Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. G: Cenne zwycięstwo Amerykanek

MŚ, gr. G: Cenne zwycięstwo Amerykanek

Reprezentantki Stanów Zjednoczonych pokonały Rosję 3:1 w meczu III rundy mistrzostw świata. Sytacja w grupie G zrobiła się tym samym bardzo ciekawa i o tym, które dwie drużyny awansują do półfinału, dowiemy się po jutrzejszym meczu Włochy-Rosja.

Atak przez środek Christy Dietzen otworzył rywalizację, która początkowo toczyła się pod dyktando Amerykanek (8:5). Po pierwszej przerwie technicznej Rosjanki podbijały coraz więcej piłek w obronie oraz poprawiły skuteczność w ataku, przez co doprowadziły do remisu (10:10). Chociaż zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych popełniały dużo błędów, utrzymywały kontakt punktowy z rywalkami. Bardzo dobrą zmianę dała Courtney Thompson. Dzięki jej trudnej zagrywce Amerykanki ponownie wyszły na prowadzenie i zanotowały efektowną serię punktową (13:13, 18:13). W ataku brylowała Kimberly Hill. Rosjanki wyszły z niewygodnego ustawienia dopiero po mocnym zagraniu po skosie Tatiany Koszeljewej (18:14). Podopieczne Jurija Mariczewa wciąż miały problemy z przyjęciem, przez co nie były w stanie odrobić strat. Dobra postawa Natalii Obmoczajewej nie wystarczyła do odwrócenia losów seta, którego Rosjanki przegrały do 19.

Reprezentantki Rosji od początku drugiego seta narzuciły swoje tempo gry, przez co trener Karch Kiraly jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną poprosił o czas (2:6). Po nim Rosjanki zaczęły popełniać coraz więcej prostych błędów, zaś Amerykanki bardzo dobrze blokowały (7:8). Z czasem dominacja siatkarek ze Stanów Zjednoczonych była coraz bardziej widoczna, dobre ataki Tatiany Koszeljewej nie wystarczały, by skutecznie przeciwstawić się tak pewnie grającym przeciwniczkom (16:13). Dopiero po drugiej przerwie technicznej Rosjanki wzmocniły grę na siatce, coraz częściej blokowały zagrania rywalek (18:18). Pomimo bardzo wyrównanej drugiej części seta to Amerykanki po ataku przez środek cieszyły się ze zwycięstwa w drugiej partii.

Chociaż Rosjanki również trzeciego seta zaczęły od prowadzenia, po reakcji amerykańskiego trenera to jego podopieczne zdominowały otwarcie (8:2). Siatkarki trenera Mariczewa bardzo słabo grały w obronie, miały również problemy z przyjęciem (12:6). Dominujące dłuższy czas Amerykanki zacięły się po zdobyciu trzynastego punktu. Chociaż dobrze przyjmowały zmienne zagrywki Koszeljewej, zupełnie nie radziły sobie z przebiciem się przez równy rosyjski blok. Dopiero atak Kelly Murphy wyprowadził siatkarki ze Stanów Zjednoczonych z kłopotliwego ustawienia (14:14). Pomimo kolejnych interwencji trenera Amerykanki po drugiej przerwie technicznej były zupełnie bezradne, przegrywając seta do 15.

Będące na fali Rosjanki efektownie rozpoczęły kolejną odsłonę spotkania (5:2). Chociaż na Amerykankach ciążyła duża presja, nie poddały się i szybko wyrównały wynik (7:7). Po pierwszej przerwie technicznej żadna z drużyn nie była w stanie zbudować wyraźnego prowadzenia, jednak to Rosjanki dłuższy czas utrzymywały przewagę sytuacyjną. Stojące pod ścianą Amerykanki nie przestawały walczyć. Po bloku na Jekaterinie Gamowej zeszły na drugą przerwę techniczną z trzypunktowym prowadzeniem. Bardzo dobrze na prawym skrzydle grała Nicole Fawcett. W decydującym momencie seta rozgorzała ciekawa i wyrównana walka. Bardzo pewnie atakowała Gamowa. Zbudowana wcześniej przewaga wystarczyła jednak Amerykankom do zwycięstwa. Ostatni punkt w tym meczu zdobyła Foluke Akinradewo.

USA – Rosja 3:1
(25:19, 25:23, 15:25, 25:23)

USA: Hill (18), Murphy (15), Akinradewo (13), Dietzen (11), Larson-Burbach (8), Glass (2), Banwarth (libero) oraz Fawcett (8), Thompson (1) i Dixon
Rosja: Koszeljewa (25), Gonczarowa (17), Gamowa (14), Fetisowa (10), Podskalnaja (4), Kosianenko (1), Krjuczkowa (libero) oraz Moroz (2), Szczerban, Starcewa i Malych