Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ gr. H: Cenna zaliczka Włoszek, Amerykanki muszą pokonać Rosję

MŚ gr. H: Cenna zaliczka Włoszek, Amerykanki muszą pokonać Rosję

Cenne zwycięstwo nad ekipą Stanów Zjednoczonych Ameryki odniosły gospodynie mistrzostw świata. Zespół Marco Bonitty rzutem na taśmę wygrał dwie pierwsze partie. Trzecia odsłona meczu zdecydowanie toczyła się pod dyktando reprezentacji Włoch.

Mecz pomiędzy Włoszkami i Amerykankami był starciem dwóch ekip typowanych do końcowego sukcesu na mistrzostwach świata. Podopieczne Marco Bonitty wyszły na boisko niezwykle zmotywowane i skoncentrowane, a Antonella Del Core wykorzystywała swoje doświadczenie, umiejętnie omijając blok rywalek. Element, który dotychczas był sprzymierzeńcem siatkarek zza oceanu, w tym spotkaniu stał się ich zmorą, jedynie ułatwiając Włoszkom zdobywanie kolejnych oczek. Amerykanki wypracowały sobie trzypunktową przewagę i wydawało się, że nie dadzą sobie wydrzeć zwycięstwa w tym secie. Atak w aut ze środka siatki zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych Ameryki okazał się jednak wystarczającą zachętą do rozpoczęcia odrabiania strat dla Włoszek. Trener „biancorossich” w pole zagrywki posłał Francescę Ferretti, zaś kilka dodatkowych centymetrów w bloku zapewniło wprowadzenie Valentiny Diouf. W tym ustawieniu Włoszki, wspierane przez 12-tysięczną publiczność, zdobyły cztery punkty z rzędu. Zdenerwowane taką sytuacją Amerykanki nie były już w stanie wrócić do swojej gry z początku tej odsłony i przegrały całego seta (23:25), choć przez długi czas były w nim stroną dominującą.

Wydawało się, że przyjezdne opanowały emocje w drugiej odsłonie. Jordan Larson i Kimberly Hill jakby zapomniały o tym, co wydarzyło się jeszcze przed chwilą, ale Włoszki z kolei zniwelowały ilość błędów własnych, cierpliwie szukając sposobu na rozmontowanie defensywy rywalek. Nadia Centoni była dzisiaj lepiej dysponowana niż Kelly Murphy, z kolei uproszczona gra jedynie przy wykorzystaniu skrzydłowych nie mogła zaskoczyć Włoszek. Te pokazały swój charakter przy stanie 22:22, kiedy to ponownie podcięły Amerykankom skrzydła kilkoma efektownymi akcjami. Karch Kiraly próbował uspokoić nastroje w swojej ekipie, ale as serwisowy Caroliny Costagrande przyniósł Włoszkom ostatni punkt w drugiej partii (25:22).

Kolejny przegrany w ten sam sposób set tym razem pozostał w głowach Amerykanek. Włoszki w obronie uwijały się niczym Japonki, dodatkowo bardzo precyzyjnie dogrywając piłki do swoich atakujących. Na drugiej przerwie technicznej było już 16:9 i stało się jasne, że gospodynie zmierzają do zwycięstwa w całym spotkaniu. Nadzieję na odrobienie strat dała swoim koleżankom agresywną zagrywką Courtney Thompson, ale pomimo odrobienia kilku punktów to Włoszki podbudowane wynikiem i swoją dobrą postawą świętowały każdą wygraną akcję i były już nie do zatrzymania. Gospodynie zrobiły więc ogromny krok w kierunku awansu do najlepszej czwórki turnieju, z kolei Amerykanki jutro z Rosjankami zagrają „o życie”.

Włochy – USA 3:0
(25:23, 25:22, 25:20)

Włochy: Chirichella, Arrighetti, Lo Bianco, Del Core, Centoni, Del Pilar-Costagrande, De Gennaro (libero) oraz Diouf, Ferretti, Piccinini i Bosetti
USA: Larson, Murphy, Hill, Akinradewo, Harmotto Dietzen, Glass, Banwarth (libero) oraz Fawcett, Dixon, Thompson i Robinson