Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Asseco Resovia Rzeszów triumfatorem Memoriału Z. Ambroziaka

Asseco Resovia Rzeszów triumfatorem Memoriału Z. Ambroziaka

IX Memoriał Zdzisława Ambroziaka dobiegł końca. Zwycięstwo świętowała Asseco Resovia Rzeszów, która w finałowym meczu pokonała AZS Politechnikę Warszawską 3:1. Trzecie miejsce przypadło ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle.

Rywalizacja o trzecie miejsce IX Memoriału Zdzisława Ambroziaka rozpoczęła się od gry oczko za oczko. Dopiero tuż przed pierwszą przerwą techniczną siatkarze z Bielska-Białej zdołali wypracować dwupunktową przewagę. Na boisku świetnie radził sobie Dominik Witczak, wspierany przez Michała Ruciaka. Po drugiej stronie siatki pierwsze skrzypce grał Jose Gonzalez. W końcowej fazie seta świetną zagrywką popisywał się Wojciech Sobala i to dzięki niemu podopieczni Piotra Gruszki zdołali znacznie odskoczyć rywalom. Piłka setowa pojawiła się przy wyniku 24:19 na korzyść bielszczan. Odsłonę zakończył Goznalez.

Zmotywowani podopieczni Sebastiana Świderskiego rozpoczęli kolejną partię od nieznacznego prowadzenia na pierwszej przerwie technicznej (8:7). Choć bielszczanie starali się dogonić przeciwnika, zadanie skutecznie utrudniał im Jurij Gladyr. Tuż przed drugą przerwą techniczną, przy stanie 16:14 dla kędzierzyńskiego zespołu, kontuzji doznał rozgrywający BBTS-u – Grzegorz Pilarz, którego zastąpił Bartłomiej Neroj. Bielszczanie bez kapitana drużyny przegrali seta 25:19.

Na początku trzeciej partii kibice mogli oglądać festiwal zepsutych zagrywek. Po błędzie Nimira Abdel-Aziza w polu serwisowym to bielszczanie zeszli na przerwę techniczną z przewagą dwóch oczek. Podopieczni Świderskiego szybko odrobili straty, jednak nie wytrzymali prowadzenia do końca odsłony. Ostatecznie blok BBTS-u w połączeniu z dobrymi zagraniami Kamila Kwasowskiego dał bielszczanom zwycięstwo 25:22.

Czwarta odsłona rozpoczęła się od rywalizacji oczko za oczko. Dopiero punkty zdobyte przez wyróżniającego się Wojciecha Ferensa pozwoliły podopiecznym Gruszki uzyskać dwa oczka zapasu. Kędzierzynianie zdołali odrobić straty i objąć prowadzenie dopiero po drugiej przerwie technicznej. Drużynie z Kędzierzyna-Koźla udało się utrzymać przewagę do końca partii i zakończyć ją wynikiem 25:23.

Tie-break, podobnie jak cały mecz, okazał się zaskakująco wyrównany. Dobre ataki Gonzaleza przeplatały się ze świetnymi zagraniami Ruciaka. Ostatecznie to kędzierzynianie zdołali doprowadzić do piłki meczowej i wygrać spotkanie 3:2. Najlepszym zawodnikiem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle uznano Lucasa Loha, natomiast w BBTS-ie Bielsko-Biała wyróżniono Wojciecha Ferensa.

BBTS Bielsko-Biała – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3
(25:23, 19:25, 25:22, 23:25, 12:15)

BBTS: Ferens, Pilarz, Gonzalez, Buniak, Sobala, Kapelus, Dębiec (libero) oraz Neroj, Błoński i Kwasowski
ZAKSA: Abdel-Aziz, Witczak, Gladyr, Wiśniewski, Kooy, Ruciak, Banach (libero) oraz Loh, van Dijk i Maziarz

Finałowy mecz pomiędzy AZS-em Politechniką Warszawską a Asseco Resovią Rzeszów rozpoczął się od czteropunktowego prowadzenia wicemistrzów Polski. Podopieczni Jakuba Bednaruka zdołali jednak szybko odrobić straty i walczyć o zwycięstwo w partii. Na szczególne wyróżnienie w zespole stołecznych inżynierów z pewnością zasłużył Artur Szalpuk. Mimo to rzeszowianie, wspierani przez mistrzów świata, doprowadzili do piłki meczowej przy wyniku 24:19. Partię zakończył Michał Filip, myląc się w ataku.

Kolejna odsłona od początku należała do gospodarzy. Po błędach Russela Holmesa i Paula Lotmana warszawianie zdołali wypracować pięciopunktową przewagę. Swoje trzy grosze do wyniku dołożyli Bartłomiej Lemański i Mateusz Sacharewicz. Piłka setowa pojawiła się przy pięciopunktowym prowadzeniu warszawian po efektywnym zagraniu Szalpuka. Dawid Dryja zdołał jeszcze dopisać dwa oczka do konta swojego zespołu, jednak to podopieczni Bednaruka wygrali partię 25:21.

Początek kolejnej osłony był bliźniaczo podobny do poprzedniej – warszawianie od razu odskoczyli przeciwnikom. Przewagę zdołali utrzymać niemal do końca partii. W końcowej fazie seta rzeszowianie zdołali wyrównać wynik dzięki dobrej postawie Nikołaja Penczewa. Ostatecznie podopieczni Andrzeja Kowala mogli cieszyć się z piłki setowej przy stanie 24:23. Partię zakończył Dawid Konarski, wykonując dwa efektywne ataki.

Czwarty i jak się okazało – ostatni set należał do rzeszowian. Goście od początku wypracowali znaczną przewagę i do końca nie pozwolili przeciwnikom odebrać sobie prowadzenia. Świetnie radził sobie Jochen Schoeps. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:1 po skutecznym zagraniu Penczewa. Najlepszym zawodnikiem w drużynie gospodarzy uznano libero AZS-u, Macieja Olenderka. Z zespołu wicemistrzów Polski wyróżniono Dawida Dryję.

AZS Politechnika Warszawska – Asseco Resovia Rzeszów 1:3
(19:25, 25:21, 24:26, 18:25)

AZS: Lipiński, Lemański, Filip, Śliwka, Szalpuk, Sacharewicz, Olenderek (libero) oraz Mordyl, Radomski, Strzeżek, Bieńkowski i Świrydowicz
Asseco Resovia: Tichacek, Konarski, Ivović, Buszek, Holmes, Dryja, Żurek (libero) oraz Schoeps, Kozłowski, Lotman, Penczew i Perłowski

Po zakończeniu turnieju przyznano także nagrody indywidualne. Najlepszym libero uznano Michała Żurka z Asseco Resovii Rzeszów. Liderem wśród blokujących okazał się Bartłomiej Lemański (AZS Politechnika Warszawska). Z rozgrywających wyróżniono Lukasa Tichacka, reprezentującego zwycięski zespół, a nagroda dla najlepiej zagrywającego przypadła jego koledze z drużyny, Nikolajowi Penczewowi. Tytuł wyróżniającego się przyjmującego otrzymał Aleksander Śliwka, a wśród atakujących wyróżniony został Artur Szalpuk z drużyny gospodarzy. MVP turnieju wybrano Dawida Dryję.