Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Irańczycy i Koreanki najlepszymi zespołami igrzysk azjatyckich

Irańczycy i Koreanki najlepszymi zespołami igrzysk azjatyckich

W zakończonej w piątek rywalizacji siatkarzy i siatkarek w igrzyskach azjatyckich najlepsi okazali się siatkarze Iranu oraz pełniące rolę gospodyń Koreanki. Podopieczni Slobodana Kovaca wygrali w finale z Japończykami, natomiast Koreanki ograły kadrę Chin.

W piątek zakończyła się siedemnasta edycja Asian Games, czyli najważniejszego turnieju na kontynencie azjatyckim. Impreza organizowana pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego odbyła się w tym roku w koreańskim Incheon. Na siatkarskich parkietach wystąpili m.in. uczestnicy mundialu w Polsce – Irańczycy i Koreańczycy, a wśród pań mocne zespoły Tajlandii, Chin czy Korei.

W męskim turnieju nie było niespodzianki – na najwyższym stopniu podium stanęła najmocniejsza obecnie azjatycka ekipa, kadra Iranu. Persowie podczas drogi do finału nie stracili nawet jednej partii, a dopiero w walce o złoto sztuka ta udała się Japończykom. W pierwszej partii, po zaciętej walce na przewagi 28:26 wygrali Persowie, natomiast w drugiej 25:23 lepsi okazali się zawodnicy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Kolejne dwie odsłony były już popisem szóstej ekipy świata, która wygrała dwukrotnie do 19 i tym samym zapewniła sobie pierwszy triumf w tych rozgrywkach. Najlepiej punktującym siatkarzem finału był atakujący z Japonii Kunihiro Shimizu, który zdobył 27 punktów. Po drugiej stronie siatki 22 oczka na swoim koncie zapisał środkowy Seyed Mousavi.

W walce o brąz zagrały ze sobą drużyny narodowe Chin i Korei Południowej. Gospodarze imprezy w pierwszym secie przegrali z Chińczykami do 20, jednak w kolejnych setach wzięli się ostro do pracy. Podopieczni Kiwona Parka mocno nacisnęli zagrywką i dzięki temu trzy kolejne sety zakończyły się po ich myśli i na ich szyjach zawisły brązowe medale. Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu był Kwangin Jeon z Korei (21 punktów), natomiast w chińskich szeregach 17 oczek zgromadził Weijun Zhong.

Mecz o brąz:
Korea Południowa – Chiny 3:1
(20:25, 25:20, 25:13, 25:22)

Mecz o złoto:
Iran – Japonia 3:1
(28:26, 23:25, 25:19, 25:19)

Wśród pań o medale powalczyły Koreanki, Chinki, Japonki i Tajki. W meczu o medal z najmniej cennego kruszcu naprzeciw siebie stanęły zespoły Tajlandii i Japonii. Siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni przyjechały na igrzyska azjatyckie w bardzo eksperymentalnym składzie, ponieważ pierwszy zespół wciąż walczy na mistrzostwach świata w Italii. Tajlandki natomiast skompletowały najsilniejszy skład i nieco rozczarowująca była dla nich walka jedynie o brązowe medale. Mimo tego podopieczne trenera Nataphona Srisamutnaka zagrały bardzo skoncentrowane i mimo oporu rywalek wygrały 3:0. Liderką Tajlandek był Wilavan Apinyapong, która zdobyła 15 oczek, natomiast u Japonek wyróżniającą się siatkarką była Saori Takahashi (14 punktów).

W wielkim finale w Incheon zagrały gospodynie oraz Chinki. Emocji na parkiecie nie zabrakło, jednak bardzo mocny zespół z Korei, który nie miał okazji grać na mundialu, rozprawił się w trzech setach z rywalkami z Państwa Środka. Przewaga gospodyń w tym meczu szczególnie wyraźna była w secie numer dwa, w którym to Koreankom udało się wygrać 25:13. Najlepiej punktującą zawodniczką była znana w Europie Yeon Koung Kim, która zdobyła aż 26 punktów. W chińskim zespole wyraźną liderką była zaś Changning Zhang, która zapunktowała 22 razy.

Japonia – Tajlandia 0:3
(17:25, 22:25, 23:25)

Korea Południowa – Chiny 3:0
(25:20, 25:13, 25:21)

źródło: incheon2014ag.org, inf. własna