Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. E: Amerykanie zgodnie z planem

MŚ, gr. E: Amerykanie zgodnie z planem

Siatkarze ze Stanów Zjednoczonych pewnie pokonali reprezentację Australii. Zaledwie trzech setów potrzebowali podopieczni Johna Sperawa, aby zakończyć to spotkanie. Jutro rozstrzygną się losy awansu do 3. rundy zespołów z grupy E.

Początek sobotniego wieczornego meczu to pojedynek USA kontra Thomas Edgar. Australijski atakujący (4. w klasyfikacji najskuteczniejszych siatkarzy mundialu) dał reprezentacji prowadzenie na otwarcie meczu, za chwilę – przy wyniku 6:2 dla rywali – trzy razy zaatakował po przekątnej, raz blokując utrudnił zbicie Amerykanom, dzięki czemu Australijczycy „doszli” na 7:6.

Po pierwszej przerwie technicznej faworyci zaczęli zwiększać przewagę: po mocnej zagrywce z wyskoku Paula Lotmana było 13:8 i Jon Uriarte musiał poprosić o przerwę, jednak jego podopieczni nie znajdowali potem sposobów na zatrzymanie na siatce czołowych punktujących mistrzostw – Taylora Sandera (2. miejsce) i Matthew Andersona (3.). A że Australijczycy słabo przyjmowali zagrywkę, nie byli w stanie dobrze dograć piłki do Edgara, czyli wykorzystać swojego największego atutu.

Drugi set był najbardziej emocjonujący. Australijczyków „niósł” doping 3 tys. kibiców, którzy w myśl zasady „sympatyzuj ze słabszym” gorąco oklaskiwali każde udane zagranie przegrywających mecz za meczem Australijczyków. Ogromny aplauz wywołał blok Zingela i Edgara, gdy powstrzymali atak Sandera. Za chwilę Sander posłał piłkę znad siatki za boisko. A po zagrywce Thomasa Ewena Douglasa-Powella piłka uderzyła w taśmę i spadła przed zaskoczonym Sanderem – był remis 12:12. Za chwilę po autowym ataku Sandera Australijczycy prowadzili dopiero drugi raz w meczu (14:13). Amerykanie po wziętym czasie szybko się pozbierali, zdobywając 4 pkt. z rzędu i… znowu stracili prowadzenie (18:18). To był ostatni przestój w grze kadry USA.

W trzecim secie Australijczycy długo dotrzymywali kroku faworytom. Zaraz po pierwszej przerwie technicznej ulegali tylko 7:8. W trzech kolejnych akcjach zniszczył ich Anderson – dwoma atakami i asem z zagrywki (11:8). Australijczycy jeszcze raz zerwali się do odrabiania strat i po ataku po skosie Edgara zbliżyli się na 20:18 i 21:19. Wtedy błysnął Sander, znajdując dziurę w bloku rywali, a w kolejnej akcji oszukał ich sprytną techniczną zagrywką tuż za siatkę.

Australia – USA 0:3
(15:25, 19:25, 20:25)

Australia: Edgar (13), Zingel (7), Douglas-Powell (4), Sukochev (2), Smith (2), Passier (1), Perry (lbero) oraz Peacock, Carroll, Smith (2), Mote (5) i Roberts
USA: Anderson (12), Sander (11), Lotman (9), Holt (9), Lee (6), Christenson (2), Shoji E. (libero)

Aidan Zingel (kapitan reprezentacji Australii): – Bardzo zależało nam na dobrym widowisku. Amerykanie grali bardzo dobrze zagrywką, a my nie potrafiliśmy się im przeciwstawić. Teraz mam tylko nadzieję, że jutro uda nam się wygrać, bo nie chcielibyśmy skończyć tej rundy na ostatnim miejscu.

Jon Uriarte (trener reprezentacji Australii): – Nasi rywale dzisiaj bardzo dobrze zagrywali – to sprawiło nam największą trudność. Nasza zagrywka nie była na tyle dobra, żeby móc poruszyć amerykańskie przyjęcie. Wiele innych elementów także nie wychodziło nam najlepiej, chociaż bardzo się staraliśmy.

David Lee (kapitan reprezentacji USA): – Dzisiaj z najlepszej strony pokazaliśmy się w polu zagrywki, trzeba też zwrócić uwagę na przyjęcie, które udało nam się utrzymać na naprawdę wysokim poziomie. Jestem bardzo dumny z tego, co osiągnęliśmy i mam nadzieję, że uda nam się utrzymać taki poziom.

John Speraw (trener reprezentacji USA): – W moim zespole największe znaczenie miała dzisiaj zagrywka i przyjęcie. Najbardziej cieszy mnie to, że cała drużyna, ale i poszczególni zawodnicy zrobili duże postępy. Liczę na to, że będziemy w stanie kontynuować grę na takim poziomie jak dzisiaj.

źródło: fivb.org, inf. własna