Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Tomasz Jankowski: To będzie dla nas trudny sezon

Tomasz Jankowski: To będzie dla nas trudny sezon

fot. archiwum

- Dobry wynik pociągnął za sobą straty w postaci odejścia czołowych zawodników. Mamy dziesięciu nowych siatkarzy, a to bardzo dużo. Będzie to dla nas trudny sezon - mówi przed pierwszą kolejką PlusLigi prezes zarządu AZS-u Olsztyn, Tomasz Jankowski.

Dzięki piątemu miejscu na koniec minionego sezonu AZS awansował do europejskich pucharów. Wszyscy się cieszyli, że puchary wracają do Olsztyna, niemniej jednak trzeba było z nich zrezygnować. Nie bolało pana podjęcie takiej decyzji?

Tomasz Jankowski:Na pewno była to trudna decyzja. To ja musiałem ją podjąć. Patrząc na terminarz spotkań PlusLigi, wydaje mi się, że została podjęta dobra decyzja. W samym październiku mamy siedem spotkań ligowych – cztery u siebie i trzy na wyjeździe. A za chwilę dojdzie jeszcze Puchar Polski. Czeka nas ciężki sezon. Doszły dwie kolejne drużyny, czyli w sumie jest czternaście ekip. Do tego wszystkiego dochodzą wysokie koszty startu w europejskich pucharach. Europejska federacja stawia trudne warunki do zaakceptowania. Trzeba mieć spore zabezpieczenie finansowe, żeby startować w tych pucharach, a w zamian nic się nie otrzymuje. Oczywiście kibice mają możliwość oglądania ciekawych drużyn z Europy, ale niestety każdy awans do kolejnej rundy pociąga za sobą kolejne wydatki. Chcemy ustabilizować sytuację finansową i organizacyjną klubu. Jeżeli powtórzymy wynik z ubiegłego sezonu i znowu będzie możliwość gry w pucharach, to może za rok z tego skorzystamy.

Przed nadchodzącym sezonem drużyna została mocno przemeblowana. Jak pan ocenia te transfery, których dokonano wspólnie z trenerem Stelmachem? Czy jest to gwarancja powtórzenia wyniku z ubiegłego sezonu?Należy zacząć od tego, że naszym celem było zatrzymanie trzonu drużyny, ale nam się to nie udało. Rafał Buszek, który był na wypożyczeniu z Resovii Rzeszów, musiał wrócić do macierzystego klubu. Resovia nie zgodziła się na kolejne wypożyczenie, chociaż i my, i sam zawodnik tego chcieliśmy. Rafał wypromował się w Olsztynie, trafił do kadry i myślę, że mamy swój udział w tym, że trafił do kadry i zdobył mistrzostwo świata. Chcieliśmy zatrzymać Pablo Bengoleę, ale on z kolei chciał wrócić w rodzinne strony. Staraliśmy się zatrzymać Michała Żurka, ale otrzymał lepszą ofertę z Resovii Rzeszów. Dobry sezon rozegrał Matti Oivanen, ale tu blokował nas limit obcokrajowców. Dobry wynik pociągnął za sobą straty w postaci odejścia czołowych zawodników. Mamy dziesięciu nowych siatkarzy, a to bardzo dużo. Będzie to dla nas trudny sezon. Trzeba czasu, abyśmy się zgrali, a liga jest w tym roku wg mnie mocniejsza. Bardzo ciężko będzie powtórzyć to 5. miejsce, dlatego naszym celem jest na początek awans do najlepszej ósemki, a potem… zobaczymy.

Parę lat temu sytuacja AZS-u nie była najlepsza z powodu braku sponsorów. Udało się wyjść na prostą. W jakich barwach widzi pan przyszłość klubu?

Na pewno o tym sezonie sprzed kilku lat lepiej zapomnieć. Sytuacja w naszym regionie jest trudna, ciężko o duże firmy, które chciałyby się promować poprzez sport. W PlusLidze są cztery kluby, które posiadają znacznie wyższe budżety od pozostałych ekip. Pozwala im to na kontraktowanie najlepszych zawodników. My znamy swoje miejsce w szeregu i wiemy, że nie każdy zgodzi się na proponowane przez nas warunki. Musimy szukać młodych, zdolnych siatkarzy z naszego województwa. Przykładem jest Jakub Kochanowski, wychowanek klubu z Giżycka, który związał się z nami rok temu długoletnią umową. Zdobył w tym roku wicemistrzostwo Europy juniorów i wiem, że robi ogromne postępy. Być może za rok wróci ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego ze Spały i znajdzie się w dwunastce naszej drużyny. Podobną sytuację mamy w tym roku z wychowankiem AZS-u Olsztyn Krzysztofem Gulakiem, który dołączył do nas w okresie przygotowawczym jako uczeń SMS-u i na tyle spodobał się trenerowi Stelmachowi, że postanowiliśmy przekonać i samego zawodnika, i jego rodziców, aby przeniósł się już teraz do Olsztyna.

źródło: indykpolazs.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-10-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved