie w tym secie był remis (21:21). Końcówka jednak należała ponownie do podopiecznych Jakuba Bednaruka, którzy wygrali także tę odsłonę meczu – 25:23.

Trzecią odsłonę meczu częstochowianie rozpoczęli od dwupunktowego prowadzenia po atakach Bartosza Janeczka (3:1). Jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną Politechnice udało się zremisować (6:6), ale goście odzyskali prowadzenie (8:6). Dopiero gdy przy stanie 10:10 Rafał Szymura zaatakował w aut, warszawianie wyszli na pierwsze prowadzenie w tym secie, a gdy chwilę później Sacharewicz zapunktował w kontrze, o czas poprosił Marek Kardos (10:12). Jego podopieczni próbowali gonić wynik, ale przewaga miejscowych utrzymywała się. Dodatkowo popełnili prosty błąd przy stanie 15:13 i na drugiej przerwie technicznej trzypunktowa przewaga gospodarzy utrzymywała się. Goście znów odrobili część strat po kiwce Miguela Angela de Amo, a po zagrywce Szymury było 15:16. Kiedy udało im się zablokować Aleksandra Śliwkę, był kolejny remis (19:19). W kolejnej akcji piłkę w aut posłał Filip i częstochowianie znaleźli się na prowadzeniu. W końcówce prowadzenie zmieniało się, ale to warszawianie mieli aż cztery okazje na skończenie meczu – tę czwartą wykorzystał Waldemar Świrydowicz, blokując Artura Udrysa (28:26).

MVP meczu: Michał Filip

AZS Politechnika Warszawska – AZS Częstochowa 3:0
(25:18, 25:23, 28:26)

AZS Politechnika: Lipiński (1), Lemański, Filip (24), Śliwka (9), Szalpuk (6), Sacharewicz (7), Olenderek (libero) oraz Radomski (3), Świrydowicz (4), Bieńskowski i Mordyl
AZS Częstochowa: Udrys (12), De Amo Miguel (2), Szymura (8), Kaczyński (12), Janeczek (7), Przybyła (3), Stańczak (libero) oraz Marcyniak (3), Napiórkowski (1), Buczek i Khilko