Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. F: Zwycięstwa Turcji i USA

MŚ, gr. F: Zwycięstwa Turcji i USA

Siatkarki reprezentacji USA nie pozwoliły rywalkom z Serbii na ugranie choćby seta w trzecim meczu gr. F mistrzostw świata. Komplet punktów w starciu z Holandią wywalczyły również reprezentantki Turcji, które wygrały spotkanie 3:1.

Serbki, „urywając” punkty Amerykankom, mogły zrobić ogromny krok w kierunku III rundy mistrzostw świata we Włoszech. Świadome wagi tego pojedynku podopieczne Zorana Terzicia bardzo dobrze rozpoczęły to spotkanie. Na boisku wyróżniała się Tijana Bosković i to właśnie ta 17-latka była zdecydowaną liderką swojego zespołu. W samej końcówce pierwszej odsłony na Serbkach zemściły się niewykorzystane okazje do podwyższenia prowadzenia i pomyłki w polu zagrywki. Niewidoczna pozostawała Brankica Mihajlović, a bez jej wsparcia koleżanki nie mogły przeciwstawić się rozpędzonym rywalkom (20:25).

Amerykanki szybko przejęły inicjatywę w drugim secie, ale serbskie siatkarki odrobiły straty, a kiedy słusznie zakwestionowały decyzję sędziego, wyszły na prowadzenie. Po raz kolejny jednak najważniejsze punkty partii padły łupem zawodniczek ze Stanów Zjednoczonych. Kimberly Hill i Kelly Murphy bezlitośnie wykorzystały wszelkie nadarzające się okazje do skończenia swoich ataków i było już 2:0 (25:20).

Scenariusz z poprzednich dwóch setów powtórzył się także w trzeciej odsłonie. Europejki potrafiły walczyć jak równy z równym z Amerykankami do stanu 18:17. Wtedy podopieczne Karcha Kiraly’ego prowadzone przez Alishę Glass włączyły „szósty” bieg i pewnie zakończyły to spotkanie (25:22).

Serbia – USA 0:3
(20:25, 20:25, 22:25)

Serbia: Bosković (15), Rasić (14), Mihajlović (11), Nikolić (5), Ognjenović (2), Krsmanović (1), Cebić (libero) oraz Veljković (1), Zivković i Brakocević

USA: Murphy (14), Robinson (12), Hill (11), Dixon (5), Adams (5), Glass (4), Banawarth (libero) oraz Fawcett (4) i Thompson

Ani Turczynki, ani Holenderki przed sobotnim meczem nie miały już szans, by awansować do kolejnej rundy mistrzostw świata. Obu zespołom na pewno zależało jednak, aby jak najlepiej zaprezentować się w swoich ostatnich meczach turnieju. Holenderki dzięki dwóm udanym blokom Femke Stolenborg i świetnie zagrywającej Judith Pietersen mogły zaliczyć początek spotkania do udanych (12:8). Dużym osłabieniem Turczynek był brak podstawowej libero, Gizem Karadayi, która doznała kontuzji w meczu przeciwko reprezentacji Rosji. Ostatni punkt, umieszczając piłkę w okolicach 9. metra, zdobyła Yvon Belien i nieoczekiwanie to Holenderki objęły prowadzenie w meczu.

Podrażnione ambicje Turczynek dały o sobie znać w drugiej partii. Podopieczne Massimo Barboliniego skorzystały także z licznych „prezentów”, które otrzymywały od swoich rywalek, w ataku błędy popełniała m.in. Anne Buijs. Błyskawicznie zrobiło się więc po 1 w setach. W kolejnej odsłonie Neriman Ozsoy dołożyła swoją cegiełkę do dobrej gry swoich partnerek. Blok Gozde Sonsirmy i Bahar Toksoy-Guidetti przesądził o losach seta (25:16). W czwartym secie nawet Manon Flier, atakując piłkę na pełnym zasięgu, nie była w stanie sforsować rąk rywalek. Holenderki nie poddały się jednak i dobra postawa Celeste Plak i as serwisowy Flier sprawiły, że było 15:11. „Pomarańczowe” dopadła jednak niemoc w końcówce seta, a Sonsirma i Tokatioglu poprowadziły swoją ekipę do zwycięstwa.

Turcja – Holandia 3:1
(23:25, 25:17, 25:16, 25:20)

Turcja: Ozsoy (22), Sonsirma (18), Tokatlioglu (15), Akman (11), Guidetti (10), Akyol (2), Dalbeler (libero) oraz Uslupehlivan (3), Pasaoglu i Karakoyun
Holandia: Plak (17), Pietersen (10), De Kruijf (7), Stoltenborg (6), Belien (6), Buijs (6), Schoot (libero) oraz Sloetjes (6), Flier (5), Steenbergen (2), Dijkema i Oosterveld