Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. E: Niemki ze zwycięstwem na pożegnanie z turniejem

MŚ, gr. E: Niemki ze zwycięstwem na pożegnanie z turniejem

Reprezentacja Niemiec nie miała problemów z pokonaniem siatkarek z Azerbejdżanu. Podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego wygrały w trzech setach, natomiast Japonki po tie-breaku wygrały z zawodniczkami z Dominikany.

Mecz pomiędzy Niemkami a Azerbejdżanem dobrze otworzyły podopieczne Giovanniego Guidettiego, które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:4. Zespołowa gra Niemek zaowocowała prowadzeniem 10:4, wówczas to liderka Azerbejdżanu Polina Rahimowa zniwelowała straty do jednego punktu (11:12). Odpowiedź Małgorzaty Kożuch była natychmiastowa i to Niemki miały cztery punkty więcej niż ich rywalki (15:11). Reprezentantki Azerbejdżanu były w odwrocie, popełniały proste błędy i w efekcie tego przegrały pierwszego seta 15:25 Wyróżniającymi się zawodniczkami w ekipie Niemiec były: Heike Beier, Kożuch oraz Maren Brinker.

Druga partia spotkania była bardziej wyrównana niż pierwsza, prowadzenie przechodziło z jednej strony na drugą. Niemki po akcji Kożuch prowadziły 6:5, Rahimowa odpowiedziała dwoma atakami i Azerki miały dwa punkty więcej niż ich rywalki (10:8). Niemki dosyć szybko powróciły do dobrej gry, którą prezentowały wcześniej i to one po punktowej serii Brinker prowadziły 18:15. Azerki były w odwrocie i popełniały proste błędy w ataku i obronie. Pomyłki te sprawiły, że dzielący je dystans do Niemek wynosił sześć punktów (15:21). Niemiecka reprezentacja zbyt szybko uwierzyła, że set jest wygrany i seryjnie zaczęła tracić punkty (21:19). Mareen Apitz po stronie Niemiec, a Rahimowa po stronie Azerbejdżanu były nie do zatrzymania w ataku, ale ostatecznie po nerwowej końcówce zwycięstwo przypadło Niemkom i były one o krok od wygrania meczu.

Trzeci set spotkania był ostatnim, niemiecka reprezentacja była w natarciu i na pierwszej przerwie technicznej prowadziła 8:5. Azerki były podłamane takim obrotem sprawy i nie podjęły już walki. Z każdą akcją meczu miały coraz więcej punktów do odrobienia. Niezawodna tego dnia Brinker zapewniła Niemkom pięciopunktową przewagę (17:12). Nasze zachodnie sąsiadki konsekwentnie dążyły do szybkiego zakończenia tego meczu i ta sztuka im się udała. Zwycięstwem 3:0 Niemki zakończyły swój udział w mistrzostwach świata.

Niemcy – Azerbejdżan 3:0
(25:15, 25:23, 25:19)

Niemcy: Brinker (8), Fuerst (9), Beier (12), Kożuch (16), Silge (5), Apitz (4), Duerr (libero) oraz Geerties i Pettke
Azerbejdżan: Parchomienko (3), Bajramowa (6), Abdulazimowa (2), Parchomienko (4), Żidkowa (3), Rahimowa (19), Kisieliowa (libero) oraz Gurbanowa, Matiasowska-Agchajewa (2), Kowalenko (3), Gasimowa i Alijewa

Spotkanie pomiędzy Dominikaną a Japonią nie miało większego wpływu na układ tabeli, ponieważ Dominikanki miały zapewniony udział w kolejnej fazie mistrzostw świata, a a dla Japonek było to pożegnalne spotkanie na tej imprezie. Japonki rozpoczęły od prowadzenia 3:1, kilka akcji później prowadziły już 8:3. Dominikana nie była w stanie odpowiedzieć na punktowe akcje Nagaoki i Sakody (9:16). Mambru razem z Fersolą starały się jak mogły odwrócić losy tego seta, lecz nie znalazły sposobu na dobrze grające Azjatki i przegrały pierwszego seta w stosunku 21:25.

Zwycięstwo w premierowej odsłonie meczu dobrze wpłynęło na poczynania Japonek w drugim secie. Nie do zatrzymania w ataku była Yamaguchi i to za jej przyczyną Japonki prowadziły najpierw 6:3, a potem 8:6. Niezrażone takim obrotem sprawy Dominikanki doprowadziły do remisu 9:9, lecz liderka reprezentacji Kraju Kwitnącej Wiśni sprawiła, że Japonia prowadziła na drugiej przerwie technicznej 16:12. Obie reprezentacje grały falami, niemające nic do stracenia Dominikanki wyrównały stan seta na 16:16. Po raz kolejny do głosu doszły Japonki i wypracowały sobie dwupunktową przewagę (18:16). Dominikana jeszcze raz wyrównała stan seta na 20:20 za sprawą De La Cruz, ale niezawodne tego dnia po drugiej stronie siatki Yamaguchi z Takadą zapewniły wygraną Japonii 25:23.

Trzeci set spotkania miał zupełnie inny przebieg niż dwa pierwsze. Dominikanki miały trzy „oczka” więcej niż ich rywalki (6:3), a skuteczną grą popisała się Fersola. Azjatki nie pozostały dłużne i za sprawą Kimury przegrywały tylko jednym punktem (7:8). Na nic się to zdało Japonkom, ponieważ Dominikanki powiększały swoją przewagę i odpowiednio prowadziły 13:8, a potem 16:11. Pierwszoplanową postacią w ekipie Dominikany była Martinez, która raz za razem zdobywała cenne punkty dla swojej reprezentacji. Japonki były w odwrocie i na skutek licznych błędów własnych przegrały tego seta 19:25.

Kolejna partia tego meczu na początku ułożyła się na samym początku po myśli Japonii, która po raz kolejny za sprawą Takady miała najpierw trzy punkty przewagi (6:3), a potem cztery (8:4). Dominikanki niwelowały straty do Azjatek i przegrywały 7:8 po akcjach w ataku De La Cruz. Japonki nadal popełniały błędy własne, co bezwzględnie wykorzystały podopieczne Marcosa Kwieka i miały jeden punkt więcej od reprezentacji Japonii na drugiej przerwie technicznej (16:15). Prowadzenie w tym secie zmieniało się niczym w kalejdoskopie, po ataku Peny trzypunktową przewagę miała Dominikana, potem o punkt lepsza była Japonia (21:20). Ostatecznie zaciętą końcówkę seta wygrały Dominikanki 25:23 i o końcowym zwycięstwie jednej z drużyn miał zadecydować tie-break.

W secie prawdy popis skutecznej gry dała De La Cruz i za jej przyczyną Dominikana prowadziła 4:2, Azjatki szybko wróciły do meczu i po punktowym bloku Martinez przegrywały 5:6. Z biegiem czasu do głosu doszły Azjatki i po punktowych akcjach Sakody prowadziły 10:7, a później 12:9. W końcówce tej partii po raz kolejny dała o sobie znać Sakoda, która przyczyniała się do wygrania tego seta przez Azjatki.

Dominikana – Japonia 2:3

(21:25, 23:25, 25:19, 25:23, 12:15)

Dominikana: Valdez (11), Fersola (8), Marte (2), Rivera, Mambru (3), De La Cruz (25), Castillo (libero) oraz Rojaz, Pena (10), Binet i Martinez (19)
Japonia: Nagaoka (17), Nakamichi (2), Kimura (5), Takada (20), Yamaguchi (16), Sakoda (21), Tsutsui (libero) oraz Ishida, Ishii (4), Ono (1), Shinnabe i Miyashita