Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Rosjanie zapraszają do Sbornej kogo się da – również Zaytseva

Rosjanie zapraszają do Sbornej kogo się da – również Zaytseva

fot. archiwum

- Jest szansa, że za kilka lat będę reprezentował barwy Rosji - powiedział moskiewskiej prasie Ivan Zaytsev. W Sbornej ma szansę zadebiutować również mierzący 212 cm Kirył Makieszyn, do niedawna reprezentant Ukrainy znany jako Kyryło Piun.

W meczu na szczycie Superligi między Zenitem Kazań a Biełogoriem Biełgorod, którego stawką był też superpuchar kraju, u gości zagrał mierzący 212 cm Kirył Makieszyn. Nawet dziennikarze specjalizujący się w siatkówce po raz pierwszy usłyszeli to nazwisko. 25-letni środkowy jeszcze rok temu nazywał się Kyryło Piun i reprezentował Ukrainę. – Pamiętam, że to bardzo wysoki blondyn, ze szpetną zagrywką. Flotem, który sprawiał nam wiele kłopotów – wspomina Karol Kłos z PGE Skry Bełchatów, który zetknął się z Piunem na uniwersjadzie w Kazaniu. Polacy zmierzyli się z Ukraińcami w półfinale i wygrali z wielkimi kłopotami 3:2. Piun zdobył 13 punktów, z czego aż pięć blokiem. – Wielkiego wrażenia na mnie nie zrobił, poza zagrywkami – podkreślał Kłos.

Tam Ukraińca z Burewiestnika Czernichów zauważyli wysłannicy Biełogoria, mistrza Rosji. I zabrali do siebie, choć z powodu limitów na zatrudnianie obcokrajowców nie mogli go wystawiać w krajowej lidze. Dlatego Makieszyn zniknął na rok aż do soboty. Podobną drogę przeszedł kiedyś o rok starszy Dmitrij Muserskij oraz wcześniej Roman Jakowlew, wicemistrz olimpijski z Sydney i dwukrotny zwycięzca Pucharu Świata.

Ivan Zaytsev to z pewnością jeden z najlepszych atakujących świata. Jego kontuzja w I fazie siatkarskich mistrzostw świata sprawiła, że reprezentacja Włoch nie odniosła w turnieju sukcesu. Okazuje się, że niebawem Squadra Azzurra będzie musiała radzić sobie bez tego genialnego zawodnika na stałe. Zaytsev nosi się bowiem z zamiarem zmiany barw narodowych i gry w reprezentacji Rosji. W poprzednim sezonie opuścił Lube Bancę Macerata, by grać w Dynamie Moskwa. Na tym nie zamierza jednak poprzestać. – Jest szansa, że za kilka lat będę reprezentował barwy Rosji – powiedział moskiewskiej prasie.Wówczas z Ivana Zaytseva, jak zapisują jego nazwisko Włosi, stałby się Iwanem Zajcewem. Jest synem Wiaczesława Zajcewa, legendarnego radzieckiego rozgrywającego, który odnosił wielkie sukcesy, ale także w 1974 i 1978 roku przegrywał finały wielkich imprez z Polakami. Jego syn również zaczynał na tej pozycji, w pewnym momencie okazało się jednak, że lepiej radzi sobie jako przyjmujący. Ostatecznie został atakującym.

Gdyby Zaytsev, posiadający już rosyjskie obywatelstwo, wraz z rosyjską federacją złożył prędko wniosek o zmianę sportowego obywatelstwa, musiałby odbyć dwuletnią karencję – w tym czasie nie mógłby wystąpić w żadnej reprezentacji. Oznaczałoby to jego absencję na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

źródło: sport.pl, sport.wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-10-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved