Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Jagoda Gruszczyńska: Ciężko pracujemy przez cały rok

Jagoda Gruszczyńska: Ciężko pracujemy przez cały rok

fot. archiwum

Gdy nasi siatkarze walczyli o złoty medal mistrzostw świata, na piasku w Turcji na dwóch najwyższych stopniach podium ME U-22 stanęły Polki. - Zawsze, gdy gra się przeciwko koleżankom, jest trudniej - opowiadała złota medalistka, Jagoda Gruszczyńska.

Jagoda Gruszczyńska i Karolina Baran zostały niedawno mistrzyniami Europy do lat 22, a w finale tych zawodów wzięły udział aż dwie polskie pary. W tym sezonie Jagoda wraz z Katarzyną Kociołek stanęła także na najniższym stopniu podium rywalizacji najlepszych siatkarek plażowych Europy do lat 20. Obie te siatkarki kształtowały swój siatkarski charakter w UKS-ie SMS Łódź, a teraz po rozpoczęciu studiów kontynuują swoje kariery i stawiają przed sobą nowe wyzwania, aby w przyszłości osiągać podobne sukcesy także w kategorii seniorskiej.

Rok po zdobyciu MŚ do lat 21 osiągnęłyście wraz z Kasią Kociołek kolejne sukcesy, brązowy medal w ME U-20 i świeżo zdobyte medale w ME U-22. Spodziewałaś się tego, że tan sezon będzie dla was aż tak udany?

Jagoda Gruszczyńska:Ciężko pracujemy przez cały rok, liczyłyśmy więc na to, że ta praca przyniesie kolejne sukcesy. Aczkolwiek ten sezon był dość zwariowany, gdyż w zeszłym roku zdałyśmy maturę, co za tym idzie – nie kontynuujemy już nauki i treningów w łódzkim SMS-ie. Ciągle zmieniałyśmy trenerów, a motoryczne przygotowanie odbywało się we własnym zakresie. Tutaj chciałabym podziękować za pomoc w osiągnięciu optymalnej formy fizycznej trenerowi Michałowi Adamczewskiemu.

W finale ME U-22 zagrałyście z Karoliną Baran przeciwko swoim koleżankom. Udało wam się odwrócić losy tego meczu, bo razem z Karoliną przegrywałyście już 0:2. Czy były momenty, w których zadrżała ci ręka?

– Oczywiście, że tak. Zawsze, kiedy gra się przeciwko swoim koleżankom, jest dużo trudniej. Kasia i Dorota to również nasze partnerki. W związku z tym znamy się bardzo dobrze i stąd wynikają te niewielkie przewagi wypracowane przez dany zespół w każdym secie.

W półfinale miałyście już właściwie „wygrane” spotkanie, ale kłopoty zdrowotne Karoliny Baran spowodowały, że walczyłyście w trzecim secie na przewagi. O czym myśli się w takich momentach?

– Pierwszy raz zdarzyła mi się taka sytuacja, żeby z wyniku 14:7 zrobiło się 14:14. Warunki były dość trudne do grania. Dzień wcześniej rozegrałyśmy trzy bardzo ciężkie spotkania, w dodatku przyszło nam je stoczyć w wysokich temperaturach. Nie myślałam o utraconej przewadze, chciałam w jak największym stopniu pomóc Karolinie i wygrać tego seta.

Zaczęłyście swoje występy w cyklu World Tour. Czego brakuje wam, aby na stałe zagościć w tych najważniejszych turniejach w seniorskiej siatkówce plażowej?

– Przede wszystkim kogoś, kto uporządkowałby nasza grę. Do tego dochodzi oczywiście ogranie i siła fizyczna, ale to przyjdzie z czasem.

W ME do lat 22 grałyście 5-setowe spotkania w dość nietypowym systemie. Sety do 15 i tie-break do 7. Jak twoim zdaniem sprawdziło się to rozwiązanie?

– Ten sam system rozgrywania meczów był na turniejach typu CEV Satellite, w których brałyśmy udział, także byłyśmy z nim zaznajomione. Uważam, że niepotrzebne są dążenia do ujednolicenia siatkówki plażowej z jej halową odmianą. Jest bardzo duża rozpiętość długości meczu, niektóre spotkania trwają 30 minut, a niektóre ponad godzinę. Wprowadza to duże zamieszanie organizacyjne.

Z czego wynika to, że bardzo często gracie w innych zestawieniach? Jak spędzicie czas pomiędzy sezonami?

– To, w jakim gramy zestawieniu, jest decyzją trenerki. Ja z Kasią jesteśmy o rok młodsze od Karoliny i Doroty, więc na niektóre imprezy międzynarodowe jesteśmy sparowane razem. Po sezonie mamy 1-2 miesiące odpoczynku, po czym wznawiamy treningi. W Łodzi aktualnie w miejsce balonu budowana jest hala z piaskiem, która umożliwi nam trenowanie przez cały rok niezależnie od warunków pogodowych.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2014-09-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved