Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K – wyrównana i w końcu w komplecie

I liga K – wyrównana i w końcu w komplecie

fot. archiwum

W sobotę startują rozgrywki I ligi kobiet. W końcu w komplecie 12 zespołów, wśród których jest aż pięciu beniaminków i młody zespół SMS PZPS. Rozgrywki zapowiadają się na bardzo wyrównane, chociaż za faworyta uznawany jest Zawisza Sulechów.

W najbliższy weekend wystartują rozgrywki I ligi kobiet w sezonie 2014/2015. W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu tym razem udało się skompletować 12 zespołów, które będą walczyć o… no właśnie, o co? Decyzją PLPS-u zatwierdzoną przez PZPS Orlen Liga została zamknięta (wg władz „otwarta”) i nie można do niej wywalczyć awansu, trzeba zostać zaproszonym. W przeciwieństwie do rozgrywek I ligi mężczyzn nie ma tu nagród finansowych, w związku z czym ogromny szacunek należy się tym 12 zespołom, które zdecydowały się wystartować w rozgrywkach.

Zamknięcie i znaczne odmłodzenie ekstraklasy, a także fakt, że kluby I ligi nie mają zbyt wielu pieniędzy, spowodowało, że wiele zawodniczek zniknęło ze składów. Te, którym udało się załapać do składów drużyn grających w ekstraklasie, tam będą zdobywać doświadczenie, pozostałe musiały znacznie obniżyć swoje wymagania finansowe, wyjechać za granicę lub… zawiesić karierę. Mimo tego klubom udało się złożyć bardzo ciekawe zespoły i wszystko wygląda na to, że liga może być niezwykle wyrównana. Na czoło zarówno po przedsezonowych sparingach, jak i po analizie składu wybija się zespół Zawiszy Sulechów. Do zespołu, który zeszły sezon zakończył na 5. miejscu w tabeli, dołączyły Marta Szymańska i Anna Sołodkowicz, które grały w ekstraklasie, a także wyróżniające się w poprzednim sezonie w swoich zespołach Żaneta Baran i Natalia Perlińska. Podopieczne trenera Marka Mierzwińskiego potrafiły w meczach towarzyskich pokonać PTPS Piła czy też Olimpię Berlin, a działacze nie ukrywają wysokich aspiracji, z aplikowaniem do ekstraklasy włącznie. To wszystko sprawia, że sulechowianki są najpoważniejszym kandydatem do wygrania ligi, a ich brak w czołowej czwórce będzie ogromnym zaskoczeniem.

Bardzo dobrze w grach przedsezonowych prezentował się zespół Budowlanych Toruń, czwartej drużyny poprzedniego sezonu. Chociaż latem zespół prowadzony przez Mariusza Soję opuściło kilka kluczowych zawodniczek, to ich następczynie również świetnie sobie radzą na boisku. Ogromna siła na skrzydłach w postaci Sandry Szczygioł i Katarzyny Brydy, Ewelina Ryznar i Jowita Jaroszewicz na środku siatki zapowiadają, że Budowlani w tym sezonie mogą być groźni dla wszystkich i z pewnością walczyć będą o pierwszą czwórkę. Zespół, który w poprzednim sezonie zajął 2. miejsce i otarł się o ekstraklasę, w znacznym stopniu się odmłodził. Karpaty Krosno musiały pożegnać się między innymi z Katarzyną Nadziałek i Anetą Dudą, które w znacznej mierze stanowiły o sile zespołu. Wygląda na to, że podopieczne trenera Dominika Stanisławczyka nie będą już tak groźne jak w swoim debiutanckim sezonie, ale ten, kto zignoruje mocne skrzydła w postaci Eweliny Mikołajewskiej i Pauli Słoneckiej, może się mocno zdziwić.Z zespołów, które również w zeszłym sezonie grały na tym szczeblu rozgrywkowym, zobaczymy jeszcze Spartę Warszawa, Silesię Volley Mysłowice oraz KS Murowana Goślina. Warszawianki, które w przerwie międzysezonowej przeszły prawdziwą rewolucję kadrową, są największą niewiadomą ligi. We wrześniu nie grały niemal sparingów z zespołami z I ligi, a trener Agata Szustowicz budowała zespół całkiem od nowa (w drużynie pozostały tylko trzy zawodniczki). Do Sparty trafiły wprawdzie trzy siatkarki grające w zeszłym sezonie w Developresie Rzeszów, ale nie wiadomo, jak wkomponują się w nowy zespół. Podobne wietrzenie szatni nastąpiło w Silesii Volley. Mysłowicki klub mógł jednak skorzystać ze swoich zdolnych juniorek i kilka z nich teraz znalazło się w ekipie prowadzonej przez trenera Rafała Kalinowskiego. Młody zespół Silesii Volley z pewnością będzie walczył przede wszystkim o znalezienie się w czołowej ósemce po rundzie zasadniczej, ale mysłowiczanki mogą sprawić niejedną niespodziankę. Sporo zmian również w Murowanej Goślinie, tu jednak trzon zespołu pozostał bez zmian. Nadal ton grze powinny nadawać najbardziej doświadczone Beata Pawlicka (Strządała) oraz Małgorzata Sobolewska. Do zespołu dołączyły trzy młode siatkarki Energetyka Poznań, a także Ewelina Janicka i ponownie zespół, który w poprzednim sezonie zajął 6. miejsce, może liczyć się i odegrać niebagatelną rolę w tegorocznych rozgrywkach. O tym, na co stać zespół z Murowanej Gośliny, przekonamy się już w sobotę w meczu z beniaminkiem ligi, ŁKS-em Commercecon Łódź.

Beniaminków w tym sezonie w I lidze kobiet jest aż pięciu. Bardzo ciekawa drużyna zbudowana została w Gorlicach. Zespół Ekstrimu prowadzony przez trenera Grzegorza Silczuka wzmocniły m.in. byłe siatkarki Wisły Kraków – Magda Żochowska i Magdalena Tyrańska oraz powracająca z zagranicy Katarzyna Wąsowska (Walawender). W Gorlicach ostrożnie wypowiadają się o szansach zespołu w tym sezonie, ale nikogo nie powinno zdziwić, jeśli Ekstrim będzie bić się o czołowe lokaty w lidze. Niewielkie zmiany w składzie po awansie do I ligi zaszły w Węgrowie. Nadal o obliczu zespołu decydować mogą doświadczone Małgorzata Kupisz i Marlena Mieszała, a także Izabela Kożon. W Węgrowie powoli odbudowuje się siatkówka żeńska, która jeszcze nie tak dawno była w czołówce krajowej. Podobnie rzecz ma się w Łódzkim Klubie Sportowym, które największe sukcesy święcił w latach 80-tych ubiegłego wieku. Teraz systematyczna praca u podstaw spowodowały, że klub ten powrócił do I ligi i zespół pod wodzą Macieja Bartodziejskiego będzie chciał sporo namieszać w rozgrywkach. Do drużyny dołączyły Barbara Kubieniec i Małgorzata Ślęzak, które wraz z nową libero, wicemistrzynią Polski juniorek Izabellą Szyjką, powinny znacznie wzmocnić przyjęcie łodzianek. W składzie ŁKS-u jest kilka bardzo młodych zawodniczek, z drugiej strony są również doświadczone, mające za sobą wiele meczów w ekstraklasie lub w I lidze Katarzyna Jaszewska i Agnieszka Wołoszyn. Co da taka mieszanka doświadczenia z młodością? W Łodzi na to pytanie kibice będą mogli sobie odpowiedzieć po sezonie.

Ciekawy zespół powstał również w Świeciu, gdzie ze Szwecji ściągnięto trenera Mariusza Bujka. Po awansie z zespołem pożegnały się czołowe zawodniczki, ale te, które je zastąpiły, zdają się być równie wartościowe. Drużyna może poza Eweliną Toborek nie ma znanych nazwisk, jednak siłą Jokera powinna być zespołowość i walka, co siatkarki ze Świecia udowodniły już w przedsezonowych turniejach. Kolejną niewiadomą w rozgrywkach I ligi kobiet będzie zespół PLKS-u Pszczyna, w tym sezonie przeniesiony do Jastrzębia-Zdroju i występujący pod nazwa Jastrzębie Borynia. Do drużyny z czeskiej ekstraklasy dołączyły Agnieszka Starzyk-Bonach oraz Karolina Michalkiewicz, a także trzy byłe zawodniczki Silesii Volley. W Jastrzębiu zapewne nikt nie wyobraża sobie, żeby ten zespół walczył tylko o ligowe utrzymanie. Ambicje są coraz większe, a z wypowiedzi działaczy można wywnioskować, że to dopiero początek budowy silnego zespołu w mieście, które do tej pory słynęło z siatkówki męskiej. Stawkę pierwszoligowców uzupełni zespół uczennic Szkoły Mistrzostwa Sportowego, przeniesionej latem do Szczyrku. O zespole SMS-u PZPS zawsze można napisać to samo – że jest nieobliczalny. Młode siatkarki potrafią popełniać proste błędy i przegrywać wysoko z każdym, z każdym również są w stanie podjąć walkę i zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie.

W pierwszej kolejce nowego sezonu Karpaty Krosno zagrają we własnej hali z SMS-em PZPS Szczyrk, a KS Murowana Goślina podejmować będzie beniaminka z Łodzi. W Warszawie Sparta zmierzy się z Ekstrimem Gorlice, z kolei do Mysłowic na mecz z Silesią Volley pojedzie Joker Świecie. W dwóch meczach niedzielnych Zawisza Sulechów podejmować będzie Nike Węgrów, a w Toruniu Budowlani powalczą o punkty z Jastrzębiem Borynią. Konia z rzędem temu, kto poprawnie przewidzi wszystkie wyniki nowej, odmłodzonej I ligi kobiet.

Zobacz również:
Zestaw par 1. kolejki I ligi kobiet

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2014-10-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved