Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. G: Brazylia przypieczętowała awans do półfinału

MŚ, gr. G: Brazylia przypieczętowała awans do półfinału

Siatkarki z Ameryki Południowej - Brazylijki pokonały Dominikanę 3:0 i zajęły pierwsze miejsce w grupie, drugie miejsce przypadło Chinkom. Dominikanki zajęły trzecie miejsce w grupie G i żegnają się z mistrzostwami.

Brazylijki, aby znaleźć się w półfinale mistrzostw świata, potrzebowały wygrania dwóch setów, z kolei Dominikanki musiały wygrać spotkanie za dwa lub trzy punkty, aby myśleć o strefie medalowej. Od samego początku tej konfrontacji swój styl gry narzuciły Brazylijki i na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:4 po ataku niezawodnej Fabiany Claudino. Zagubione Dominikanki nie były w stanie przeciwstawić się swoim rywalkom i z biegiem czasu powiększał się dystans punktowy dzielący obie ekipy (12:5). Nie do zatrzymania w ataku była Sheilla Castro i to dzięki tej zawodniczce Brazylijki wygrały pierwszą partię spotkania 25:19.

Od remisu 2:2 rozpoczęła się druga partia spotkania, lecz z biegiem czasu swoją przewagę po raz kolejny udokumentowała faworyzowana Brazylia, która prowadziła 11:7. Strata kilku punktów z rzędu nie podłamała ekipy z Południowej Ameryki, Brazylijki były przez cały czas stroną dyktującą warunki, kolejne punkty zdobyła Jaqueline Carvalho i Brazylijki po wygraniu drugiej partii zapewniły sobie awans do półfinału z pierwszego miejsca.

Dominikana znalazła się pod ścianą, ponieważ aby pozostać w meczu i przedłużyć swoje nadzieje na awans, musiała wygrać trzy sety spotkania. Rozpędzone i zmobilizowane Brazylijki nie pozwoliły na zbyt wiele swoim rywalkom. Wyrównana gra toczyła się do stanu 7:6, po czym sygnał do ataku dała Dani Lins i Brazylijki odskoczyły swoim rywalkom na siedem „oczek” (18:11). Jasnym się wówczas stało, że Dominikanki nie będą w stanie nic zrobić. Trener Dominikany Marcos Kwiek robił co mógł, aby zatrzymać rozpędzone Brazylijki, przerwy na żądanie i zmiany w składzie na niewiele się zdały. Ostatecznie Brazylijki wygrały 25:17 i odniosły jedenaste zwycięstwo na tych mistrzostwach. Trener Brazylii Ze Roberto nie krył zadowolenia z postawy drużyny w pierwszych dwóch setach. – W pierwszych dwóch setach zagraliśmy dobrze, potem w nasze poczynania wkradała się dekoncentracja. Jestem dumny z postawy całego zespołu, musimy myśleć o kolejnym meczu – powiedział szkoleniowiec Brazylijek. Pomimo porażki kapitan Dominikany Bethania De La Cruz de Pena była zadowolona z postawy całej drużyny. – Zagrałyśmy dobrze na tych mistrzostwach, jesteśmy dumne ze swojej postawy, bardzo ciężko przygotowywałyśmy się do tych mistrzostw, a Brazylia była bardzo silnym zespołem – podsumowała kapitan Dominikany.

Dominikana – Brazylia 0:3

(19:25, 21:25, 17:25)

Brazylia: Sheillla Castro (13), Fabiana Claudino (12), Jaqueline Carvalho (8), Thaisa (6), Fernanda Garay (5), Dani Lins (4), Camila Brait (libero) oraz Tandara Caixeta (5), Adenizia (1), Natalia Pereira (1), Fabiola (1) i Gabi Braga
Dominikana: Rivera (8), De La Cruz (8), Vargas (5), Fersola (5), Marte Frica (2), Mambru, Castillo (libero) oraz Martinez (7), Pena (4), Rojas i Binet