Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. F: Podział punktów w meczu Kuby z Kanadą

MŚ, gr. F: Podział punktów w meczu Kuby z Kanadą

Podziałem punktów zakończyła się konfrontacja ekip z Kuby i Kanady. Choć ci pierwsi, prowadząc w meczu 2:1, byli o krok od zwycięstwa, siatkarze z Ameryki Północnej zdołali odrobić straty, a następnie w tie-breaku przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Na początku pierwszej partii żadna z drużyn nie mogła wyjść na pewne prowadzenie. Kanadyjczycy dobrze spisywali się w bloku, podczas gdy ekipa kubańska popisywała się mocnymi i skutecznymi atakami. W tym elemencie prym wiódł zwłaszcza Jimenez, który do efektywnych zbić dołożył jeszcze parę asów serwisowych. Błędy podopiecznych Rodolfo Sancheza i kilka skutecznych akcji w wykonaniu Perrina sprawiły jednak, że na drugiej przerwie technicznej 16:14 wygrywała ekipa z Kanady. Po powrocie na parkiet Kubańczycy zaczęli odrabiać straty. Cepeda raz po raz obijał blok rywali i wkrótce to jego drużyna wyszła na prowadzenie. Do stanu 24:22 kubańscy siatkarze utrzymywali dwupunktową przewagę. Wówczas rywale doprowadzili do remisu i o zwycięstwie w secie decydowała gra na przewagi. Seta ostatecznie, po skutecznym ataku i potrójnym bloku na rywalu, rozstrzygnęli na swoją korzyść Kubańczycy, którzy wygrali 27:25.

Partię numer dwa od minimalnej przewagi rozpoczęli triumfatorzy poprzedniej odsłony. Na pierwszej przerwie technicznej jednak prowadzenie było już po stronie kanadyjskiej (8:6). Po wznowieniu gry w szeregach Kubańczyków świetnie spisywał się Uriarte, którego ataki dawały jego drużynie nadzieję na odrobienie strat. Kanadyjczycy nie pozwolili jednak wybić się z rytmu. Poprzez skuteczne ataki i stabilne przyjęcie zagrywki przeciwnika w pełni kontrolowali wydarzenia na boisku. W efekcie do drugiej regulaminowej przerwy w secie odskoczyli Kubie aż na pięć oczek (16:11). W końcówce podopieczni Glenna Hoaga systematycznie powiększali prowadzenie, przez co ich rywale grali coraz bardziej nerwowo. Seta asem serwisowym rozstrzygnął Perrin (25:18).

W kolejnej odsłonie szczęście ponownie zaczęło sprzyjać Kubańczykom. Dzięki dobrej postawie w bloku odskoczyli oni drużynie Kanady na cztery oczka (10:6). Podrażnieni wynikiem Kanadyjczycy nie składali jednak broni. Soonias, Perrin i Winters co chwila przedzierali się przez kubański blok, ale siatkarze Sancheza kontrolowali sytuację. Po kilku skutecznych akcjach w wykonaniu Cepedy, na drugiej przerwie technicznej wygrywali oni już 16:10. Po przerwie obraz gry początkowo nie ulegał zmianie. Ekipa kanadyjska miała problemy ze skończeniem ataku i przyjęciem zagrywki. Wkrótce jednak mylić zaczęli się także rywale, do których zawodnicy z Kraju Klonowego Liścia zbliżyli się na jedno oczko (20:21). Końcówkę punkt za punkt wygrali jednak Kubańczycy (25:23).

Czwartą partię Kanadyjczycy rozpoczęli z dwoma zmianami w składzie. Na boisku pojawili się Schmitt oraz Sanders. Zawodnicy ci byli bardzo zmobilizowani do walki, czego efektem było wysokie prowadzenie Kanady na pierwszej przerwie technicznej (8:4). Po wznowieniu rywalizacji podopieczni trenera Hoaga kontrolowali grę, zaś po stronie kubańskiej zaczęły się szerzyć błędy. W rezultacie przewaga kanadyjskiej ekipy wzrosła wkrótce aż do dziewięciu oczek. Kubańczycy w każdej kolejnej akcji byli coraz bardziej bezradni. Nie potrafili zatrzymać szalejących w ataku Sooniasa i Wintersa. Kanadyjczycy pewnym krokiem zmierzali bowiem do zwycięstwa w secie. Rozbili przeciwników, wygrywając 25:11.

W tie-breaku kluczem do sukcesu okazały się bloki Sooniasa i Simaca. Reprezentacja Kanady górowała w nim od początku, szybko wychodząc na wysokie prowadzenie 7:3. Kubańczycy szukali swojej szansy w silnych atakach, m.in. Jimeneza, przez co zmusili Kanadyjczyków do popełnienia kilku błędów. Ci jednak zdołali utrzymać dwupunktowe prowadzenie. Nie oddali go już do końca partii, którą wygrali 15:13, a całe spotkanie 3:2.

Kuba – Kanada 2:3
(27:25, 18:25, 25:23, 11:25, 13:15)

Kuba: Cepeda (17), Jimenez (14), Mesa (10), Pineiro (5), Valdes (1), Infante (1) Gutierrez (libero) oraz Uriarte (13), Alfonso (4), L. Rodriguez (2), D. Rodriguez (2) i Manzano
Kanada: Soonias (17), Hoag (16), Perrin (13), Simac (9), Duff (3), Sanders (1), Lewis (libero) oraz Winters (10), Schmitt (3), Verhoeff (2), Van Lankvelt (1) i Schneider

Po meczu powiedzieli:

Frederic Winters (kapitan reprezentacji Kanady): – Najważniejsze, że wygraliśmy ten pojedynek. Żeby przejść do kolejnej fazy turnieju, musimy wygrać 4 spotkania, nieważne w ilu setach. To był bardzo trudny mecz. W porównaniu z ostatnim starciem z Kubą, zespół ten znacznie się rozwinął. Trzeci set był kluczowy dla przebiegu tego spotkania – popełniliśmy zbyt dużo błędów, chcieliśmy to naprawić. Nasza złość wyszła na boisku i udało nam się tak wysoko wygrać czwartego seta. Dzięki temu zwycięstwu, które nas bardzo podbudowało, triumfowaliśmy w całym pojedynku.

Rolando Cepeda Abreu (kapitan reprezentacji Kuby): – Jesteśmy smutni z powodu tej przegranej. Popełniliśmy wiele błędów, które zadecydowały o naszej przegranej. Mieliśmy problem z koncentracją. Nie potrafiliśmy wyjść na prowadzenie w tie-breaku i to sprawiło, że przegraliśmy to spotkanie.

Glenn Hoag (trener reprezentacji Kanady): – Jestem szczęśliwy z powodu zwycięstwa. Nie graliśmy na najwyższym poziomie – szczególnie w trzecim secie mieliśmy problemy ze skończeniem ataku, co z kolei bardzo dobrze wychodziło Kubańczykom. Po tym wyczerpującym spotkaniu musimy odpocząć przed trudnym starciem z Finlandią.

Rodolfo Sanchez (trener reprezentacji Kuby): – Przede wszystkim gratulacje dla Kanadyjczyków, którzy triumfowali. Z seta na set staraliśmy się poprawić naszą grę. To jednak nam nie wyszło – popełnialiśmy coraz więcej błędów. Straciliśmy koncentrację, wyszedł też brak naszego doświadczenia. Jestem jednak zadowolony z postawy swoich podopiecznych, ale by pokazać się z jak najlepszej strony w kolejnych meczach, musimy dać z siebie jeszcze więcej.