Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. F: Rosjanie pewnie pokonali Niemców

MŚ, gr. F: Rosjanie pewnie pokonali Niemców

Rosjanie w trzech odsłonach rozprawili się z reprezentacją Niemiec. Dzięki temu umocnili się na drugiej pozycji w grupie F. Najwięcej emocji było w trzecim secie, rozstrzyganym na przewagi. Pierwsze dwie partie pewnie padły łupem Sbornej.

Bardzo dobrze w mecz weszli Rosjanie, jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną trener Vital Heynen poprosił o pierwszy czas (6:2). Od początku zupełnie nieskuteczny był György Grozer, przez co straty Niemców rosły (5:12). Obie drużyny dobrze wykonane akcje przeplatały prostymi błędami. Chociaż siatkarze z Niemiec starali się odrobić straty, Rosjanie kontrolowali sytuację. Równo atak rozkładał Sergey Grankin, wysoką skuteczność utrzymywali zarówno rosyjscy skrzydłowi jak i środkowi. Chociaż w drugiej części seta trener Heynen w miejsce Grozera wprowadził Jochena Schöpsa, jego podopieczni nie zdołali odwrócić losów seta. Błąd Lukasa Kampy zakończył jednostronną partię.

Rosjanie również w drugim secie od początku zaczęli dominować, efektownie blokując kolejne ataki rywali. Wobec niemocy swojego zespołu bardzo szybko oba czasy wykorzystał trener Vital Heynen (5:10). Swobodnie punktował Aleksiej Spiridonow. Chociaż Niemcy przez chwilę zniwelowali straty, Rosjanie szybko ponownie zbudowali przewagę (16:12). Pomimo kolejnych zmian siatkarze trenera Heynena nie potrafili ułożyć swojej gry. Skuteczność poprawił Grozer, jednak to nie wystarczyło na rozpędzonych przeciwników. Ostatni punkt w drugiej odsłonie spotkania zdobył Dmitrij Ilinych.

Po dziesięciominutowej przerwie Niemcy znacznie pewniej powrócili do gry. Nie zdeprymowało to Rosjan, którzy szybko nie tylko odrobili straty, ale również wyszli na prowadzenie. Bardzo dobrze atakował Paweł Moroz. W przeciwieństwie do poprzednich setów podopieczni Andrieja Woronkowa nie potrafili utrzymać i stopniowo powiększać przewagi. Niemcy coraz lepiej grali blokiem oraz popełniali znacznie mniej błędów niż w poprzednich setach (17:17). Chociaż w końcówce siatkarze trenera Heynena wyszli na prowadzenie, Rosjanie nie stracili zimnej krwi i to do nich należały ostatnie akcje tego meczu.

Niemcy – Rosja 0:3
(17:25, 18:25, 24:26)

Niemcy: Grozer (10), Kaliberda (9), Böhme (5), Schwarz (3), Günthör (1), Kampa, Tille (libero) oraz Broshog (4), Fromm (1), Westphal (1), Schöps (1) i Kühner
Rosja: Moroz (13), Ilynych (11), Muserskij (10), Spirydonow (9), Apalikow (8), Grankin (3), Gołubiew (libero) oraz Makarow i Wolwicz

Po meczu powiedzieli:

Jochen Schöps, kapitan reprezentacji Niemiec: – Rosjanie byli dziś od nas dużo lepsi. W pierwszym i drugim secie graliśmy znacznie poniżej naszego normalnego poziomu. W trzecim goniliśmy, ale było już za późno. Teraz czekamy już na ostatni mecz.

Siergiej Makarow, kapitan reprezentacji Rosji: – Zaczęliśmy bardzo dobrze, ale w trzecim secie popełniliśmy za dużo błędów. Atmosfera była wtedy nerwowa za sprawą prowokacji trenera reprezentacji Niemiec. My też myślimy już o jutrzejszym meczu.

Vital Heynen, trener reprezentacji Niemiec: – Po pierwsze – od początku turnieju powtarzam, że w finale spotkają się Brazylia i Rosja, i nie zmieniam zdania. Po drugie – szanuję Rosjan jako sportowców, ale nie podoba mi się to, co Siergiej Makarow powiedział o mojej prowokacji. Wszyscy mogą się pomylić: mylą się siatkarze, mylą trenerzy, mylą się także sędziowie. Poprosiłem o challenge – powiedzieli, że był aut. Na telebimie widać było jednak linię, więc poprosiłem tylko o ponowne sprawdzenie.

Andriej Woronkow, trener reprezentacji Rosji: – Mecz z Kubą zakończył pewien etap. Dziś zaczęliśmy kolejny, znacznie trudniejszy i ważniejszy. Przed spotkaniem z Niemcami postawiliśmy sobie zadanie, aby tak ich rozpracować, aby wyłączyć z gry ich czołowych zawodników.