Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Przed sezonem PlusLigi – AZS Częstochowa

Przed sezonem PlusLigi – AZS Częstochowa

fot. archiwum

Odkąd częstochowianie zamienili Halę Polonia na rzecz nowego obiektu przy ulicy Żużlowej, AZS nie jest w stanie opuścić dołu ligowej tabeli. Czy siatkarze spod Jasnej Góry w sezonie 2014/2015 będą w stanie odmienić swoją grę?

Po kolejnym nieudanym występie w PlusLidze dla AZS-u pojawiło się światełko w tunelu. Zmiana większościowego akcjonariusza klubu i transfery młodego reprezentanta Polski – Rafała Szymury oraz Hiszpana Miguela Ángela de Amo wlały nadzieję na zmiany w serca kibiców. Pod koniec maja podpisano list intencyjny z Polskim Cukrem i zapowiadano kolejnego dużego sponsora. – Już mamy w zanadrzu sponsora, który też ma nam pomóc. Myślę, że w najbliższym czasie będziemy mogli złożyć jakieś dokładniejsze oświadczenia, bo jesteśmy blisko drugiego członu ewentualnie, jeśli pierwszym członem będzie partner, z którym teraz podpiszemy list – mówił podczas konferencji prasowej Ryszard Bosek. Niestety podobnie jak w poprzednich sezonach, na zapowiedziach się skończyło. Ostatecznie jedyny sponsorem strategicznym została Spółka „OPERATOR ARP”, a Polski Cukier nie zdecydował się na współpracę. Po sezonie 2013/2014 z klubem pożegnali się wszyscy zawodnicy, którzy byli wypożyczeni z innych zespołów oraz Miłosz Hebda, Jakub Vesely, Wojciech Kaźmierczak i Jakub Bik. Włodarze AZS-u nie zdecydowali się również na kolejną umowę z ikoną klubu – Dawidem Murkiem. Nie tylko dotychczasowy kapitan AZS-u opuścił częstochowski zespół. Wiele lat drużyna przechodziła kadrowe rewolucje, ale jedna osoba w klubie dotychczas była niezmienna. Mowa o trenerze odnowy biologicznej Zbigniewie Sznoberze. W nadchodzącym sezonie jego miejsce zajmą masażysta Maciej Dłubała oraz fizjoterapeuta Przemysław Miodek. To nie koniec zmian w sztabie, bowiem statystyka Karola Rędziocha zastąpi dotychczasowy gracz Młodej Ligi – Marcin Kapitański.

Brak dużego sponsora sprawił, że kolejny sezon z rzędu nie było wielkich transferów, klub pozyskał głównie młodych siatkarzy. Poza wspomnianym wcześniej Szymurą zakontraktowano Patryka Napiórkowskiego, Jakuba Macyrę, Milosza Zemłę, Mateusza Przybyłę, Aleksandra Niczke oraz Szymona Hermana. Większość z wspomnianych zawodników nie przekroczyła dwudziestego roku życia. Z bardziej doświadczonych graczy do AZS-u powrócili atakujący Bartosz Janeczek, który zastąpił Michała Kamińskiego, dla którego ostatni sezon był nieudanym powrotem do Częstochowy, oraz libero Adrian Stańczak. Zawieszony kontrakt postanowił wznowić Michał Bąkiewicz. Przyjmujący jako najbardziej doświadczony i najstarszy siatkarz został wybrany nowym kapitanem drużyny. Już po rozpoczęciu treningów AZS zakontraktował również Białorusina Maksima Khilko, który jest czwartym przyjmującym w składzie.

Po szumnych zapowiedziach z poprzedniego sezonu dotychczas żaden z członków zarządu otwarcie nie podał celu, jaki wyznaczono zawodnikom przed kolejnym. Ciężko również ocenić na co stać tak nietypową mieszankę młodości z nielicznymi doświadczonymi siatkarzami. W ostatnich sparingach Akademicy nie wygrywali, jednak wszyscy przypominają, że nie na wyniku, zaś na zgraniu zawodników zależy trenerom. Zaznaczyć należy, że wszyscy młodzi zawodnicy są związani z AZS-em umowami, a nie jak w poprzednich dwóch sezonach wypożyczeni z czołowych klubów PlusLigi. Włodarze nie ukrywają, że liczą na powrót do czasów, gdy AZS był kuźnią talentów, co przynosiło również dobry wynik sportowy.

Czy w tym roku los się odwróci i AZS Częstochowa wreszcie opuści ligowy ogon? Po dwóch poprzednich, nieudanych sezonach wielu podchodzi sceptyczne do tak zbudowanego składu. Niewątpliwie w tej drużynie jest duży potencjał, jednak w powiększonej lidze, z mocnymi zespołami nie będzie łatwo poprawić wyniku. Już w pierwszym meczu podopiecznych trenera Marka Kardosa czeka trudny sprawdzian. Przed własną publicznością podejmą czwarty zespół poprzedniego sezonu – ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle. Czy Akademicy zdołają przeciwstawić się mocnemu rywalowi? Jak w ciągu długiego sezonu zaprezentuje się młoda drużyna z doświadczonymi filarami? Rozgrywki zweryfikują trafność takiego sposobu budowania drużyny.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2014-09-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved