Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Chinki najlepsze w Pucharze Azji

Chinki najlepsze w Pucharze Azji

fot. FIVB

W chińskim Shenzhen odbyła się kolejna edycja Pucharu Azji. Tym razem najlepsze okazały się gospodynie, które w imprezie tej triumfowały już w 2008 i 2010 roku. Nie wszystkie zespoły wystąpiły jednak w swoich najsilniejszych składach.

Tuż przed mistrzostwami świata odbyła się kolejna edycja Pucharu Azji siatkarek. Większość czołowych zespołów tego kontynentu zdecydowała się więc na wystawienie w tych zawodach składów rezerwowych. Jedynie Koreanki udały się do Shenzhen w najsilniejszym zestawieniu, jednak nie udało im się triumfować w zmaganiach. Powtórzyły jedynie sukces z 2008 roku, kiedy to stanęły na drugim stopniu podium. Tym razem w finale musiały uznać wyższość gospodyń. Chinki wygrały zresztą trzy z czterech dotychczasowych pucharów. Na podium nie stanęły w 2012 roku, ale zapewne tylko dlatego, że wówczas w ogóle nie wzięły udziału w turnieju.

Początek pierwszej partii finałowego meczu lepiej ułożył się dla Koreanek, ale z biegiem czasu gra zaczęła się wyrównywać. Coraz lepiej prezentowały się chińskie skrzydłowe, a przyjezdnym przytrafiały się błędy. O sukcesie w tej części meczu musiała zadecydować dopiero walka na przewagi. Skuteczniej zaprezentowały się w niej brązowe medalistki olimpijskie z Pekinu, a as serwisowy Wang Qi dał im triumf 29:27. Drugi set również był bardzo zacięty. Kontuzji kostki doznała w nim Songyi Han, ale to jej koleżanki prowadziły 24:22. Wprawdzie udane kontry Kim Yeon Koung dały przyjezdnym remis, ale dwa bloki Chinek przechyliły szalę zwycięstwa na ich korzyść. W trzeciej odsłonie obie ekipy szły łeb w łeb, ale w jej środkowej fazie gospodynie odskoczyły od rywalek. Koreankom udało się doprowadzić do remisu, ale w końcówce ich liderka nie potrafiła przedrzeć się przez blok przeciwniczek, a to ostatecznie zaowocowało ich porażką 0:3.

Wynik z 2012 roku powtórzyły reprezentantki Kazachstanu, które zajęły trzecie miejsce, ogrywając Japonki. Jednak zwycięstwo nie przyszło im łatwo. Mimo że zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni nie grały w najsilniejszym składzie, to dzielnie stawiały opór rywalkom. Do wyłonienia zwycięzcy spotkania potrzebny był tie-break, a w nim skuteczniej zaprezentowały się Kazaszki. Do sukcesu poprowadziły je Tatjana Mudrickaja oraz Sana Anarkułowa, które zdobyły po 21 punktów.Finał

Chiny – Korea Południowa 3:0
(29:27, 26:24, 25:22)

Mecz o 3. miejsce

Kazachstan – Japonia 3:2
(26:28, 25:23, 25:14, 19:25, 15:7)

Klasyfikacja końcowa

1. Chiny
2. Korea Południowa
3. Kazachstan
4. Japonia
5. Tajlandia
6. Tajwan
7. Iran
8. Wietnam

Nagrody indywidualne

Najlepsza rozgrywająca: Xia Ding (Chiny)
Najlepszy atakująca: Zang Chang Ning (Chiny)
Najlepiej blokująca: Yan Ni (Chiny)
Najlepiej przyjmująca: Kim Yeon Koung (Korea)
Najlepsza libero: Miku Torigoe
MVP: Yan Ni (Chiny)

źródło: fivb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-09-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved