Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. G: Niemcy w meczu z Iranem wywalczyli półfinał

MŚ, gr. G: Niemcy w meczu z Iranem wywalczyli półfinał

Podopieczni Vitala Heynena w pełni powetowali sobie wczorajszą porażkę z Francuzami. Dzięki zwycięstwu w trzech setach z Iranem Niemcy zapewnili sobie awans do półfinału. Francuzom, aby znaleźć się w najlepszej czwórce, wystarczy w czwartek tylko wygrany set.

Mecz zapoczątkowało niedokładne przyjęcie Niemców i wykorzystana przechodząca piłka przez Adela Gholamiego. W kolejnych akcjach zespoły grały punkt za punkt – niezbyt trudna zagrywka obu ekip pozwalała na kombinacyjną grę rozgrywających i ciekawe ataki na pojedynczym bloku (5:5). Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła przy prowadzeniu Niemców 8:5, po udanym ataku z lewego skrzydła Denisa Kaliberdy. Po niej niemiecka drużyna umocniła się na prowadzeniu, dzięki lepszej zagrywce i odrzuceniu przeciwnika od siatki (13:6). Poprawa przyjęcia po stronie irańskiej przełożyła się od razu na zmniejszenie różnicy punktowej (14:11). Drugą przerwę techniczną wywołał Sebastian Schwarz atakiem blok-aut (16:11). Błędy Irańczyków, jak zepsute zagrywki czy przekroczenie linii ataku, uniemożliwiły im doprowadzenie do wyrównanej walki. Zamiast tego ich gra powoli się rozsypywała. Niemcy wykorzystywali wszystkie okazje do zdobywania cennych „oczek”. Grali dobrze systemem blok-obrona oraz byli skuteczni w kontrze. Taka postawa dała im wysokie zwycięstwo w pierwszej partii 25:15.

Błędy w polu serwisowym obu zespołów rozpoczęły drugą odsłonę meczu. Krótkie akcje nie przyniosły wielu emocji. Podobnie jak w pierwszym secie, na pierwszej przerwie technicznej Niemcy mieli prowadzenie, po kiwce Gyorgy Grozera (8:6). Po powrocie na boisko obie ekipy poprawiły przyjęcie, co spowodowało ciekawsze rozwiązania akcji na siatce. Niemcy dobrze grali w obronie, ale coraz częściej zaczęli się nabijać na irański blok, a to doprowadziło do wyrównania (13:13). Druga przerwa techniczna nastąpiła po bloku Dirka Westphala na Amirze Ghafourze (16:14). W kolejnych akcjach sytuacja na boisku nie uległa zmianie. Niemcy starali się utrzymać nieznaczne prowadzenie, a pomagali im w tym rywale, którzy w decydującej fazie seta zaczęli znów popełniać masę błędów własnych. Bohaterem końcówki seta był Grozer, który prezentował ciekawe rozwiązania akcji, kilkakrotnie zmieniając tempo i technikę ataku (23:19). Irańczycy znaleźli w sobie jeszcze siły, aby zbliżyć się na dwa „oczka” do reprezentacji Niemiec, jednak nie wybili ich z rytmu. Blok Marcusa Bohme na Seyedzie Mousavi zakończył partię (25:21).

Niemcy efektownie zaczęli trzeciego seta, bo od świetnych zagrywek Grozera, które ustawiły niemieckiej drużynie akcje w kontrze (3:1). Kolejne akcje obfitowały w mocne ataki, ale nieco lepsi na siatce oraz w obronie okazali się Irańczycy, którzy schodzili na pierwszą przerwę techniczną z „oczkiem” przewagi po bloku na Grozerze (8:7). Po regulaminowym czasie Irańczycy w końcu wskoczyli na swój wysoki poziom gry i zaczęli dominować na boisku. Coraz częściej blokowali i bronili ataki Niemców. Skuteczność w ataku pokazali również irańscy środkowi (12:8). Dobra gra podopiecznych trenera Slobodana Kovaca nie trwała długo, bowiem serią mocnych zagrywek popisał się Grozer. Po jego asie serwisowym zespoły schodziły na drugą przerwę techniczną (16:12). Ostatnia faza partii należała do Jochena Schopsa, który wchodząc z ławki, dobił zespół Iranu mądrymi skrótami w polu serwisowym (21:14). Tak wysoka przewaga okazała się nie do odrobienia przez irańską ekipę. Ostatnie słowo w spotkaniu miał Gyorgy Grozer, który skończył atak na pojedynczym bloku z prawego skrzydła (25:19).

Niemcy – Iran 3:0
(25:15, 25:21, 25:19)

Niemcy: Schwarz (2), Kaliberda (7), Bohme (8), Grozer (22), Kampa (4), Gunthor (5), Steuerwald (libero) oraz Kuhner, Westphal (1), Schops (2) i Fromm (1)
Iran: Marouflakrani, Ghaemi (7), Mousavi (7), Gholami (3), Ghafour (9), Mirzajanpour (7), Zarif (libero) oraz Mahmoudi (1), Ebadipour (1), Mahdavi i Tashakori (3)