Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: MKS podejmie głodne zwycięstwa pilanki

Orlen Liga: MKS podejmie głodne zwycięstwa pilanki

fot. archiwum

W jedynym poniedziałkowym meczu Orlen Ligi czwarta drużyna poprzedniego sezonu zmierzy się z tą, która musiała bronić się przed spadkiem. Nie ulega wątpliwości, że oba zespoły zrobią wszystko, żeby zawalczyć o dobre otwarcie siatkarskiej ekstraklasy.

Po stosunkowo ciężkim sezonie dąbrowianki nie kryją swoich apetytów na lepszą pozycję w trwających rozgrywkach. Ówcześnie uzyskana czwarta pozycja nie zadowoliła nikogo – włodarze klubu podkreślali, że nie mogą zaakceptować wyników MKS-u także w Pucharze Polski czy Lidze Mistrzyń. Przyczyn tych rezultatów było wiele, a jednym z nich są urazy, które nie omijały zawodniczek z Zagłębia. – Mieliśmy w kadrze dziewczyny, które, niestety, nie spełniły naszych oczekiwań. Do tego doszły też kontuzje. Chociażby ta ostatnia – Kaśki Zaroślińskiej, która wypadła ze składu przed meczami o brązowy medal z Atomem Treflem Sopot. Zostaliśmy bez atakującej, bo przecież niemal przez cały sezon z powodu urazu z gry była wyłączona jej zmienniczka Natalia Brussa. To też powodowało, że Zaroślińska była nadmiernie eksploatowana – tak fizycznie, jak i psychicznie – oznajmił prezes klubu Robert Koćma. Taki obrót spraw poskutkował licznymi zmianami, których dokonano w zespole. Tą najbardziej znamienną jest z całą pewnością odejście podstawowej atakującej i numeru jeden wśród najczęściej punktujących siatkarek w Orlen Lidze, która zasiliła szeregi Atomu Trefla Sopot. Wraz z nią na północ Polski przeniosła się Anna Kaczmar, a szczęścia w innych klubach szukać będą także: Elżbieta Skowrońska (Çanakkale Belediyespor), Welissa Gonzaga (Banana Boat Praia Clube) oraz duet Marina Katić-Rachel Adams, które zagrają we włoskim klubie Imoco Volley Conegliano. Na ich miejsce przyszły zawodniczki nowe, operujące dużą dozą świeżości. Mowa tu przede wszystkim o ataku, bowiem w nim, nauczona doświadczeniem, zagłębiowska ekipa wzbogaciła się aż o trzy siatkarki: Tamarę Kaliszuk, Katarzynę Konieczną oraz Martę Łukaszewską. Ponadto barwy MKS-u reprezentować będą Natalia Piekarczyk, Dominika Sobolewska, Natalia Zakrewskaja, a także dotychczasowe ogniowo Rabity Baku, czyli Gina Manusco, mająca na swoim koncie między innymi mistrzostwo Azerbejdżanu oraz trzecie miejsce w Lidze Mistrzyń w sezonie 2013/2014. Według działaczy pod wodzą nowego trenera Juana Manuela Serramalera ten „nowy zaciąg” w kompilacji z siatkarkami, które przedłużyły kontrakty (Eleonora Dziękiewicz, Aleksandra Liniarska, Ozge Cemberci, Krystyna Strasz, Bożena Wylężek, Joanna Staniucha-Szczurek, Katarzyna Urban) ma doprowadzić czwartą drużynę ostatnich rozgrywek do jeszcze lepszych wyników.

Wydaje się, że zupełnie inne nastroje powinny panować po stronie PGNiG Nafty Piła, czyli teamu, który pod koniec sezonu 2013/2014 walczył w barażach z Karpatami Krosno o utrzymanie. Nie ulega wątpliwości, że po bojach o Orlen Ligę zawodniczki przystąpią do kolejnych spotkań o wiele bardziej zmotywowane i chętne do pokazania, że w rozpoczynających się rozgrywkach nie będą drużyną „do bicia”. Pomóc mają w tym liczne zmiany wprowadzone w czasie ligowej przerwy. Podstawową jest roszada na stanowisku trenerskim – Wiesława Popika zastąpił Dominik Kwapisiewicz, który potwierdził, że dyspozycja jego zespołu jest lepsza z dnia na dzień. – Momentami na treningach wygląda na to, że możemy grać w miarę szybko i ciekawie. Jestem przekonany, że za jakiś czas wszystko zacznie się zazębiać, a nasza siatkówka będzie przyjemna dla oka – zaznaczył. O to postarają się nie tylko Klaudia Konieczna, Magdalena Wawrzyniak, Anna Stencel czy też Natalia Krawulska, ale również nowe wzmocnienia w gronie pilanek, czyli Marija Milović – podstawowa środkowa reprezentacji Czarnogóry, urodzona w Hamburgu przyjmująca Veronic Skorupka oraz Justyna Raczyńska, związana poprzednio od 2003 roku z klubem z Polic. Ponadto kwintet obronny Nafty wspierać będą grająca ostatnio w Szwecji Marzena Wilczyńska oraz Olga Pauliukouskaya, była zawodniczka AZS-u Politechniki Śląskiej i jednocześnie podstawowa libero kadry Białorusi. W składzie znalazły się także Katarzyna Nadziałek, Joanna Sobczak i 23-letnia Karolina Jarmoc, uczestniczka dwóch tygodni zgrupowania szerokiej kadry Polski w Koszalinie.

Do nadchodzącej batalii MKS przystąpi po ostatnim przedsezonowym sparingu z KP Brno, wygranym w stosunku 3:1. Zapewne to zwycięstwo doda nieco pewności siebie siatkarkom z Zagłębia, które nie ukrywają, że liczą na dobre otwarcie zmagań Orlen Ligi. Muszą jednak pamiętać, że trener Kwapisiewicz lubi wyzwania i nie boi się batalii z teoretycznie silniejszymi rywalami. – Aby weryfikować błędy, trzeba grać z mocniejszymi od siebie, a nie ze słabszymi – zaznaczył szkoleniowiec.O tym, jakie będzie pierwsze starcie obu zespołów, przekonamy się już w poniedziałek. Początek meczu w Dąbrowie Górniczej zaplanowany jest na godzinę 17.00.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-10-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved