Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Cyfrowy Polsat nie wykonał usługi i… chce oddać kibicom po 96 gr.

Cyfrowy Polsat nie wykonał usługi i… chce oddać kibicom po 96 gr.

fot. archiwum

Cyfrowy Polsat po raz kolejny pokazał, w jaki sposób traktuje swoich klientów i kibiców. Osobom, które wykupiły pakiet na mistrzostwa świata siatkarzy w Ipla, a nie mogły z przyczyn technicznych oglądać meczu finałowego, zaproponował... zwrot 96 groszy.

Po zakodowaniu meczów mistrzostw świata wielu kibiców, stojąc pod ścianą, a chcąc oglądać najlepszych siatkarzy, zdecydowało się za ten komfort zapłacić. Nie wiemy, jak wielu, bo telewizja Polsat nie opublikowała tych danych, jednak prezes pytany o to nie ukrywał satysfakcji. Musiało się opłacać i o to chyba głównie komercyjnej stacji chodziło.

Kibice zżymali się na forach internetowych i w prywatnych rozmowach, że muszą płacić za oglądanie reprezentacji Polski dodatkowe pieniądze, ale chcąc nie chcąc zapłacili. Część z nich wiedząc, że będzie oglądać za pomocą przenośnych urządzeń z dostępem do Internetu, wykupiła usługę w platformie Ipla, należącej do Cyfrowego Polsatu. I wszystko było w jak najlepszym porządku… aż do meczu finałowego.

Polsat podjął decyzję o odkodowaniu pojedynku Polski z Brazylią nie tylko na antenie swojej telewizji, ale również na platformie Ipla. To z pewnością spowodowało, że mnóstwo chętnych już na godzinę przed meczem się zalogowało, by obejrzeć na swoich monitorach ostatni mecz mundialu. Zapewne to było przyczyną tego, że… serwery nie wytrzymały i cała Ipla po prostu padła. Meczu nie dało się oglądać, wkrótce również nie można było się nawet zalogować. Zniechęceni kibice zaczęli pisać maile, ale naprawdę zdenerwowani byli ci, którzy za tę usługę zapłacili. Pół biedy, jeśli mieli możliwość oglądania meczu gdzieś obok na odbiorniku telewizyjnym. Wielu jednak chcąc obejrzeć mecz, musiało szybko organizować sobie taką możliwość.



Następnego dnia zareklamowali usługę. Okazało się, że Cyfrowy Polsat z uwagą podszedł do problemu, przyznał się do kłopotów technicznych i… zaoferował swoim klientom zwrot 1/103 zapłaconej sumy, czyli dokładnie 96 groszy. Zgodnie ze swoim regulaminem i swoiście pojmowanym dbaniem o klienta. Gorzej, jeśli klienci w końcu w ten sam sposób zaczną traktować Polsat…

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2014-10-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved