Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. H: Zwycięstwo Włoszek, Rosjanki kończą udział w turnieju

MŚ, gr. H: Zwycięstwo Włoszek, Rosjanki kończą udział w turnieju

Gospodynie mistrzostw świata Włoszki pokonały Rosję 3:1 i wygrały grupę H. W półfinale zmierzą się one z Chinkami. Dzięki wygranej Włoszek w półfinale znalazły się również Stany Zjednoczone, Rosjanki po dwóch porażkach odpadły z dalszych gier.

Od początku ostatniego meczu III fazy grupowej Włoszki górowały na siatce. Bardzo pewnie blokowały zagrania przeciwniczek oraz utrzymywały wysoką skuteczność w ataku, dzięki czemu stopniowo budowały przewagę. Pomimo kolejnych interwencji trenera Jurija Mariczewa, Rosjanki nie były w stanie znaleźć swojego rytmu gry. Błąd w przyjęciu zagrywki Cristiny Chirichelli sprowadził zespoły na drugi regulaminowy czas (16:8). Chociaż rosyjski trener rotował składem, jego podopieczne były tylko tłem dla perfekcyjnie grających gospodyń. Efektowny atak z prawego skrzydła Nadii Centoni zakończył jednostronnego seta, w którym Rosjanki zdołały zdobyć zaledwie dwanaście punktów.

Otwarcie drugiej partii również należało do Włoszek. Rosjanki były bardzo nieskuteczne w ataku, często ich zagrania nie trafiały w boisko lub były podbijane przez gospodynie. Podopieczne trenera Marco Bonitty górowały w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Rosjanki nie tylko miały problemy z przyjęciem, ale również popełniały wiele niewymuszonych błędów. Włoski trener przy wyraźnej przewadze zaczął rotować składem. Nie wybiło to jego podopiecznych z rytmu. Kolejnego seta rozegranego pod dyktando Włoszek zakończyła Valentina Diouf, eliminując Rosjanki z turnieju.

Trzecią odsłonę spotkania gospodynie rozpoczęły w rezerwowym zestawieniu, co od razu odbiło się na wyniku (4:8). Chociaż zawodniczki Jurija Mariczewa walczyły już tylko o honor, ich gra była znacznie bardziej ułożona. Gospodynie miały problem z przyjęciem zagrywki Natalii Obmoczajewej, często atakowały w aut. Pomimo kolejnych interwencji trenera Bonitty, jego zespół nie potrafił poprawić swojej gry (7:19). Atak Natalii Małych zamknął jednostronną partię.

Chociaż również czwartego seta Włoszki rozpoczęły rezerwowym składem, od początku trwała wyrównana walka (7:8). Po pierwszej przerwie technicznej gospodynie zbudowały kilkupunktową przewagę. Coraz pewniej atakowała Valentina Diouf, skutecznie punktowała Cristina Chirichella, podopieczne trenera Bonitty nie utrzymały prowadzenia. W drugiej części seta obie drużyny skutecznie grały blokiem, jednak to Rosjanki miały dwa punkty przewagi (18:16). Mimo strat Włoszki nie poddały się. Efektowna postawa Diouf oraz trudna zagrywka ponownie wyprowadziły gospodynie na prowadzenie. Błąd w ataku Tatiany Koszeliewe zakończył pojedynek.

Włochy Rosja 3:1
(25:12, 25:17, 12:25, 25:23)

Włochy: Chirichella (11), Centoni (8), Del Core (7), Costagrande (6), Arrighetti (4), Lo Bianco, De Gennaro (libero) oraz Diouf (13), Bosetti (7), Folie (4), Piccinini (4) i Lo Bianco
Rosja: Koszeliewa (15), Gonczarowa (13), Gamowa (11), Fetisowa (4), Kosianenko (2), Podskalnaja (1), Kriuczkowa (libero) oraz Moroz (5), Malych (4), Starcewa (2) i Szczerban