Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Orlen Liga: Impel Wrocław stracił jednego seta

Orlen Liga: Impel Wrocław stracił jednego seta

Dość niespodziewanie zaczęło się spotkanie we wrocławskiej hali Orbita, gospodynie uchodziły za faworytki, a pierwszą partię wygrały siatkarki Pałacu Bydgoszcz. W kolejnych trzech setach wygrał już Impel i to wrocławianki zgarnęły trzy punkty.

Pierwsze akcje meczu to wyrównana gra obu zespołów i walka punkt za punkt. Po skutecznym bloku oraz ataku w aut Julii Twardowskiej Impel wyszedł na pierwsze dwupunktowe prowadzenie (5:3). Bydgoszczanki szybko odrobiły minimalne straty i na tablicy wyników znów widniał remis. Na pierwszej przerwie technicznej Impel wygrywał jednym oczkiem po udanym ataku z lewego skrzydła Anny Grejman. Kilka chwil później najpierw z drugiej piłki zaatakowała Denise Hanke, a następnie wrocławianki skutecznie zatrzymały na siatce Patrycję Polak (10:7). Trzypunktowa przewaga gospodyń utrzymała się do kolejnej przerwy (16:13). Impel w środkowej fazie seta lepiej prezentował się na kontrze, a bydgoszczanki mimo nie najgorszego przyjęcia miały duże problemy ze skończeniem swojej pierwszej akcji. Po powrocie na parkiet bezpośrednio w aut zaatakowała Zuzanna Czyżnielewska, a w kolejnej akcji siatki dotknęły siatkarki z Bydgoszczy (19:14). W tym momencie nastąpił niespodziewany zwrot wydarzeń na parkiecie – po zbiciu Kingi Dybek drużyna gości traciła do rywalek zaledwie jeden punkt (19:20), by po chwili dzięki obiciu bloku przez Czyżnielewską doprowadzić do remisu. Po trzech z rzędu nieudanych atakach Miry Topić i ku zaskoczeniu większości kibiców zgromadzonych w hali to Pałac Bydgoszcz zwyciężył premierową odsłonę 25:22.

Od początku drugiej partii trener Tore Aleksandersen desygnował do gry Katarzynę Mroczkowską w miejsce Anny Grejman. Po dwóch błędach w ataku Czyżnielewskiej wrocławianki prowadziły 5:3. W ustawieniu z Denise Hanke w polu serwisowym Impel powiększał swoją przewagę (8:3). Mocne zagrywki niemieckiej rozgrywającej odrzuciły od siatki podopieczne Agaty Kopczyk. W środkowej fazie seta Impel systematyczne budował coraz większą różnicę w wyniku na swoją korzyść. Po stronie bydgoszczanek znacznemu pogorszeniu uległa gra w przyjęciu, co skutkowało dominacją impelek na siatce (15:5). Gospodynie w tej fazie spotkania przeważały w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, a prawdziwą liderką zespołu była Mroczkowska. Bydgoszczanki do końca partii nie potrafiły odbudować swojej gry i po błędzie w polu serwisowym Impel miał pierwszą piłkę setową, którą – silną zagrywką – na punkt zamieniła Denise Hanke (25:11).

Kolejną odsłonę od prowadzenia 3:2 po nieudanej kiwce z drugiej piłki Hanke rozpoczął bydgoski Pałac. Po chwili po skutecznych atakach Natalii Misiuni i Weroniki Fojucik zespół gości wygrywał już 6:3. Impel szybko odrobił jednak straty i po przepchnięciu piłki na lewym skrzydle przez Mroczkowską doprowadził do remisu 6:6. Kolejne akcje to twarda i wyrównana walka obu drużyn. Pałac odskoczył od rywalek na dwa punkty po zagrywce Czyżnielewskiej, z którą nie poradziła sobie Topić (13:11). Impelki znów jednak błyskawicznie zrównały się punktowo z przeciwnikiem, a po zagrywkach Hanke objęły prowadzenie 16:14. Następnie udany blok na Kindze Dybek oraz kontra wykorzystana przez Topić pozwoliły gospodyniom osiągnąć wynik 20:16 i przełamać bydgoszczanki w tej partii. Impel w drugiej części seta wrócił do swojej trudnej zagrywki oraz utrzymywał wysoką skuteczność pierwszej akcji, dzięki czemu kontrolował przebieg gry. Partię atakiem z lewego skrzydła zakończyła Topić (25:20).

Atak Joanny Kaczor pozwolił Impelowi prowadzić 4:2 na początku czwartego seta. Po chwili zablokowana została Julia Twardowska, a kontrę atakiem ze środka wykorzystała Monika Ptak (8:4). Impel z każdą akcją grał pewniej, utrzymywał wysoką skuteczność na obu skrzydłach, zaś młode siatkarki z Bydgoszczy coraz częściej musiały atakować z wysokich piłek, co przekładało się na wiele punktowych lub pasywnych bloków podopiecznych Aleksandersena. W środkowej części odsłony wrocławianki dzieliły i rządziły na boisku, a wydarzenia coraz bardziej przypominały te z drugiej partii, gdy kibice mogli oglądać właściwie tylko jedną drużynę na parkiecie (12:5). Pamiętający o wysokiej porażce w tamtym fragmencie meczu Pałac szybko otrząsnął się z chwilowego kryzysu i po kilku udanych blokach zniwelował część strat (9:12). To było już jednak wszystko, na co tego dnia stać było ambitnie walczący młody bydgoski zespół. Impel znów poprawił grę w ataku oraz w zagrywce, odbudował sześciopunktowy zapas punktowy nad rywalkami i pewnie zmierzał po końcowy triumf w tym meczu (19:13). Seta i całe spotkanie zakończyło skuteczne zbicie ze środka. Impel Wrocław zgodnie z planem, choć nie bez trudów, pokonał Pałac i zdobył trzy oczka na otwarcie nowego sezonu.

Impel Wrocław – KS Pałac Bydgoszcz 3:1
(22:25, 25:11, 25:20, 25:17)

Impel: Ptak (12), Kąkolewska (4), Grejman (3), Hanke (17), Topić (10), Kaczor (11), Sawicka (libero) oraz Mroczkowska (13) i Kauffeldt (2)
Pałac: Polak (5), Biedziak (3), Misiuna (12), Twardowska (12), Skorupa (2), Czyżnielewska (11), Korabiec (libero) oraz Dybek (3), Śmieszek, Bałdyga i Fojucik (5)