Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Historia mistrzostw świata kobiet w pigułce

Historia mistrzostw świata kobiet w pigułce

fot. archiwum

O kolejne laury w mistrzostwach świata od jutra rywalizowały będą we Włoszech najlepsze drużyny globu. A jak walka o medale wyglądała w przeszłości? Które nacje są najbardziej utytułowane, a które dopiero pukają do światowej czołówki?

Wrzesień i październik to bardzo ważne miesiące z punktu widzenia koneserów siatkówki. Dopiero co zakończyły się bowiem rozgrywane w Polsce mistrzostwa świata mężczyzn, a już jutro do walki we Włoszech o triumf w czempionacie globu przystąpią 24 żeńskie drużyny. Z punktu widzenia polskiego kibica mundial w Italii zapewne nie będzie cieszył się aż tak wielkim zainteresowaniem, jak męskie zmagania. Wszystko przez to, że podopiecznych trenera Makowskiego zabraknie w gronie uczestników najważniejszej imprezy tego roku. Biało-czerwone o bilet na mistrzostwa świata rywalizowały u siebie, a ich przeciwniczkami były Szwajcarki, Hiszpanki oraz Belgijki. Wprawdzie z dwoma pierwszymi zespołami poradziły sobie bez problemu, ale potknęły się na coraz lepiej radzących sobie nie tylko w europejskiej, ale i światowej czołówce – Belgijkach. W przeciwstawieniu się im nie pomogły nawet najbardziej utytułowane polskie zawodniczki z Małgorzatą Glinką-Mogentale i Katarzyną Skowrońską-Dolatą na czele. Stąd też nasze siatkarki zmagania innych zespołów obejrzą w telewizji, a co gorsze – stracą cenne rankingowe punkty, bowiem cztery lata temu uplasowały się na dziewiątej pozycji. W przeszłości spisywały się jeszcze lepiej, ale było to bardzo dawno, dawno temu. Najlepszy wynik osiągnęły w 1952 roku, kiedy to stanęły na drugim stopniu podium. W kolejnych turniejach dwukrotnie zajmowały jeszcze trzecie miejsce – po raz ostatni w 1962 roku. Zatem na medal pań w czempionacie globu czekamy już ponad 50 lat i nie zanosi się na to, by ta sytuacja w najbliższych latach uległa zmianie.

Pierwsze mistrzostwa świata kobiet odbyły się we wspomnianym już 1952 roku, a ich gospodarzem było ZSRR, który odprawił z kwitkiem wszystkich rywali i zapisał się w annałach jako historyczny triumfator czempionatu globu. Warto dodać, że w późniejszych latach jeszcze tylko Japonkom w 1967 roku udało się zdobyć mistrzostwo, będąc gospodarzem turnieju. To właśnie te dwie reprezentacje znajdują się na czele klasyfikacji wszech czasów. Siatkarki ze Związku Radzieckiego aż pięciokrotnie okazywały się najlepsze w mundialu, zaś zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni tego zaszczytu dostępowały trzykrotnie. Trzy złote krążki na swoim koncie mają także Kubanki, których dominacja przypadła głównie na lata dziewięćdziesiąte. Z kolei we wcześniejszym dziesięcioleciu w mistrzostwach świata dzieliły i rządziły Chinki. Ostatnie dwa turnieje tej rangi wygrały Rosjanki, które do sukcesu prowadziły między innymi: Jelena Godina (najlepsza serwująca), Tatjana Koszelewa (najlepsza atakująca), Jekaterina Gamova (MVP). Co ciekawe wówczas jednak nie błyszczały ani w mistrzostwach Europy, ani w igrzyskach olimpijskich. Dopiero w ubiegłym roku, po dwunastu latach przerwy, udało im się stanąć na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy. Ale czy za kilkanaście dni sięgną po kolejny sukces?

Jednak obecnie chrapkę na powtórzenie wyczynu ZSRR oraz Japonii mają Włoszki, ale przed nimi nie lada wyzwanie, bowiem chętnych do zdobycia medalu jest aż nadto. Reprezentantki Italii już raz w historii zasmakowały złota mistrzostw świata, a było to w 2002 roku, kiedy turniej rozgrywany był w Niemczech. Wówczas siatkarki z Półwyspu Apenińskiego do zwycięstwa poprowadziła Elisa Togut. Wydaje się, że teraz w odniesieniu dobrego wyniku mogą im pomóc ściany, ale turniej jest długi, droga do półfinału kręta, a wśród kandydatów do medali można wymienić chociażby Brazylijki, Amerykanki, Japonki, Chinki, Serbki czy wspomniane już Włoszki i Rosjanki. A może pojawi się czarny koń, który pokrzyżuje plany faworytom? O tym, kto zapisze kolejną kartę w historii żeńskiej siatkówki, przekonamy się 12 października.źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2014-09-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved