Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. H: Polacy walczą o medale, Rosjanie pokonani

MŚ, gr. H: Polacy walczą o medale, Rosjanie pokonani

fot. Łukasz Krzywański

Dwa sety wystarczyły biało-czerwonym, by wywalczyć awans do półfinału mistrzostw świata. Polacy wykonali nawet więcej niż plan minimum, pokonując po tie-breaku Rosjan. Dzięki wygranej Polacy zwyciężyli w grupie i w półfinale zmierzą się z Niemcami.

Już pierwsza akcja pojedynku pokazała, że żadna z drużyn nie odpuści. Górą w niej byli Rosjanie i to oni od początku byli o maleńki kroczek przed biało-czerwonymi. Po polskiej stronie skutecznie atakował jednak Mateusz Mika, a gdy punkt z zagrywki zdobył Fabian Drzyzga, to biało-czerwoni objęli dwupunktowe prowadzenie (4:2). Reprezentanci Polski rozkręcali się z każdą kolejną akcją i po kontrze Mariusza Wlazłego prowadzili już 7:3, a na pierwszy regulaminowy czas zeszli po ataku ze środka Piotra Nowakowskiego (8:4). Po przerwie błąd dotknięcia siatki po polskiej stronie boiska zbliżył Rosjan na 6:8, jednak kiedy w aut uderzył Pawłow, gospodarze powrócili do czteropunktowej nadwyżki (12:8). W dodatku Wlazły wykorzystywał każdą okazję na zdobycie punktu i po jego kolejnej kontrze o czas poprosił trener Woronkow (9:14). To jednak nic nie pomogło i nadal na siatce szaleli biało-czerwoni, którzy zatrzymali w natarciu Pawłowa (15:9). To polska reprezentacja od początku nadawała ton grze. Rosjanie nieskutecznie próbowali im zagrozić, pojedyncze zagrania Spiridonowa – to było wszystko na co pozwalali im Polacy. Rosjanin też w pełni nie wspomagał swojej drużyny i zaczął się mylić, co tylko pozwalało ekipie Stephane’a Antigi utrzymywać przewagę. W dodatku w odpowiednim momencie załączał się zawsze polski blok i przewaga biało-czerwonych nie podlegała dyskusji (20:14). W końcówce Pawłow jeszcze próbował postraszyć polskich przyjmujących swoją zagrywką, na co profilaktycznie Antiga zareagował przerwą (19:22). Po niej Rosjanin po raz kolejny punktował zagrywką, ale w kolejnej akcji Mika udanie atakował z lewego skrzydła. Następna piłka również powędrowała do niego, ale wtedy Rosjanie skutecznie zagrali blokiem. Taka nadwyżka jednak wystarczyła Polakom, a partię zakończył błędem Muserskij.

Druga partia rozpoczęła się równie dobrze dla polskiego zespołu – od skutecznej kontry. Rosjanie jednak starali się naciskać na rywali swoją zagrywką i wyszli na prowadzenie, ale tylko chwilowe. Błąd przyjezdnych dał biało-czerwonym prowadzenie, które asem serwisowym podwyższył Drzyzga (5:3). Rosjanie nadal jednak walczyli i po bloku na Mice i wygranej walce na siatce wyrównali po 6. Na pierwszej przerwie technicznej to jednak Polacy przewodzili 8:6, a wszystko za sprawą skutecznego w ataku Karola Kłosa. Powrót na boisko okazał się bardzo szczęśliwy, bowiem Wlazły zatrzymał w ataku Spiridonowa, a Nowakowski punktował asem serwisowym. Trener Woronkow nie czekał dłużej i poprosił o przerwę (6:10). Jego podopieczni próbowali, m.in. blokiem wytrącić Polaków z ich rytmu, ale za każdym razem gospodarze odpowiadali skutecznymi uderzeniami i utrzymywali prowadzenie (14:11). Z czasem praca rywali w obronie zaczęła przynosić efekty i gdy długą akcję przebiciem w aut zakończył Mika, ekipa z Rosji zbliżyła się na 13:14. Chwilę później, gdy w polu zagrywki „odpalił” Muserskij, Rosjanie wyrównali po 15, a po kontrze Pawłowa objęli prowadzenie 16:15, a w aut zaatakowali Polacy (17:15). Kiedy jednak w pole zagrywki powędrował Nowakowski, biało-czerwoni najpierw wyrównali, a chwilę później po bloku Kłosa i Drzyzgi odzyskali prowadzenie (18:17). Czas wykorzystał Woronkow, ale nic to nie dało. Po nim ponownie skutecznie zagrali Polacy i po kontrze Winiarskiego oraz błędzie Sawina prowadzili już 20:17. Różnica utrzymała się do końca i po bloku Nowakowskiego i Miki biało-czerwoni mieli piłkę setową (24:20). Mimo że dwie kolejne akcje wygrali przeciwnicy, a o czas poprosił Antiga, polski blok postawił kropkę nad „i”. Polacy wygrali drugiego seta i awansowali do półfinału.

Trzeciego seta w składzie biało-czerwonych rozpoczął Michał Kubiak, który zastąpił Michała Winiarskiego. Trochę rozluźnieni Polacy pozwolili od pierwszych akcji narzucić rytm gry rywalom i Rosjanie, m.in. po błędach gospodarzy oraz kontrze Ilinycha, przewodzili 6:2. Na przerwę techniczną obie ekipy sprowadził blok Rosjan na Mice (8:3), a rywale zaczęli wyraźnie przewodzić na boisku. Ciężar gry w ekipie gości wziął na siebie Ilinych, który kończył większość rosyjskich akcji (12:6). Podopieczni Stephane’a Antigi zaczęli odrabiać straty, gdy w bloku dobrze zagrali Wlazły i Nowakowski (9:13), te nadal były jednak dość wysokie. Kolejny blok Nowakowskiego, tym razem na Spiridonowie, zniwelował je jeszcze bardziej (12:15). Swoje dołożył też w kontrze Mika (14:16), a także Wlazły (15:16). Powoli, ale skutecznie biało-czerwoni odrabiali straty z początku seta. Rosjanie grali jednak do końca i po błędzie polskiej ekipy w ataku przewodzili znowu wysoko (21:17). Skuteczni Pawłow i Ilinych oraz coraz częściej mylący się Polacy sprawili, że ekipa przyjezdnych miała piłkę setową (24:18). Choć zespół Stephane’a Antigi jeszcze próbował się wybronić, świetnie zagrywał Konarski, a atakowali Wlazły i Kubiak, to jednak polskiej drużynie nie udało się dogonić przeciwników. Partię zakończył blok na Kubiaku.W pierwszych akcjach Rosjanie próbowali przedrzeć się przez polski blok, ale ten po kilkukrotnych próbach wreszcie skutecznie zatrzymał Ilinycha. Rosjanie zrewanżowali się jednak tym samym i gdy zablokowali Mikę, przewodzili 4:2 i utrzymywali dobrą grę przez dłuższy czas (8:5). W dodatku Wolwicz udanie uderzył z pola zagrywki, a Mika dwukrotnie zaatakował po antence i przewaga rywali była znaczna (13:7). Wtedy miejsce wspomnianego przyjmującego na boisku zajął Buszek, a Wlazły zaczął potężnie uderzać zagrywką (9:13). Swój mały udział w odrabianiu strat przez polski team miał Ilinych, który uderzył w aut, a następnie zupełnie popsuł atak (11:13). O czas poprosił szkoleniowiec Rosjan, po nim jego zespół zaczął grać trochę skuteczniej, ale na jego dobre akcje równie dobrymi odpowiadali biało-czerwoni. Po drugim regulaminowym czasie udanie zaatakował Kubiak i różnica była minimalna. Kilkadziesiąt sekund później przyjmujący punktował blokiem i był remis 16:16. Na prowadzenie nie trzeba było długo czekać, dał je kolejny polski blok – Buszek/Nowakowski/Zagumny (18:17). To szybko wróciło na stronę rosyjską – po zagrywce Wolwicza (19:18). Autowe zbicie z lewego skrzydła Konarskiego oraz błędy sprawiły, że w najważniejszej fazie seta zespół ze Wschodu prowadził 22:19. Ważne punkty zdobywał w niej Muserskij i on też miał okazję zakończyć partię z pola zagrywki. Ostatecznie uderzył w aut, ale co jemu się nie udało, udało się Pawłowi w kontrze.

Mika atakiem, a Nowakowski zagrywką zdobywali pierwsze punkty w secie decydującym i od pierwszych akcji polska ekipa wysunęła się na prowadzenie, które chwilę później potężną zagrywką podwyższył Wlazły (4:1). Dwie akcje później ten sam zawodnik dołożył punkt w kontrze (6:2). Rosjanie nie mogli przebić się przez siatkę, gdzie znowu brylował Kubiak (8:3). Choć przeciwnicy starali się odpowiadać skutecznymi uderzeniami, czy to ze skrzydeł, czy ze środka, to jednak podopieczni Stephane’a Antigi mieli pałeczkę pierwszeństwa po swojej stronie i to oni pewnie przewodzili grze. Rosjanie próbowali jeszcze nawiązać walkę, ale po pojedynczym bloku Muserskiego na Nowakowskim nadal mieli spore straty (7:10). Na skutecznych Polaków nie było mocnych i po zagrywce w siatkę Rosjan przed polską reprezentacją otworzyła się szansa na zakończenie spotkania. Spiridonow obronił pierwszą piłkę setową, ale w kolejnej akcji nie do zatrzymania był Kubiak i biało-czerwoni triumfowali w całym pojedynku.

Polska – Rosja 3:2
(25:22, 25:22, 21:25, 22:25, 15:11)

Składy drużyn:
Polska: Mika (10), Winiarski (2), Nowakowski (10), Kłos (5), Drzyzga (3), Wlazły (28), Zatorski (libero) oraz Kubiak (13), Konarski (1), Zagumny i Buszek (3)
Rosja: Apalikow (1), Grankin (1), Pawłow (15), Spiridonow (13), Muserskij (16), Ilinych (22), Jermakow (libero) oraz Gołubiew (libero), Wolwicz (7), Sawin (1) i Makarow

Zobacz również:
Wyniki III fazy mistrzostw świata

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-09-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved