Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: ZAKSA rozpoczęła sezon od zwycięstwa

PlusLiga: ZAKSA rozpoczęła sezon od zwycięstwa

Od zwycięstwa sezon 2014/2015 rozpoczęli siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, którzy na wyjeździe pokonali akademików z Częstochowy 3:0. Gospodarze najbardziej wyrównaną walkę z faworytami nawiązali w pierwszym secie.

W pierwszym meczu nowego sezonu nie wystąpił kapitan AZS-u, Michał Bąkiewicz, który nie wyszedł nawet na prezentację zespołów, a po pierwszym secie w asyście fizjoterapeuty zszedł do szatni. Prawdopodobnie odnowiła mu się kontuzja pleców.

Początek spotkania był wyrównany, jednak obfitujący w niewymuszone błędy, głównie w wykonaniu gospodarzy. As serwisowy Dicka Kooya sprowadził zespoły na pierwszy regulaminowy czas, podczas którego jednym punktem prowadziła ZAKSA. Przez dłuższy czas żadna z drużyn nie była w stanie zbudować przewagi. Dopiero tuż przed drugą przerwą techniczną, dzięki dobrej grze blokiem, przyjezdni odskoczyli na dwa punkty. Problemy z zakończeniem ataku miał Bartosz Janeczek, zaś po drugiej stronie siatki z akcji na akcję coraz pewniej grał Dominik Witczak (18:15). Problemy z przyjęciem taktycznej zagrywki Lucasa Loha powiększyły przewagę przyjezdnych i skłoniły trenera Marka Kardosa do wzięcia drugiego czasu (16:20). W końcówce Pawła Zagumnego zastąpił Nimir Abdel-Aziz, który pewnie poprowadził kędzierzynian do triumfu w pierwszej partii. Ostatni punkt w secie przyjezdnym podarował autowym serwisem Miguel Angel de Amo (21:25).

Punktowa zagrywka rozgrywającego zespołu z Częstochowy otworzyła kolejną partię, która jednak nie układała się po myśli gospodarzy. Jeszcze przed pierwszym regulaminowym czasem o przerwę poprosił trener Marek Kardos (3:6). Po kolejnym bloku na Janeczku na boisko wprowadzony został Michał Kaczyński, który już w pierwszej akcji skutecznie zaatakował pomiędzy rękami blokujących (7:9). Kędzierzynianie grali bardzo konsekwentnie, często punktując zagrywką, dzięki czemu utrzymywali prowadzenie. Jeszcze przed przerwą techniczną Abdel-Aziz zastąpił Zagumnego (16:12). Efektowna seria przy zagrywce Łukasza Wiśniewskiego została przerwana dopiero przegraną przepychanką na siatce Loha (20:14). Podobnie jak pierwszego seta, również drugą partię zakończył błąd w polu serwisowym w wykonaniu siatkarza gospodarzy (18:25).

Trzeciego seta obie drużyny rozpoczęły z jedną zmianą w składzie. W AZS-ie Janeczka zastąpił Kaczyński, zaś w ZAKSIE w miejsce Zagumnego grał Abdel-Aziz. Od początku bardzo dobrze atakował Rafał Szymura (5:2). Chociaż częstochowianie prowadzili dwoma punktami podczas pierwszej przerwy technicznej, tuż po niej, przy zagrywce Abdel-Aziza, goście nie tylko odrobili straty, ale również wyszli na prowadzenie. Dzięki bardzo pewnej grze Kaczyńskiego gospodarze utrzymywali kontakt z rywalem (15:16). Pomimo wsparcia licznie zgromadzonych kibiców, częstochowianie stopniowo tracili coraz więcej punktów do rywali (15:18). Kiedy wydawało się, że sprawa wyniku została już rozstrzygnięta, przy zagrywce Szymury gospodarze zniwelowali straty. Ten zryw nie wystarczył jednak do odwrócenia losów partii. Atak w antenkę Kaczyńskiego zakończył cały pojedynek, którego najlepszym zawodnikiem uznany został Paweł Zatorski.

AZS Częstochowa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3
(21:25, 18:25, 20:25)

AZS: Marcyniak (8 pkt.), De Amo (6), Szymura (6), Janeczek (3), Przybyła (4), Khilko (6), Stańczak (libero) oraz Kaczyński (11) i Buczek
ZAKSA: Zagumny (1), Witczak (11), Loh (6), Gladyr (6), Wiśniewski (4), Kooy (12), Zatorski (libero) oraz Możdżonek i Abdel-Aziz (1)