Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Pierwsze punkty Pekpolu Ostrołęka

I liga M: Pierwsze punkty Pekpolu Ostrołęka

Sobotni mecz pomiędzy drużynami Pekpolu i AGH miał odbyć się w Ostrołęce, jednak ze względu na brak hali został przeniesiony do Krakowa. W starciu tym lepsi okazali się przyjezdni, którzy zapisali na swoim koncie pierwsze trzy punkty.

Spotkanie lepiej rozpoczęli zawodnicy Pekpolu Ostrołęka, którzy dzięki skutecznej grze blokiem zbudowali przewagę na siatce. Świetnie w ataku spisywał się Damian Wdowiak, nowy atakujący drużyny. Dzięki niemu siatkarzom Pekpolu udało się wypracować dwupunktową przewagę (6:4). Jednak tanio skóry sprzedać nie chcieli miejscowi, którzy w środkowej fazie seta doprowadzili do remisu po 12. W końcówce partii znów dał o sobie znać Wdowiak, świetnie zagrywając i tym samym odbierając szansę rywalom na wygraną w tym secie (25:20).

Mimo przegranej w pierwszej odsłonie spotkania świetnie na siatce spisywali się Grzegorz Surma i Adam Smolarczyk, który dzięki swoim dobrym warunkom fizycznym (203 cm wzrostu), a także imponującemu zasięgowi w ataku nie dał zatrzymać się rywalom. Szkoda jednak, że dostał tylko sześć piłek w ataku, a jego potencjał do końca nie został wykorzystany. Dosyć szybko z boiska musiał zejść Michał Dzierwa, który wyraźnie nie radził sobie z blokiem przeciwników. Zastąpił go nowy nabytek krakowskiego klubu Igor Walczykowski. Jego wejście na boisko poprawiło obraz gry. W drugim secie akademicy zdołali odbudować się, a za sprawą dobrej gry na siatce na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:7. Zawodnicy AGH w tej odsłonie przyjmowali ze skutecznością 82%, co znakomicie przełożyło się na obraz gry na siatce (71%). Do tego podopieczni Andrzeja Dudźca oddali im aż 11 punktów po błędach własnych. W końcówce seta krakowianie wyprowadzili czteropunktową przewagę (21:17), której do końca nie oddali.

Udany debiut w rozgrywkach pierwszoligowych zaliczył Paweł Halaba, ten młody przyjmujący najpierw zmienił Grzegorza Surmę w końcówce pierwszego seta, a następnie w kolejnych Adama Smolarczyka i poradził sobie całkiem nieźle. Szczególnie ważne było jego przyjęcie, z którym ogromne problemy miał cały zespół. Kolejną dobrą zmianę dał Michał Szalacha, nowy środkowy AGH. Zdobył on w sumie 10 punktów, w tym aż cztery bezpośrednio z zagrywki. Jednak nawet zmiany poczynione przez Andrzeja Kubackiego nie pozwoliły jego podopiecznym nawiązać wyrównanej walki z przyjezdnymi, którzy momentami grali naprawdę dobrze. Najważniejszą postacią w drużynie z Ostrołęki był Damian Wdowiak, który zdobył aż 21 punktów, zarówno na skrzydle, jak i w polu zagrywki spisywał się doskonale. Posyłał on seriami bardzo mocne zagrywki, odrzucając tym samym miejscowych od siatki. Wtórował mu równie dobrze spisujący się Grzegorz Białek, który zdobył 12 punktów. Dobrą grą popisał się również Karol Szczygielski, który raz po raz atakował ze środka, a także znakomicie blokował atak przeciwnika. – ­Kluczowym elementem był brak pozytywnego przyjęcia zagrywki przeciwnika, szczególnie w secie trzecim i czwartym w jednym ustawieniu, w którym seriami straciliśmy punkty, co uniemożliwiło nawiązanie walki w końcówkach tych setów – powiedział po meczu Grzegorz Surma, przyjmujący AGH AZS Kraków. Krakowianie na boisku nie wyglądali dobrze, kiepskie przyjęcie spowodowało, że nie radzili sobie obaj rozgrywający, a co za tym idzie ich gra była bardzo uproszczona. Jak się okazało, niepotrzebne przedsezonowe zamieszanie nie wyszło na dobre drużynie z Krakowa. Mimo to z nowego przyjmującego trener Andrzej Kubacki powinien być zadowolony, ponieważ zarówno w ataku, jak i przyjęciu był najlepiej spisującym się zawodnikiem po stronie AGH. – ­Myślę, że czeka nas ciężka praca nad każdym elementem, a przede wszystkim nad dokładnością w tych najprostszych – dodał Surma.

AGH AZS Kraków – Pekpol Ostrołęka 1:3
(20:25, 25:19, 18:25, 18:25)

AGH: Górski, Akala, Mucha, Surma, Smolarczyk, Dzierwa, Głód (libero) oraz Halaba, Kosiek, Walczykowski i Szalacha
Pekpol: Milewski, Boruch, Wdowiak, Białek, Zalewski, Szczygielski, Saczko (libero) oraz Szałański, Wierzbicki i Cichocki