Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ, gr. F: Niemcy zdecydowanie lepsi w meczu z Chinami

MŚ, gr. F: Niemcy zdecydowanie lepsi w meczu z Chinami

Większych emocji nie było w pojedynku pomiędzy reprezentacjami Chin i Niemiec. Podopieczni Vitala Heynena niemal przez cały mecz kontrolowali wydarzenia na boisku, pewnie pokonując ekipę z Państwa Środka w trzech setach.

Środowy mecz mocnym uderzeniem rozpoczęli Niemcy, którzy dzięki solidnym akcjom Denisa Kaliberdy i Gyorgy Grozera bardzo szybko wyszli na trzypunktowe prowadzenie (5:2). Swoją przewagę powiększyli po zagraniu z drugiej piłki Lukasa Kampy, co przy błędach Lianga Chunlonga i Zhonga Weijuna dało im sporą zaliczkę na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Chwila pauzy dodatkowo zmobilizowała głodnych zwycięstwa podopiecznych Vitala Heynena – po serii mocnych ataków i asów serwisowych można było zauważyć, że drużyna ta całkowicie podporządkowała sobie rywali (12:5). Powrót zawodników Guochena Xie do spotkania stał się widoczny dopiero w momencie, gdy po raz pierwszy zafunkcjonował ich punktowy blok, będący dużym wyzwaniem między innymi dla Maxa Gunthora. Co więcej, szkoleniowiec ekipy znad Renu był zmuszony do interwencji wraz z chwilą gdy po stronie Chińczyków pojawiły się również oczka zdobyte bezpośrednio zza linii dziewiątego metra (10:13). Remedium na trwający stan rzeczy okazało się ponowne złożenie ciężaru gry na Grozera, którego atak wyprowadził zespół z Niemiec na sześciopunktowe prowadzenie (16:10). Warto zaznaczyć, że dalszej dominacji tej ekipy nie przerwały siatkarskie gwoździe prezentowane raz po raz przez Yuana Zhi i Jiao Shuao, a nawet skuteczna gra Azjatów w obronie nie wystarczyła do powstrzymania ataków ze środka Marcusa Bohme (21:14). Mimo kilku wymuszonych błędów ze strony prowadzących, sportowej sprawiedliwości stało się zadość i po zagraniach Sebastiana Schwarza to Niemcy cieszyli się z objęcia prowadzenia w meczu (25:19).

Tym, co na początku drugiej partii najbardziej imponowało w grze Chińczyków, była niewątpliwie efektowna gra w defensywie, która niestety nie przynosiła im zbyt wielu korzyści w ataku (6:4). Nawet mimo widowiskowych zagrań Chunlonga i licznych błędów w zagrywce Europejczyków, to drużyna prowadzona przez trenera Heynena ponownie cieszyła się z prowadzenia na pierwszej przerwie technicznej (8:7). Kłopoty ósmego zespołu ostatnich mistrzostw świata rozpoczęły się wraz z postawieniem przez Li Runminga na siatkarski spryt i taktykę – tym razem w roli głównej po stronie Azjatów wystąpił Ji Daoshuai, dzięki któremu chiński zespół wyrównał stan spotkania (12:12). Niestety, radość podopiecznych trenera Xie była krótkotrwała, bowiem ich mnożące się pomyłki w ofensywie nie pozwoliły na przejęcie kontroli w spotkaniu, co raz jeszcze pozwoliło rywalom na odskoczenie na kilka oczek (17:14). Dodatkowo Niemcy nie ustawali w egzekwowaniu niedociągnięć przeciwników, ujawnionych już nie tylko w ofensywie – były one obecne także w obronie, co było widać po niedokładnych piłkach posłanych do Cui Jianjuna (20:16). Ku zaskoczeniu zgromadzonej w Spodku widowni, w końcówce role się odwróciły, bowiem to ekipa pod kierownictwem Genga Xina zaczęła gromadzić na swoim koncie kolejne oczka. Na odrabianie strat było jednak za późno i to siatkarze z Europy zeszli na dziesięciominutową przerwę z dwoma setami prowadzenia (25:22).

Dopiero pierwsze piłki trzeciej odsłony spotkania ujawniły moc niemieckiego potrójnego bloku, który zaczął stanowić zaporę nie do przejścia dla rywali (3:2). Mimo wszystko zawodnicy znad Renu nie potrafili ustrzec się coraz większej liczby niewymuszonych błędów – to, co przede wszystkim rzucało się w oczy, to niestabilność zagrywki, połączona z problemami w przyjęciu Markusa Steuerwalda (10:7). Nie zmieniło to jednak faktu, że nawet wobec wewnętrznych kłopotów podopieczni Vitala Heynena potrafili znaleźć odpowiedź na coraz częstsze kiwki Kou Zhichao i Xina, a w momencie gdy ich dobra postawa na siatce ponownie nadszarpnęła pewność siebie przeciwników, sytuacja Chińczyków zrobiła się bardzo skomplikowana (16:11). Nie pomogło im zarówno rozgrywanie do Daoshuai, jak i kolejne przerwy brane na życzenie Guochena Xie – po ataku Kaliberdy ekipa znad Renu pewnie wkroczyła w ostatnią fazę trwającej partii (20:13). Finalnie, po skutecznych atakach Dirka Westphala to właśnie Niemcy dołożyli kolejne trzy oczka do tabeli mistrzostw świata (25:17).

Niemcy – Chiny 3:0
(25:19, 25:22, 25:17)

Niemcy: Grozer (17), Schwarz (10), Bohme (8), Kaliberda (7), Gunthor (7), Kampa (5), Steuerwald (libero) oraz Schops, Westphal (2), Kuhner (1) i Broshog
Chiny: Weijun Zhong (10), Zhi Yuan (9), Daoshuai Ji (6), Xin Geng (5), Chunlong Liang (2), Shuai Jiao (1), Fanwei Kong (libero) oraz Qi Ren (libero), Runming Li i Zhichao Kou (2)

Po meczu powiedzieli:
Vital Heynen (trener reprezentacji Niemiec): – Może nie zagraliśmy rewelacyjnie, ale na boisku zaprezentowaliśmy dobrą i co ważne stabilną siatkówkę. Ważne było, że w dzisiejszym meczu popełniliśmy bardzo mało błędów własnych.

Jochen Schöps (kapitan reprezentacji Niemiec): – Niezwykle się cieszę, iż udało nam się sięgnąć po trzy punkty. W spotkaniu z Chińczykami skupiliśmy się przede wszystkim na własnej grze. Dzięki temu, że utrzymaliśmy odpowiednią koncentrację, wygraliśmy w trzech setach.

Xie Guochen (trener reprezentacji Chin): – Serdecznie gratuluję rywalom zwycięstwa. Bezsprzecznie byli od nas lepsi w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Mojej drużynie zabrakło przede wszystkim pewności siebie, popełnialiśmy też wiele błędów, co przeważyło na wygranej Niemców. Przed kolejnymi meczami musimy w swojej grze jeszcze wiele poprawić.

Zhong Weijun (kapitan reprezentacji Chin): – Mieliśmy świadomość, że w II rundzie zmierzymy się z najlepszymi zespołami świata. Rywale zagrali bardzo dobrze, wykorzystując nasze błędy. Lepiej zagraliśmy w drugim secie, lecz szwankowała nam obrona. Aby wygrać, nie możemy polegać jedynie na sile swojego ataku.