Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. E: Włoszki pozbawiły marzeń Japonki, Azerki ze zwycięstwem

MŚ, gr. E: Włoszki pozbawiły marzeń Japonki, Azerki ze zwycięstwem

Włoszki pokonały Japonki w trzech setach, zamykając tym samym Azjatkom drogę do kolejnej fazy mistrzostw świata. Ich kosztem w III rundzie znajdą się Dominikanki. W drugim wieczornym meczu tej grupy  Azerki okazały się lepsze od Chorwatek

Spotkanie między gospodyniami mistrzostw świata Włoszkami a Japonią miało bardzo ważne znaczenie dla obu drużyn. W przypadku wygranej Włoszek miałyby one tyle samo punktów co Chinki, natomiast Azjatki, chcąc myśleć o zachowaniu szans na grę w kolejnej fazie, musiały wygrać za trzy punkty. Japonki rozpoczęły dobrze i prowadziły 3:1 po ataku Takady. Centoni razem z Del Core starały się jak mogły, ale to Azjatki miały jeden punkt więcej na pierwszej przerwie technicznej niż ich rywalki (8:7). Niezawodna tego dnia Takada walnie przyczyniła się do prowadzenia Japonii 10:7. Włoszki traciły do swoich rywalek trzy punkty (12:15) i pomimo niekorzystnego rezultatu nie zamierzały łatwo się poddawać. Po dobrej grze Costagrande drużyna włoska wyrównała stan seta na 19:19 i od tego momentu walka na boisku trwała na dobre. Ostatecznie to gospodynie turnieju wygrały pierwszą partię 25:23.

Japonia otworzyła drugiego seta po ataku niezawodnej Takady i prowadziła 3:0, odpowiedź Centoni była natychmiastowa i był remis 3:3. Obie ekipy grały punkt za punkt, a mecz był bardzo wyrównany i trwała wzajemna wymiana ciosów. Raz jedna, a raz druga drużyna zdobywała punkty, co mogło się podobać kibicom. Po ataku niezawodnej tego dnia Costagrande było 14:11 dla Włoszek, ale riposta Azjatek nastąpiła natychmiast i po raz kolejny był remis 14:14. Costagrande razem z Del Core w dość znaczny sposób sprawiły, że Europejki prowadziły 19:15 i był to decydujący moment tego seta. Azjatki po takich ciosach nie były w stanie się podnieść i po kolejnej akcji punktowej, tym razem Lo Bianco, przegrywały 16:21. Nagaoka z Miyashitą starały się odwrócić losy tego seta, lecz nie były w stanie przeciwstawić się zespołowo grającej reprezentacji Włoch i musiały po raz drugi uznać wyższość swoich rywalek (20:25). Po wygraniu tego seta Włoszki znalazły się wśród sześciu najlepszych drużyn świata i awansowały do kolejnej rundy.

Trzeci a zarazem ostatni set tego spotkania od samego początku toczył się pod dyktando drużyny z Półwyspu Apenińskiego. Włoszki stanowiły drużynę kompletną, grały zespołowo i pewnie prowadziły po ataku Piccinini 10:6. Azjatki po takich akcjach swoich rywalek nie były już w stanie nawiązać wyrównanej gry i przegrywały po akcji Arrighetti 10:16. Gospodynie pewnie zmierzały do wygranej i stopniowo powiększały wypracowaną przez siebie przewagę (22:16). Ostatecznie po autowym ataku Ishii Włoszki awansowały do trzeciej rundy i o tym, kto zajmie pierwsze miejsce w grupie E, zadecyduje ich mecz z Chinkami.

Włochy: Centoni (18), Chirichella (3), Arrighetti (7), Lo Bianco (1), Del Core (9), Costagrande (8), De Gennaro (libero) oraz Signorile, Piccinini (3), Bosetti, Diouf (5) i Folie (1)
Japonia: Nagaoka (13), Nagamichi, Kimura (3), Takada (8), Yagamuchi (8), Sakoda (5), Arisa (libero) oraz Ishii (3), Ebata, Ono, Miyashita i Shinnabe (2)

Włochy – Japonia 3:0
(25:23, 25:20, 25:19)

Mecz pomiędzy Chorwacją a Azerbejdżanem nie miał większego wpływu na układ tabeli w tej grupie, ponieważ obie ekipy już wcześniej straciły szanse awansu do czołowej szóstki. Od samego początku spotkania ton wydarzeniom na boisku nadawały Chorwatki, które najpierw prowadziły 6:4, a na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Pierwszoplanową postacią w ekipie Chorwacji była Mia Jerkov, która była nie do zatrzymania w ataku, po drugiej stronie siatki walkę próbowała podjąć Rachimowa. Sama zawodniczka nie była w stanie nawiązać wyrównanej gry i w efekcie Chorwacja prowadziła 18:14. Zadowolone takim obrotem sprawy Chorwatki seryjnie zaczęły tracić punkty. Przy stanie 19:17 trener Chorwacji Angelo Vercesi poprosił o czas. Było to dobre posunięcie, ponieważ wszystko wróciło do „normy” i Chorwatki dzięki Mai Poljak wygrały premierową odsłonę 25:23.

W drugim secie spotkania dzięki niezawodnej Rachimowej Azerbejdżan miał trzy punkty więcej niż Chorwacja (6:3). Chorwatki nie zamierzały się poddawać i zniwelowały straty do jednego „oczka” (6:7), chwilę potem prowadziły 9:8 i 11:8. Rachimowa nie była w stanie nawiązać wyrównanej gry przeciwko całej ekipie Chorwacji. Zmobilizowane Chorwatki powiększyły swoją przewagę na drugiej przerwie technicznej do czterech punktów (16:12) po punktowej akcji Sanji Popović. Obie ekipy grały falami, a zadowolone takim prowadzeniem Chorwatki zaczęły tracić punkty, co srodze się na nich zemściło. Po raz kolejny dała o sobie znać Rachimowa i to za przyczyną tej zawodniczki Azerbejżan doprowadził do wygrania seta numer dwa 25:23 i remisu w całym meczu 1:1.

Trzecią partię spotkania po raz kolejny dobrze otworzył Azerbejdżan. Chorwatki nie były w stanie zatrzymać w ataku Rachimowej i przegrywały 2:8. Trener Chorwacji rotował składem, brał przerwy na żądanie, lecz na nic się to zdało. Błędy własne, nieskończone ataki z pierwszego tempa miały znaczny wpływ na porażkę w tym secie przez Chorwację w stosunku 13:25.

W czwartej odsłonie meczu obie ekipy grały punkt za punkt przez niemal całą partię tego spotkania. Prowadzenie przechodziło z jednej strony na drugą, żadna z ekip nie potrafiła uzyskać znaczącej przewagi nad swoimi rywalkami (8:8, 12:12). Rachimowa wbijała przysłowiowe „gwoździe” w boisko rywalek i to ona zapewniła wygraną w tym secie swojej reprezentacji (25:23).

Chorwacja: Jogunica Usić (14), Jerkov (12), Poljak (8), Popović (6), Milos (5), Brcić (4), Marija Usić (libero) oraz Fabris (14), Cutuk (1), Grbac i Jelic (libero)
Azerbejdżan : Rachimowa (36), Żidkowa (17), Bajramowa (6), Kowalenko (2), Abdulazimowa (6), Kurt (2), Kisieliowa (libero) oraz Parchomienko (5), Gasoimowa (1) i Alijewa

Chorwacja – Azerbejdżan 1:3
(25:23, 23:25, 13:25, 23:25)