Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. F: Niemcy z awansem do trzeciej rundy mundialu

MŚ, gr. F: Niemcy z awansem do trzeciej rundy mundialu

O ostatnim, trzecim miejscu  w grupie F, premiowanym awansem do najlepszej szóstki mistrzostw świata, decydował pojedynek Niemców z Kanadyjczykami. Nasi zachodni sąsiedzi nie pozostawili złudzeń swoim dzisiejszym rywalom.

Lepiej w decydujący o awansie do kolejnej fazy mecz weszli Kanadyjczycy (8:5). Niemcy pomimo często ustawianych bloków nie potrafili zatrzymać ataków przeciwników. Przewaga siatkarzy z Kanady utrzymywała się, po autowym ataku Sebastiana Schwarza pierwszy czas wykorzystał trener Vital Heynen (10:14). Kolejny efektowny atak Gavina Schmitta sprowadził zespoły na drugą przerwę techniczną, podczas której siatkarze Glenna Hoaga prowadzili czterema punktami. Seria trudnych zagrywek Denisa Kaliberdy pozwoliła na doprowadzenie do remisu (16:16). Obaj rozgrywający ciekawie prowadzili grę, było niewiele obron. Żadna z drużyn nie potrafiła zbudować prowadzenia, pomimo kolejnych zmian w obu ekipach akcje były wyrównane (22:22). Chociaż Kanadyjczycy mieli kilka szans na zakończenie seta na swoją korzyść, nie wykorzystali ich. Nieco chaotyczna gra nie przeszkodziła w zwycięstwie Niemcom, którzy po ataku György Grozera zapisali tego seta na swoim koncie.

Kolejna odsłona spotkania rozpoczęła się od wyrównanej walki. Żadna z drużyn przez dłuższy czas nie potrafiła wyjść na wyraźne prowadzenie. Niemcy nie mieli problemów z przyjęciem zagrywki, dzięki czemu Lukas Kampa ciekawie rozkładał atak (14:12). Siatkarze z Kanady nie poddawali się, dobra gra środkowych pozwoliła na doprowadzenie do remisu (15:15). Podopieczni trenera Heynena poprawili grę blokiem, dzięki czemu utrzymywali sytuacyjną przewagę. Z akcji na akcję coraz pewniej punktowali Grozer i Kaliberda (21:18). Siatkarze Glenna Hoaga jednak nie odpuszczali (20:21). Chwilowy zryw nie wystarczył na zatrzymanie rozpędzonych przeciwników i po ataku Kaliberdy to Niemcy wygrali drugiego seta, jednocześnie meldując się w najlepszej szóstce turnieju.

Pomimo zapewnionego awansu do kolejnej fazy i głębokich zmian w składzie, Niemcy nie stracili koncentracji (8:5). Po przerwie technicznej gra wyrównała się. Kanadyjczycy znacznie poprawili grę blokiem, dobrze atakował Justin Duff. W drugiej części seta gra Kanadyjczyków ponownie posypała się, a Niemcy z łatwością, zmniejszając ilość błędów własnych, odrobili straty (18:18). Set nie miał większego tempa. Autowy atak Duffa zakończył pojedynek.

Niemcy – Kanada 3:0
(28:26, 25:22, 25:23)

Niemcy: Grozer (18), Kaliberda (13), Schwarz (5), Broshog (4), Böhme (1), Kampa (1), Tille (libero) oraz Günthör (1), Kühner (2), Schöps (7), Westphal (7) i Steuerwald (libero)
Kanada: Schmitt (10), Duff (8), Perrin (6), Hoag (3), Schneider, Simac, Lewis (libero) oraz Sanders, Van Lankvelt (3), Soonias (4), Vigrass (8) i Winters (6)

Po meczu powiedzieli:

Frederic Winters, kapitan reprezentacji Kanady: – Niemcy wykorzystali dziś swój potencjał, natomiast my nie pokazaliśmy wszystkiego, co potrafimy. W całym turnieju nie graliśmy jednak źle i możemy być z siebie dumni. Przed naszą drużyną widzę jasną przyszłość.

Jochen Schöps, kapitan reprezentacji Niemiec: – Jestem bardzo zadowolony, że nie jest to moja ostatnia konferencja prasowa podczas tych mistrzostw. Mecz był bardzo wyrównany, każdy set to dwa-trzy punkty różnicy, choć nie stał na najwyższym poziomie.

Glenn Hoag, trener reprezentacji Kanady: – Oczywiście jesteśmy rozczarowani tą porażką. Zaczęliśmy mecz całkiem dobrze, lecz popełniliśmy potem kilka błędów, na tym poziomie niewybaczalnych. Takiej okazji Niemcy nie mogli zmarnować.

Vital Heynen, trener reprezentacji Niemiec: – Przed mistrzostwami, jak zwykle, wysłałem maila do prezesa Niemieckiego Związku Siatkówki, w którym napisałem, czego można się spodziewać po mojej drużynie. Stwierdziłem, że awansujemy do szóstki, jeśli zagramy na maksimum naszych możliwości i będziemy mieli dużo szczęścia. Dziś w pierwszym secie wypadliśmy słabo, za to szczęścia mieliśmy mnóstwo i tylko dlatego pokonaliśmy Kanadę.